Oznam

   Na stránke pracujeme, aby sme vám čoskoro mohli priniesť nový obsah.

Tip na výlet: Jasenovský hrad

  • Kategória: Život
  • Uverejnené 14. 07. 2016
  • Napísal: Ľubomír Horný
2016-07-jasenovsky-hrad10

V sérii pravidelných tipov na výlet do Humenného a blízkeho okolia pokračujeme. Tentokrát sme si pre vás vybrali zrúcaninu Jasenovského hradu, ku ktorej sa bezproblémovo dostanete. Neseďte doma, ale vylepšite sebe i svojim blízkym prázdniny.

Zrúcanina Jasenovského hradu je vzdialená asi kilometer od centra obce Jasenov. Patrí k nehnuteľným kultúrnym pamiatkam Slovenskej republiky. Nachádza sa v južnej časti Humenských vrchov v nadmorskej výške 398 m n. m. Na hrad je možné dostať sa až tromi rôznymi chodníkmi, pričom my vám dnes predstavíme pôvodnú hradnú cestu. Tá je síce najdlhšia, no zároveň najmenej náročná.

Dĺžka: 2,3 km
Orientačný čas: 1 hod.
Najvyšší bod: Jasenovský hrad 398 m n. m.
Stúpanie: 190
Povrch: nespevnené

Route 3 478 959 - powered by www.wandermap.net

 

Na koniec hlavnej cesty v Jasenove môžete prísť napríklad aj autom, no ďalej budete musieť pokračovať už pešo. Asi po kilometri relatívne rovnej poľnej cesty sa dostanete k vstupu do lesa, kde sa bude stúpanie mierne zvyšovať. Asi po 300 metroch sa dostanete k chate, ktorá je síce uzatvorená, ale jej okolie stojí za krátku prestávku. Pred chatou je posedenie pre 6 – 8 osôb, ohnisko a taktiež nádoba na odpad. Za chatou je prameň s pitnou vodou, ktorá osvieži počas horúcich dní.

2016-07-jasenovsky-hrad01

Po krátkej pauze budete pokračovať po strmšej ceste nachádzajúcej sa v pravo, to je jediné prudšie stúpanie na trase. Na celom lesnom chodníku musíte byť opatrní, miestami sa na ňom nachádzajú hlboké vyjazdené koľaje od áut alebo traktorov. Na vrchu tohto stúpania sa vydáte opäť vpravo a po ďalších 300 metroch už budú na dohľad južné hradby.

Dôvod výstavby je doteraz nejasný. Pravdepodobne vznikol už v 13. storočí po vpáde Tatárov na naše územie. Peter z Bačkova, prvý známy šľachtic na hrade, sa pokúsil zabiť Karola Róberta, za čo mu kráľ odobral hrad a všetky majetky v okolí, ktoré daroval Filipovi Drugethovi. Drugethovci vládli na hrade až do polovice 17. storočia, kedy boli napadnutí Jurajom Rákocim a hrad ostal vážne poškodený. Neskôr obec s hradom spravovali Csákyovci a Andrássyovci, ktorí hrad zakonzervovali a pokúšali sa ho zrekonštruovať. Časť hradu bola opäť zastrešená, no pokračujúcu rekonštrukciu zastavila prvá svetová vojna.

2016-07-jasenovsky-hrad06

Počas vlády Drugethovcov v 16. storočí sa hrad neslávne prezentoval razbou falošných grošov, za čo bol majster dielne Mikuláš v roku 1551 popravený v Prešove. Ďalšou záhadou je asi 15 metrov dlhá chodba vytesaná do skaly pod hradom. Nie je jasné či išlo o plánovanú únikovú cestu alebo naopak, nevydarený pokus o dobytie hradu.
Od roku 2011 prebiehajú na hrade rekonštrukčné práce, ktoré zastrešuje OZ Združenie na záchranu Jasenovského hradu. Od pôsobenia tohto združenia vidno výrazne zmeny najmä v odstránení náletových drevín z okolia hradu a spevnení hradných múrov.

Celú trasu absolvovali aj niektorí členovia redakčnej rady, a tak si ju môžete pozrieť zdokumentovanú na nasledujúcich fotkách.

Zrúcanina Jasenovského hradu je častým cieľom výletov pre mnohých, nie len Humenčanov. Nie je totiž nič výnimočné počuť z hradieb aj iné jazyky ako slovenčina. Má dobrú dostupnosť, keďže až pod hradný kopec je možné dostať sa s autom, pre ktoré je pripravené aj malé parkovisko. Výber z troch chodníkov s rôznou náročnosťou vám poskytuje možnosť výletu aj s malými deťmi. Počas našej návštevy sme dokonca stretli mladú rodinku s kočiarom.

Výlet s rodinou alebo priateľmi si taktiež môžete spríjemniť opekaním. V areáli hradu je existujúce ohnisko a nedávno postavený altánok, pod ktorý sa môžu usadiť až 10 návštevníci, je veľkým pozitívom. Ďalšie dve mieste vhodné na opekanie sa nachádzajú na chodníku, ktorý môžete vidieť na mape. Príjemne nás prekvapila čistota prostredia na všetkých chodníkoch. Na viacerých miestach sú umiestnená koše alebo vrecia na odpadky.

2016-07-jasenovsky-hrad-hodnotenie-01

 *Mohlo by vás zaujímať Tip na výlet: Tretia skala a Dúpna Jaskyňa

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Žiadne udalosti

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Lackomoni - Denný tábor 2022

23.06.2022 / Život

Lackomoni - Denný tábor 2022

Ponuka denného tábora, cez ktorú môžu Vaše deti zmysluplne aj originálne stráviť časť letných prázdnin a rodičom pomôže vykryť...

Čítať viac

Live stream: "Motorpárty DEMON PROXIMUM 665"

13.05.2022 / Život

Live stream: "Motorpárty DEMON PROXIMUM 665"

Live stream z humenského námestie, kde sa od 9:30 hod. oficiálne začína "Motorpárty DEMON PROXIMUM 665". Čakajú na Vás zábery...

Čítať viac

Trička na pomoc Ukrajine

02.03.2022 / Život

Trička na pomoc Ukrajine

V duchu myšlienky #LáskaDávanímRastie by sme radi pomohli ľuďom na Ukrajine aj my z portálu nasehumenne.sk. Pripravili sme preto 3...

Čítať viac

Spievali sme pre „pápeža“

06.10.2021 / Školy

Spievali sme pre „pápeža“

Cirkevná spojená škola v Humennom a jej študentky sa aktívne zapojili do priebehu celej slávnosti v Košiciach. Sestry Miriama a...

Čítať viac

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

23.06.2021 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac