Daniel Kontuľ: Niet nič horšieho, ako premárnený čas nič nerobením

  • Kategória: Rozhovory
  • Uverejnené 07. 10. 2013
  • Napísal: Lenka Mikitová
2013-dano9

Mladému Humenčanovi Danielovi Kontuľovi skrsla počas tohtoročných letných prázdnin myšlienka natočiť svoj prvý film, ktorého dej chcel práve zasadiť do prostredia svojho rodného mesta. Výzva ako hrom neodradila mladého umelca, film sa podarilo natočiť, a tak sa 14. októbra 2013 uskutoční premiéra filmu Stálo to za to v Mestskom kultúrnom stredisku v Humennom. Prinášame prvú časť rozhovoru o prípravovanom filme.

Daniel pochádza z Humenného a momentálne študuje na Vysokej škole odbor dizajn médií v Bratislave. Od šestnástich rokov ho - ako on vraví - „kopla fotomúza“ a začal sa venovať tomuto umeniu. Dodnes sa mu podarilo natočiť zopár krátkych, ale za to postprodukčne náročných projektov. Ako sa nám Daniel sám priznal, vo fotografii a videu vidí svoju budúcnosť, a tak môžeme očakávať, že o tomto umelcovi ešte počuť budeme. Dnes sme sa ho však bližšie pýtali na jeho prvý film Stálo to za to.

Prečo si sa rozhodol natočiť tento film? Kto alebo čo ťa k tomu motivovalo, viedlo?

Začiatkom júla som v jeden krásny letný deň sedel na lavičke v parku spolu s priateľkou Julkou, ktorá si všimla, že v kaštieli sa bude konať akási výstava. Nepamätám si už presne, čo to bolo za výstavu, pretože to samotné slovíčko mi zamestnalo moju myseľ natoľko, že som na nejakú tú chvíľu nevnímal okrem sledu prúdiacich myšlienok vôbec nič. Ako som spomínal, bol začiatok leta a ja som sa chcel počas prázdnin venovať práve neskutočne krásnemu umeniu. Nastal tak u mňa tradičný súboj „fotka alebo video“.

Za fotografický projekt som považoval usporiadanie vlastnej výstavy. Napadlo mi, že by som svojich rodákov potešil sériou krajinkárskych fotografií mesta a okolia. Často som sa totiž počas štúdia v Bratislave stretával s negatívnymi názormi ľudí na naše mesto. Každopádne mojou snahou bolo vytvoriť akékoľvek pozitívne dielo na adresu nášho mesta a ľudí žijúcich v ňom, aby som, ak nie do verejných, tak aspoň osobných „súbojov“ zaň predostieral dostatočný argument.

Za video projektom stál film. Aj keď to bol odlišný projekt od fotografického, veľkým pozitívom bolo zapojenie mladých ľudí do natáčania filmu a motivovanie aj tých, ktorým bude film adresovaní. Motivovať v duchu myšlienky, že naozaj všetko sa dá! Len si to treba želať tak veľmi ako dýchať vzduch.

Stál som však pred jednou veľmi podstatnou otázkou – podarí sa to celé stihnúť za 3 mesiace deliace nás od začatia školského/akademického roka? Alebo podarí sa na tento filmový projekt zohnať dostatočný počet mladých ľudí?

Priznám sa, druhý projekt - filmový - ma lákal viac, keďže bola to predsa len väčšia výzva a na tie sa mi paradoxne pristupuje ľahšie. Ešte v ten deň som sa po príchode domov pustil do hľadania filmového štábu a hercov.

2013-dano7

Pripravoval si tento film sám alebo sa na tom s tebou podieľal ešte niekto?

Keďže popri vzdelávaní a praktickom zdokonaľovaní sa v zachytávaní obrazu (či už vo forme videa alebo fotografií) nemám veľa voľného času na spoznávanie sa s novými ľudmi, rozhodol som sa osloviť väčšie publikum ľudí vytvorením "miniletáku" o tom, že hľadáme ľudí do filmu. Vtedy sme už spolu s Tiborom Koškovským, Patrikom Mihočom a Julkou Timkovou zdieľali a oslovovali každý svojich známych i neznámych, aby sa pridali.
Na istote, že celé úsilie má zmysel som začal naberať hneď ako na ponuku začali odpisovať prví ľudia.

Samozrejme, nemohli sme dať šancu všetkým, snažili sme sa vybrať tých najlepších, ale tou najzákladnejšou podmienkou na potenciálnych uchádzačov bola nie tak ich zručnosť, ale skôr ochota minimálne mesiac bez prestávky byť každý deň „na pľaci“ (čo by sme mali z profesionálneho výkonu, ak by sa to nestihlo natočiť). Aby toho nebolo „málo", tak každá jedna osoba zapojená do filmu na tom pracovala bez nároku na honorár, vrátane mňa. Predstavte si, ani to niektorých neodradilo a v konečnom dôsledku sa zostavil štáb zložený z cca 30 ľudí, ktorí sa vo väčšej i menšej forme do projektu zapojili či už len obyčajným mihnutím niekde v rohu plátna alebo denno-denným prispievaním svojim hereckým výkonom, či technickými schopnosťami.

Čo všetko zahŕňalo natáčanie filmu?

Vytvoriť komplexný audiovizuálny projekt zahŕňa vypracovanie námetu, scenáru, fotografického scenáru, samotné natáčanie, ozvučenie, postprodukciu, teda strih, farebné úpravy, prípadné efekty a pod., ale aj nájdenie sponzora, mediálneho partnera, kapelu na hudobné podmazy, grafika na plagáty, prípadne DVD obal – prosto všetko, čo by mal dobrý film obsahovať.

2013-dano2

Prečo si sa rozhodol pre názov filmu Stálo to za to?

Hneď v úvode tohto filmu som každému účastníkovi povedal, že čo sa týka názvu – vymyslite si ho v plnom rozsahu vy sami. Nadišiel deň „D“ a keďže nikto neprišiel s nijakým návrhom, za 10 minút som vymyslel názov „Stálo za to“. Napísal som ho na FB do našej „utajenej“ skupiny a čakal som na odozvy. Po čase názov Stálo za to doplnil náš zvukár Ondej Salaj o zámeno TO a názov „Stálo to za to“ bol na svete.

Až potom sa pohli ľady a ľudia začali vymýšľať rôzne názvy, z ktorých po ankete vyhral tak či onak názov „Stálo to za to“, druhý bol „Dve strany“ a tretí „Life Way“ (ale anglický názov by aj tak nepripadal do úvahy).
Názov Stálo to za to vystihuje nie len film, ale aj samotný projekt ako celok, pretože boli to naozaj asi tie najsilnejšie prázdniny môjho života – aj preto sa mi tento názov páči a zahlasoval som si zaň.

Konzultoval s tebou prípravu filmu alebo konkrétne natáčania nejaký dlhoročný odborník z praxe? Prípadne aj samotní herci, dostali nejakú odbornú inštruktáž?

Na škole pracujeme na audiovizuálnych projektoch pod vedením odborníkov z praxe. No keďže som ešte len druhák, najväčším prínosom bolo pre mňa samoštúdium. Pod pojmom samoštúdium si však nepredstavujte len napozeranie nejakých videí na internete o tom, ako sa popasovať s jedným konkrétnym problémom.

Od svojich cca sedemnástich rokov (rok na to, čo ma kopla „fotomúza“) som prečítal množstvo kníh o fotografii a audiovízii, ktoré zahŕňali komplexné postupy a rady od odborníkov. Každopádne chcem prízvukovať to, že za štúdium nepokladám len absolvovanie školy, ale mnohokrát a v mojom prípade to platí niekoľkonásobne, práve samoštúdium malo v mojom živote určite väčšiu váhu, ako to oficiálne. A poznám x odborníkov, ktorí by s týmto tvrdením súhlasili.

Takže čo sa konzultácie príprav filmu alebo samotnej realizácie, tak tá sa nekonala. Neviem ako je tomu v prípade hercov, ale myslím, že tí sú na tom podobne. Určite sa však pokúsim získať recenziu-kritiku na tento film zo strany odborníka, ktorú by som rád nechal prečítať na premiére. Pretože po boku kníh bol práve príjem kritiky tým najsilnejším učiteľom, ktorého som v audiovízii, ako aj fotografii mal. Načúvaniu kritiky z okolia (amatérov aj odborníkov), ako aj silná sebakritika.

2013-dano1

Odkiaľ si zobral techniku na natáčanie filmu?

Nuž ako som spomínal, od 16 rokov si budujem s fotografiou a videom silné puto. Všimol si ma istý človek, ktorému sa moja tvorba páčila natoľko, že mi poskytol dostatok financií na to, aby som si v tejto oblasti dovolil kúpiť takmer čokoľvek. Mal som 21 rokov. Stalo sa a zriadil som si malebný ateliérik v Humennom po dobu necelého roka.

Situácia sa ďalej vyvinula tak, že z rodinných dôvodov tohto človeka „investora“ sa technika musela rozpredať. Časť sa síce predala, no časť mi odkúpil práve môj otec a časť mi za zásluhy „investor“ nechal. Takže extrémna skúsenosť – vo veku 21 rokov máte po dobu roka možnosť pracovať s profesionálnou technikou, teda štúdiom zameraným na fotografiu, filmárčinu a špeciálne efekty. Štúdio s výbavou akú nemá minimálne nik v okrese a v závere navyše vám z toho ostane dosť položiek na to, aby ste mohli ďalej pokračovať na skoro rovnakej úrovni a po čase si chýbajúce položky svojou šikovnosťou dokúpiť, či dokonca rozšíriť o nové.

V konečnom dôsledku bolo jedno, akú strednú školu som navštevoval, bolo jedno, že nik z rodiny sa predo mnou fotografii ani videu nevenoval, bolo jedno, že som si svoju cestu razil s „foťáčikom za 5 korún“. Bolo jedno, čomu som musel čeliť – čo do mňa vchádzalo, šlo o to, čo zo mňa vychádzalo a teda tvorba, ktorá zaujala... Teda z doterajších skúseností viem, že to najpodstatnejšie je naozaj duchovno. Najpodstatnejšie je to, čo máte v sebe – vo svojom vnútri, ak to budete rozvíjať, všetko ostatné potom príde samo...

