Humenčan napísal svoj knižný debut

  • Kategória: Život
  • Uverejnené 21. 11. 2012
  • Napísal: Lenka Mikitová
2012_11_Valcik_pre_troch

Naše mesto v súčasnosti preslávil mladý nadaný spisovateľ, ktorý napísal svoj prvý román - Valčík pre troch. Samotný autor používa umelecké meno Martin Levin. Ide o mladého slovenského autora z Humenného, ktorý momentálne študuje biomedicínsku fyziku.

Popri štúdiu a písaní taktiež dobrovoľne spolupracuje so štátnym gymnáziom v Humennom, kde občas prednáša študentom témy z vedy, filozofie a pomáha im v otázkach budúceho vzdelania.

„Valčík pre troch je príbehom o hľadaní skutočného života. Devätnásťročný Oliver nechce byť ako všetci ostatní. Chce žiť po svojom, chce za svoje sny zabojovať, nielen ich 2012 11 Valcik pre troch2snívať. Odsťahuje sa do malého mesta a začne sa starať o osamelého profesora filozofie na dôchodku. Pokojné mesto, v ktorom sa Oliver ocitne, však ukrýva mnoho nečakaných vecí, ktoré naháňajú strach, a nie sú to len záhadné tajomstvá starého profesora,“ uvádza stručný popis knihy samotný autor, ktorý nám ochotne odpovedal na niekoľko ďalších otázok...

Aká bola hlavná inšpirácia napísať tento román?
Vždy som rád písal rôzne kratšie príbehy a u príležitostných čitateľov mali celkom úspech, čo ma povzbudzovalo, aby som s písaním neprestal. Sen napísať raz niečo dlhšie, nejaký román, som už v sebe nosil dlhší čas. Mal som veľa rôznych nápadov, ale Oliverov príbeh bol prvý, ktorý som dokázal domyslieť od začiatku do konca.

Kde a kedy sa zrodila prvotná myšlienka napísať knihu? Ako dlho si písal túto knihu?
Myslím si, že žiadne prvotné vnuknutie nebolo. Rôzne scény, myšlienky, postavy a prostredie sa mi v mysli postupne spájali do jedného príbehu. Samotné napísanie mi popri štúdiu a všetkom ostatnom trvalo asi pol roka.

Prečo má kniha názov Valčík pre troch?
Nad názvom som začal rozmýšľať až po napísaní bodky poslednej kapitoly a dlho som nevedel vymyslieť vhodný titul. A nakoniec som ani nevymyslel. Konečný názov Valčík pre troch vznikol pri rozhovore s mojou editorkou Zuzanou. Ako tento názov súvisí s dejom a čo vystihuje, nechcem však prezrádzať.

Vychádza z knihy nejaké posolstvo, ktoré chceš v čitateľovi zanechať?
Verím, že táto kniha má nielen svoju cenu, ale i nejakú hodnotu, ktorá môže v každom niečo zanechať. Najväčšie bohatstvo dobrých kníh sa však ukrýva medzi riadkami, kde len čitateľ dokáže nájsť niečo viac. Samotná kniha na nejaké veľké posolstvo nestačí, ale dobrá kniha by mala ponúknuť príbeh, ktorý môže človek pri jej čítaní prežiť po svojom a nájsť tam ešte väčšiu hodnotu, akú tam autor vložil.

Črtá sa v knihe aj téma lásky?
Áno, súčasťou románu je aj príbeh o láske. Je to predsa veľmi dôležitá súčasť života. Nemožno písať príbeh o hľadaní skutočného života bez lásky.

Mieniš pokračovať v písaní naďalej alebo to bol iba prvotný pokus?
Pri písaní by som rád ostal. Nápadov a inšpirácii mám stále dosť. Zatiaľ som dostal viacero pozitívnych reakcií, čo ma tiež výrazne povzbudzuje do ďalšej tvorby.

Pri vydaní knihy si oslovil viacero vydavateľstiev alebo to nebolo potrebné?
Ako prvé vydavateľstvo som si vybral a oslovil vydavateľstvo Slovart. Keďže sa im moje dielo zapáčilo, tak už som nikoho viac osloviť nemusel. Bolo to viacmenej jednoduché, keďže moju knihu chceli vydať. Naša vzájomná spolupráca bola a stále je výborná. Ich poznámky a rady prispeli k vylepšeniu knihy. Ľudia zo Slovartu tiež ochotne podporili moje nápady a vo viacerých mojich požiadavkách mi vyšli v ústrety. Som veľmi rád, že môj debut vydalo práve vydavateľstvo Slovart a teším sa na ďalšiu spoluprácu s nimi.

Autorovi ďakujeme za ochotu poskytnúť nám rozhovor a do budúcna mu prajeme veľa úspechov.

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Žiadne udalosti

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Očkovacie centrum je naďalej v plnej prevádzke

07.05.2021 / Život

Očkovacie centrum je naďalej v plnej prevádzke

Vakcinačné centrum v Humennom, nachádzajúce sa v priestoroch Obchodnej akadémie, zatiaľ zaočkovalo 12 030 osôb.

Čítať viac

Humenské zajace si vyslúžili slovenský rekord!

07.05.2021 / Život

Humenské zajace si vyslúžili slovenský rekord!

Tohtoročná veľkonočná výzdoba v našom meste bola unikátna. Dominantou námestia pred Mestským kultúrnym strediskom bola „čokoládová“ trojčlenná zajačia rodinka, ktorá...

Čítať viac

Kvalita vyučovania na cirkevnej spojenej škole prináša úspechy

14.04.2021 / Školy

Kvalita vyučovania na cirkevnej spojenej škole prináša úspechy

Kvalita vyučovacieho procesu, ktorú škola ponúka, ide ruka v ruke s úspechmi, ktoré jej žiaci dosahujú. Znovu sú toho dôkazom...

Čítať viac

ZŠ Pugačevova prevalcovala KK Dejepisnej olympiády

14.04.2021 / Školy

ZŠ Pugačevova prevalcovala KK Dejepisnej olympiády

Krajské kolo Dejepisnej olympiády už pozná svojich víťazov. V kategórii E (7. ročník) stojí na zlatom stupienku žiak Základnej školy...

Čítať viac

Okresné kolo Fyzikálnej olympiády vyhral Richard Čisľák

14.04.2021 / Školy

Okresné kolo Fyzikálnej olympiády vyhral Richard Čisľák

V tomto školskom roku sa konalo okresné kolo Fyzikálnej olympiády dňa 17.3.2021. Richard Čisľák, žiak deviatej triedy zo ZŠ Pugačevova,...

Čítať viac