Martin Bercel: Do nášho klubu s radosťou prijmeme ďalších členov

  • Kategória: Rozhovory
  • Uverejnené 03. 05. 2017
  • Napísal: Lenka Mikitová
2017-05-foto07

Viete, ako sa darí atletickému klubu ABC Humenné? Na konte má viacero obdivuhodných úspechov, za ktoré môžu vďačiť šikovným reprezentantom. Viac o úspechoch, činnosti a budúcnosti klubu nám už prezradí predseda a tréner atletického klubu ABC Humenné, Martin Bercel.

Nádejných atlétov môžete nájsť aj v Humennom. Viac už prezradí mnohonásobný majster a medailista Slovenska v 3 rôznych disciplínach, predseda a tréner Martin Bercel.

Aké úspechy ste ako klub zaznamenali v roku 2016/2017?

Najväčšie úspechy v sezóne 2016 zaznamenal Daniel Turcsányi, ktorý v halovej sezóne získal titul juniorského majstra Slovenska a na majstrovstvách Slovenska dospelých obsadil tretie miesto. V letnej časti obhájil titul juniorského majstra SR v trojskoku a pridal tretie miesto v skoku do diaľky. Na medzištátnom viacstretnutí juniorov reprezentoval SR v trojskoku a obsadil 7. miesto.

Za úspech považujem aj štart našich najmladších atlétov vo veku 6-9 rokov v súťažiach majstrovstiev Východoslovenskej oblasti. Za spomenutie tiež stojí 12. miesto Veroniky Kopčákovej v skoku do diaľky na majstrovstvách SR staršieho žiactva.

2017-05-foto06

Čo plánujete do budúcna? Aké máte plány, výzvy máte s klubom? Kde ho vidíte o pár rokov?

Rozšíriť naše rady o najmenších atlétov, kde sa nám pomaly vytvára dobrá skupina najmladších zanietencov. Ich čas by mal prísť o 7 až 10 rokov.

Koľko členov máte? Ako prebieha vaša príprava?

V klube máme momentálne 18 členov, ale priemerne nám pribúdajú 1-3 členovia mesačne. Ide o deti a mládež vo veku od 6 do 15 rokov. Príprava prebiehala od novembra do konca marca v telocvični na ZŠ Darg. hrdinov 3x týždenne a starší ešte aj v posilňovni 1x. Od apríla pokračujú tréningy vonku na ihrisku ZŠ Darg.hrdinov.

Prijímate do klubu ďalších členov? Ako sa k vám môžu dostať noví adepti, kde sa môžu zapísať, aké sú podmienky?

Do nášho klubu samozrejme s radosťou prijmeme ďalších členov od veku 6. rokov vyššie. Záujemcovia nás nájdu na ihrisku pri ZŠ Darg.hrdinov a to v pondelok, štvrtok a piatok vždy od 16:00 alebo sa môžu kontaktovať na tel. č.: 0949 089 163.

2017-05-foto08

Prečo ste sa rozhodli venovať tomuto športu vy? Čo vás k tomu viedlo?

Ja sa atletike venujem od 4. ročníka ZŠ asi kvôli tomu, že ma už vtedy očarili skokanské disciplíny. Postupne s vekom a tréningami sa dostavili aj počiatočné úspechy v skoku do diaľky a do výšky - mnohonásobný majster SR a trojnásobný majster Československa v doraste a junioroch. Na samotné trénovanie som nadviazal štúdiom na FTVŠ smer trénerstvo atletiky a neskôr ešte tri roky doktoranské štúdium.

Trénujete iba v Humennom alebo poskytujete svoje služby aj iným športovcom?

Od 25.7.2016 som začal trénovať 27-ročného Lukáša Beera z Košíc, ktorý ma po rozchode s trénerom oslovil. S Lukášom sme sa poznali, keďže som ho ešte ako 15-ročného trénoval jeden rok v Košiciach. Ako prvý cieľ sme si stanovili splnenie limitu a samozrejme následnú účasť na halových Majstrovstvách Európy v marci 2017 v Belehrade. Príprava bola veľmi komplikovaná, keď si uvedomíme, že Lukáš normálne pracoval 8 hodín a prevažne trénoval vonku a všetci vieme, aká tuhá bola tohtoročná zima. Zopár tréningov sme absolvovali v Humennom a dvakrát sme boli potrénovať techniku v Banskej Bystrici.

Vzhľadom na uvedené skutočnosti som bol milo potešený, keď už na druhých pretekoch 25.1. v Bratislave skočil 225 cm, čím splnil požadovaný limit na HME. O týždeň pridal v Nitre ďalší centimeter a vyvrcholenie prvej časti halovej sezóny prišlo na Banskobystrickej latke, výškarskom mítingu najvyššej svetovej úrovne. Lukáš skákal vzhľadom k podmienkam na prípravu veľmi dobre. Postupne skákal všetky výšky 210, 215, 220, 225 a aj 228 cm na prvý pokus, čím si vytvoril absolútny osobný rekord a obsadil 5. miesto a v práve prebiehajúcej sezóne to znamenalo 3. miesto v európskych 5. miesto vo svetových tabuľkách. A aj pokusy na 231 cm boli veľmi, veľmi nádejné.

2017-05-foto09

V druhej časti halovej sezóny vyhral halové Majstrovstvá SR výkonom 226 cm,čo je zároveň rekord halových majstrovstiev Slovenska. Vyvrcholením halovej časti atletickej sezóny 2017 boli halové majstrovstvá Európy v Belehrade. Lukáš nakoniec obsadil 11. miesto a možno po trochu väčších očakávaniach sme sa nakoniec zhodli, že v našich podmienkach na prípravu to treba považovať za uspokojivé - bolo to 5. najlepšie umiestnenie spomedzi slovenských atlétov. Cieľom pre leto je splnenie limitu 230 cm na augustové Majstrovstvá sveta v Londýne, čo je výkon absolútnej svetovej špičky.

Lukášove výkony pritiahli od marca do mojej tréningovej skupiny aj ďalšieho nádejného skokana juniorského reprezentanta 18-ročného Davida Alštocka, ktorého osobné rekordy sú 203 cm v skoku do výšky, 13,66 m v trojskoku a 656 cm v skoku do diaľky. Sezónu odštartujú obidvaja 8. mája v Košiciach na 1. kole atletickej ligy. Sám sa na letnú časť veľmi teším a som plný očakávania.

* Pánovi Bercelovi ďakujeme za poskytnutý rozhovor a do budúcna prajeme celému klubu mnoho úspechov.

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Žiadne udalosti

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Očkovacie centrum je naďalej v plnej prevádzke

07.05.2021 / Život

Očkovacie centrum je naďalej v plnej prevádzke

Vakcinačné centrum v Humennom, nachádzajúce sa v priestoroch Obchodnej akadémie, zatiaľ zaočkovalo 12 030 osôb.

Čítať viac

Humenské zajace si vyslúžili slovenský rekord!

07.05.2021 / Život

Humenské zajace si vyslúžili slovenský rekord!

Tohtoročná veľkonočná výzdoba v našom meste bola unikátna. Dominantou námestia pred Mestským kultúrnym strediskom bola „čokoládová“ trojčlenná zajačia rodinka, ktorá...

Čítať viac

Kvalita vyučovania na cirkevnej spojenej škole prináša úspechy

14.04.2021 / Školy

Kvalita vyučovania na cirkevnej spojenej škole prináša úspechy

Kvalita vyučovacieho procesu, ktorú škola ponúka, ide ruka v ruke s úspechmi, ktoré jej žiaci dosahujú. Znovu sú toho dôkazom...

Čítať viac

ZŠ Pugačevova prevalcovala KK Dejepisnej olympiády

14.04.2021 / Školy

ZŠ Pugačevova prevalcovala KK Dejepisnej olympiády

Krajské kolo Dejepisnej olympiády už pozná svojich víťazov. V kategórii E (7. ročník) stojí na zlatom stupienku žiak Základnej školy...

Čítať viac

Okresné kolo Fyzikálnej olympiády vyhral Richard Čisľák

14.04.2021 / Školy

Okresné kolo Fyzikálnej olympiády vyhral Richard Čisľák

V tomto školskom roku sa konalo okresné kolo Fyzikálnej olympiády dňa 17.3.2021. Richard Čisľák, žiak deviatej triedy zo ZŠ Pugačevova,...

Čítať viac