Čo očakávaš od samotného filmu? Myslíš si, že bude mať úspech?

Všetko čo som od filmu očakával sa mi už splnilo. Chcel som, aby sa film stihol natočiť; aby som mohol spoločne s ľudmi zapojenými do projektu stráviť efektívne prázdniny, využiť ich naplno a naučiť sa veľa nového. Bonusom je možnosť pozrieť si v závere spolu so svojou rodinou a rodinami ľudí zapojených do projektu tento film na plátne v kine.

To všetko je už dnes isté, a tak projekt hodnotím ako úspešný. A ak nás príde podporiť aj verejnosť svojou účasťou a 2013-dano8symbolickým vstupným, budeme len a len veľmi radi! Určite práve záujem zo strany verejnosti bude pre nás motiváciou do budúcna. Pod záujmom nemyslím len účasť na premiére alebo zakúpenie DVD s bonusom, ale aj čítanosť článkov a následné odozvy publika vo forme správ na mail či FB, komentárov alebo lajkov.

Do budúcna pripravuješ ešte niečo v podobnom duchu?
"...žijem tu a teraz."
Ako som už spomínal, myšlienka tohto projektu sa zrodila úplnou náhodou a hneď po zrodení sa začala realizovať. Čo sa týka môjho napredovania, všetci čo dlhšie sledujú moju tvorbu na Facebooku (www.facebook.com/EvoSense) vedia, že každý video projekt, ktorý som uverejnil, ďaleko predstihol ten predošlý a vedia aj to, že sú od seba odlišné nie len kvalitou...

Mojou prioritou tvorby je neustále napredovanie, takže určite som týmto projektom nepovedal posledné slovo. Nemôžem však zaručiť, že to bude práve film (a už vôbec nie, že bude mať podobný žáner) alebo nejaká fotografická činnosť alebo nejaké kratšie video na Facebooku, v ktorom na Humenné zaútočia mimozemšťania, ale určite to však bude kvalitatívne stále viac a viac silnejšia záležitosť.

Naozaj, fantázii sa medze nekladú, preto tú svoju nebudem obmedzovať konkretizovaním. Navyše najkreatívnejšie nápady ku mne v živote prišli vždy spontánne počas šťastných dní môjho života. Jediné, o čo sa usilujem najviac zo všetkého a aj vždy budem je, aby som bol šťastný a tú pozitívnu energiu ďalej prenášal na ľudí vôkol mňa a vytváral si tak "vhodné pracovné prostredie" kam sa len pohnem. Totiž nikdy neviem, kedy, kde a čo mi môže napadnúť.

Premiéra hodinového filmu Stálo to za to sa uskutoční 14. októbra 2013 o 18:00 v MsKS v Humennom. V rámci svojich možnosti spolufinancuje premietanie filmu detská organizácia Fénix, za čo jej samotný režisér ďakuje.

* Danielovi ďakujeme za poskytnutý rozhovor a prajeme mu veľa úspechov aj do budúcna, aby prinášal svetu to, čo je pre neho primárne - pozitívnu energiu.

* foto: fanpage EvoSence

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Žiadne udalosti

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Hrozí nám, že nás Snina porazí. Podporte CSŠ Humenné

23.05.2021 / Školy

Hrozí nám, že nás Snina porazí. Podporte CSŠ Humenné

Milí naši dobrodinci, rodičia a priatelia školy, čerstvého ovocia a zeleniny nie je nikdy dosť. Vďaka nemu sme zdravší a...

Čítať viac

Očkovacie centrum je naďalej v plnej prevádzke

07.05.2021 / Život

Očkovacie centrum je naďalej v plnej prevádzke

Vakcinačné centrum v Humennom, nachádzajúce sa v priestoroch Obchodnej akadémie, zatiaľ zaočkovalo 12 030 osôb.

Čítať viac

Humenské zajace si vyslúžili slovenský rekord!

07.05.2021 / Život

Humenské zajace si vyslúžili slovenský rekord!

Tohtoročná veľkonočná výzdoba v našom meste bola unikátna. Dominantou námestia pred Mestským kultúrnym strediskom bola „čokoládová“ trojčlenná zajačia rodinka, ktorá...

Čítať viac

Kvalita vyučovania na cirkevnej spojenej škole prináša úspechy

14.04.2021 / Školy

Kvalita vyučovania na cirkevnej spojenej škole prináša úspechy

Kvalita vyučovacieho procesu, ktorú škola ponúka, ide ruka v ruke s úspechmi, ktoré jej žiaci dosahujú. Znovu sú toho dôkazom...

Čítať viac

ZŠ Pugačevova prevalcovala KK Dejepisnej olympiády

14.04.2021 / Školy

ZŠ Pugačevova prevalcovala KK Dejepisnej olympiády

Krajské kolo Dejepisnej olympiády už pozná svojich víťazov. V kategórii E (7. ročník) stojí na zlatom stupienku žiak Základnej školy...

Čítať viac