Oznam

   Na stránke pracujeme, aby sme vám čoskoro mohli priniesť nový obsah.

Bianka Jevičová: Kto sa stará o šťastie druhých, nachádza svoje vlastné

  • Kategória: Rozhovory
  • Uverejnené 23. 05. 2014
  • Napísal: Lenka Mikitová
2014-05-dobrovolnicka-bianka02

Prednedávnom sme informovali o Medzinárodných saleziánskych športových hrách PGSI 2014, ktoré sa konali historicky po prvýkrát na Slovensku. Jednou z dvesto dobrovoľníkov bola aj rodáčka z Humenného Bianka Jevičová, s ktorom prinášame rozhovor.

Bianka Jevičová pochádza z Humenného a je študentkou maturitného ročníka na Gymnáziu arm. gem. L. Svobodu. Medzi jej najväčšie záujmy patrí cestovanie, šport a dobrovoľníctvo, ktorým obetujem aj najviac času.

Máš za sebou viaceré skúsenosti s dobrovoľníctvom. Ktoré projekty ťa najviac oslovili, oslovujú?
V prvom rade si myslím, že slovo dobrovoľník označuje niekoho, kto má dobrú vôľu, je ochotný vykonávať niečo s PH (pridanou hodnotou) pre tých, ktorí to potrebujú, bez nároku na honorár. Väčšina takýchto ľudí prichádza k dobrovoľníctvu úplnou náhodou, cez kamarátov, udalosti na sociálnej sieti. Takýmto príkladom som aj ja.

Najviac ma oslovujú projektu, ktoré sa týkajú športu a pomoci ľudom, ktorí to potrebujú viac ako ja. Som dobrovoľníčkou v spoločnosti Úsmev ako dar, ktoré napĺňa motto - ...aby každé dieťa malo rodinu. Bola som súčasťou Najmilšieho koncertu roka a vianočného Koncertu Úsmev ako dar v Bratislave. Je to „práca“ s deťmi z detských domovov. Podobnou tematikou sa zaoberá aj Očkolandia, ktorej som súčasťou. Ako oddielová vedúca v tábore som s „domovákmi“ strávila celé letné a zimné prázdniny.  Prednedávnom som mohla okúsiť atmosféru medzinárodného dobrovoľníctva na PGSI.

2014-05-dobrovolnicka-bianka05

V dnešnej dobe nie je zvykom, aby ľudia obetovali svoj voľný čas bezplatne pre iných. Čo teba na tom najviac oslovuje?
Držím sa hesla „Kto sa stará o šťastie druhých, nachádza svoje vlastné!“. To je práve to, čo ma na dobrovoľníctve najviac oslovuje. Samozrejme, je to možnosť spoznávať nových ľudí, prežívať neopakovateľné momenty. Učí ma to mnohým veciam, pokore, spolupatričnosti, trpezlivosti, vlastnostiam, ktoré sa určite zídu.

Určite to nie je iba o tom, že sa dávaš ty? Vraví sa totiž, že viac ako dávaš - dostávaš. Je to naozaj tak?
Určite! Kto nikdy nerobil dobrovoľníka, asi nepochopí, o čom to celé je. Nie je to len o obete pár hodín spánku, vyčerpanosti, úbytku energie, ale o tom, ak sa do toho pustíte úprimne so srdcom, neuveríte, že už je koniec jednej peknej kapitoly. Vždy sa niečo začína a končí, ale spomienky na tieto dobrovoľnícke akcie ostanú večné. Je to aj vzájomnom dobýjaní bateriek.

2014-05-dobrovolnicka-bianka01

Z tvojho predstavenia je jasné, že končíš SŠ a vstupuješ do ďalšej etapy života. Plánuješ v podobnom štýle pokračovať?
Síce som si podala prihlášku na masmediálnu komunikáciu a žurnalistiku, plánujem pokračovať v tejto aktivite aj naďalej, ak budú príležitosti, v čom pevne verím. Chcem sa stať investigatívnou žurnalistkou, no predtým, úspešne zmaturovať, čo je otázkou nadchádzajúcich pár hodín. Leto strávim v zahraničí, najskôr dovolenkovo, neskôr pracovne. Podarila sa mi nájsť vysnívaná brigáda animátora voľného času v Bulharsku, tak sa tomu veľmi teším.

