Skvelá správa! Humenčana Jaroslava Varcholu prijali na Oxford. V jeho štúdiu mu môžete pomôcť aj vy

  • Kategória: Život
  • Uverejnené 10. 08. 2017
  • Napísal: Lenka Mikitová
2017-08-oxford07

O rodákovi z Humenného, Jaroslavovi Varcholovi, ste už mohli na našom portáli viackrát počuť. V súčasnosti vzbudzuje pozornosť najmä správou o jeho budúcom štúdiu, ktoré absolvuje na Oxforde. Ako jediný Slovák bude študovať jednoročný master program – Philosophy of Physics.

Jaroslav Varchola vyštudoval na UPJŠ v Košiciach biofyziku, v roku 2013 spoluzakladal na humenskom gymnáziu prvý ročný doplnkový stredoškolský program – tzv. stredoškolské kolégium, neskôr aj v Košiciach a Prešove. V roku 2015 bol nominovaný za Inšpiratívneho Humenčana, okrem toho napísal pod pseudonymom Martin Levin román Valčík pre troch a aktuálne sa môže pochváliť tým, že pôjde študovať na Oxford.

2017-08-oxford021. Prečo si sa rozhodol ísť študovať na Oxford? Čo bolo tvojou hlavnou motiváciou?

Poznanie pre mňa vždy bolo úžasným dobrodružstvom a pri štúdiu, čítaní a učení študentov som objavil, že napriek obrovskému progresu posledných desaťročí existuje stále veľa fascinujúcich nezodpovedaných otázok na úplne podstatné otázky o čase, ktorý určuje naše životy, o vesmíre, v ktorom žijeme, o tom, čo je to vlastne informácia a tisíce ďalších. Každé poctivé hľadanie odpovedí totiž otvára ďalšie otázky a vedie do hĺbky, k podstate vecí.

Vďaka dobrej výchove rodičov, inšpiratívnym učiteľom a talentu, ktorý mi bol daný, cítim nielen túžbu, ale povinnosť pokúsiť sa posunúť poznanie ľudstva aspoň o malý krôčik dopredu a verím, že prostredie jednej z najlepších univerzít na svete, jej profesori a výborní študenti z celého sveta, mi môžu poskytnúť ideálne podmienky rásť v poznaní, ktoré budem môcť potom odovzdávať ďalej. Čo ma nepochybne tiež motivovalo prihlásiť sa na Oxfordskú univerzitu sú príbehy Slovákov, ktorých som v posledných rokoch spoznal a ktorí tam študovali. Najmä rektor Kolégia Martin Luterán a neuveriteľne poctivý a rozhľadený akademik Pavol Kosnáč.

2. Ako dlho budeš študovať? Čo presne budeš študovať a ako to bude prebiehať? 

Na UPJŠ v Košiciach som dokončil fyziku so zameraním na biofyziku a teraz na Oxforde budem študovať jednoročný master program – Philosophy of Physics. Čo môže znieť tak protichodne, ale ide o veľmi dôležitý odbor, keďže veda a zvlášť fyzika prichádza s teóriami, ktoré je veľmi ťažké pochopiť a takmer nemožné predstaviť si – kvantová mechanika, relativita, teória informácie. Filozofia vedy sa pýta otázky, čo je veda, nakoľko môžeme vedecky uchopiť realitu a tým vlastne vystavuje veľkým teóriám zrkadlo a môže ich tak posúvať ďalej.

Na Oxforde je každý študent nielen študentom nejakého odboru, ale zároveň je súčasťou nejakej College, moja College bude Balliol, ktorá má 754-ročnú históriu. Akademický rok je rozdelený do troch trimestrov po 10 týždňov, počas ktorých budem navštevovať prednášky a mať približne každý druhý týždeň tzv. tutoriál, čo je individuálna dvojhodinová konzultácia s profesorom, okrem toho budem písať tri veľké eseje (okolo 5000 slov). Na univerzite môžem tiež byť súčasťou rôznych športových, spoločenských a odborných klubov. Zatiaľ viem len, že pravdepodobne budem členom Czech and Slovak Oxford Society.

2017-08-oxford04

2017-08-oxford01

3. Budeš jediným Humenčanom a dokonca aj Slovákom, ktorý tam bude študovať?

Neviem, koľko Humenčanov už na Oxforde študovalo, ale predpokladám, že nie veľa :) Určite budem historicky prvý Slovák študujúci môj odbor. Celkovo tam študuje niekoľko desiatok Slovákov, sám poznám dvoch, ktorí tam idú študovať od septembra.

4. Priblíž, o čo pôjde v crowfundingu? Čo je jeho hlavnou podstatou, lebo o tom zrejme veľa ľudí nevie.

Keďže štúdium na Oxforde je nielen veľmi kvalitné, ale aj veľmi drahé a na master programy existuje málo štipendií, tak moje úspory nestačia na pokrytie všetkých nákladov, preto oslovujem ľudí, aby ma podporili a sľubujem, že po Oxforde budem ďalej pracovať na tom, aby zo Slovenska bola lepšia a múdrejšia krajina. To som v menšom meradle robil aj posledné štyri roky, počas ktorých som väčšinou dobrovoľnícky bez nároku na odmenu prednášal a učil semináre na viac ako desiatich slovenských gymnáziách.

2017-08-oxford05

Ako ma môžete podporiť v mojom štúdiu a robení dobrého mena Slovenska a Humennému na svetovej univerzite nájdete na stránke: www.jaronaoxford.sk

Ak túžite tohto šikovného Humenčana podporiť, môžete tak urobiť prevodom na jeho tranparentný účet, ktorého bilanciu nájdete na transparentneucty.sk. IBAN: SK77 0900 0000 0051 3299 4468

Len pre zaujímavosť dodávame, že do 31. augusta 2017 potrebuje získať sumu 13 072,- €, čo predstavuje ročné školné a poplatky na univerzite.

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Žiadne udalosti

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Očkovacie centrum je naďalej v plnej prevádzke

07.05.2021 / Život

Očkovacie centrum je naďalej v plnej prevádzke

Vakcinačné centrum v Humennom, nachádzajúce sa v priestoroch Obchodnej akadémie, zatiaľ zaočkovalo 12 030 osôb.

Čítať viac

Humenské zajace si vyslúžili slovenský rekord!

07.05.2021 / Život

Humenské zajace si vyslúžili slovenský rekord!

Tohtoročná veľkonočná výzdoba v našom meste bola unikátna. Dominantou námestia pred Mestským kultúrnym strediskom bola „čokoládová“ trojčlenná zajačia rodinka, ktorá...

Čítať viac

Kvalita vyučovania na cirkevnej spojenej škole prináša úspechy

14.04.2021 / Školy

Kvalita vyučovania na cirkevnej spojenej škole prináša úspechy

Kvalita vyučovacieho procesu, ktorú škola ponúka, ide ruka v ruke s úspechmi, ktoré jej žiaci dosahujú. Znovu sú toho dôkazom...

Čítať viac

ZŠ Pugačevova prevalcovala KK Dejepisnej olympiády

14.04.2021 / Školy

ZŠ Pugačevova prevalcovala KK Dejepisnej olympiády

Krajské kolo Dejepisnej olympiády už pozná svojich víťazov. V kategórii E (7. ročník) stojí na zlatom stupienku žiak Základnej školy...

Čítať viac

Okresné kolo Fyzikálnej olympiády vyhral Richard Čisľák

14.04.2021 / Školy

Okresné kolo Fyzikálnej olympiády vyhral Richard Čisľák

V tomto školskom roku sa konalo okresné kolo Fyzikálnej olympiády dňa 17.3.2021. Richard Čisľák, žiak deviatej triedy zo ZŠ Pugačevova,...

Čítať viac