Čo tvoja budúcnosť? Aké bude leto?
Na začiatku januára som odoslala formulár, že sa chcem zapojiť do tej akcie ako dobrovoľníčka. Presne na Valentína mi prišiel mail so slovami: „Sme radi, že spolu s Tebou vytvoríme veľkolepú akciu PGSI 2014!“ Tu sa potvrdili slová, že ak o niečom dokážeme snívať, dokážeme to aj zrealizovať. Športovcov bolo okolo 1000, z 11 krajín Európy. 200 dobrovoľníkov, ktorí sa nepretržite starali o chod hier a pomoc pri realizovaní športového, organizačného i duchovného zážitku.

2014-05-dobrovolnicka-bianka08

Ako dobrovoľníci sme boli zapojení v rôznych sekciách. Ja som zastupovala informácie. Kde sme v úvodný deň registrovali vyše 1300 všetkých účastníkov na základe registračnej vstupenky s jedinečným QR identifikačným kódom. Následne sme ho  odfotili a na špecializovaných tlačiarňach pre tlač plastových kariet bola každému účastníkovi vytlačená unikátna karta s jeho údajmi. Neskôr sme pomáhali pri všetkom, čo bolo na programe, otvárací ceremoniál, svätá omša s Don Pascualom Chàvezom, tlačovka pre médiá, výlet na Devín. Boli sme také rýchle baby k dispozícii, samozrejme veľa času sme strávili na športoviskách povzbudzovaním športovcov. Medzi ďalšie sekcie patrili gastro, ktoré sa staralo o stravovanie, sprievodcovia, športoví asistenti a rýchla rota, ktorej patrí veľký obdiv, kedže mali aj nočné služby, stavali pódiá pri otváracom ceremoniáli v Hant aréne, ale aj v „olympijskej dedine“ Valdoccu.

Som nadšená ako sa podarilo našej malej krajine zorganizovať PGSI, mnohí športovci ich hodnotia ako najlepšie, na ktorých boli. Budúcoročné hry budú v talianskom Turíne, s pár dobrovoľníčkami by sme sa ich chceli zúčastniť, pretože práve pre takéto akcie, sa mladý človek zapája do dobrovoľníctva. Odnášam si super prežité chvíle, nové skúsenosti a spomienky, ľudí, ktorí mi ešte dlho ostanú v srdiečku. Veď v živote čakáme na výzvu, tak prečo ju zahodiť, ak sa nám nejaká naskytne? (smiech)

* Bianke ďakujeme za poskytnutie rozhovoru a prajeme jej úspech, trpezlivosť a štastie v osobnom i dobrovoľníckom živote.

 

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Žiadne udalosti

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Spievali sme pre „pápeža“

06.10.2021 / Školy

Spievali sme pre „pápeža“

Cirkevná spojená škola v Humennom a jej študentky sa aktívne zapojili do priebehu celej slávnosti v Košiciach. Sestry Miriama a...

Čítať viac

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

23.06.2021 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac

Letná sezóna na humenskom kúpalisku je zahájená!

18.06.2021 / Život

Letná sezóna na humenskom kúpalisku je zahájená!

Letné kúpalisko v Humennom sa pre verejnosť otvára už tento víkend. V druhom stupni ostražitosti (oranžový okres) je kapacita kúpaliska...

Čítať viac

Nenechajme ich stáť bokom

17.06.2021 / Školy

Nenechajme ich stáť bokom

„Empatia“ – krátke slovo so silným významom. Vieme však ešte vôbec čo toto slovo znamená? Nezabudli sme na jeho význam...

Čítať viac

Hrozí nám, že nás Snina porazí. Podporte CSŠ Humenné

23.05.2021 / Školy

Hrozí nám, že nás Snina porazí. Podporte CSŠ Humenné

Milí naši dobrodinci, rodičia a priatelia školy, čerstvého ovocia a zeleniny nie je nikdy dosť. Vďaka nemu sme zdravší a...

Čítať viac