Teach, pray, work for Slovakia

  • Uverejnené 17. 03. 2016
  • Napísal: Stanislav Mikita
2014-07-jaro-varchola07

Posledné týždne boli pre mňa plné silných a nových zážitkov. Na konferencii som viedol seminár pre učiteľov na tému nové výzvy vzdelávania, v Kolégiu Antona Neuwirtha som videl ako prebieha výberový víkend, do stredoškolských kolégií na východe zavítal salezián a psychológ Cyril Slíž so seminárom o Digitálnom priestore a kríze identity súčasnosti. A samozrejme voľby. Sklamanie, ktoré každým dňom pri čítaní správ rastie. Znova sa nič nezmení. Slovensko nedostane šancu napraviť zdravotníctvo či školstvo. Určite nie. Za posledných 10 rokov sa kríza v týchto oblastiach len prehĺbila a znova budú pri moci rovnako neschopní ľudia. Ale nádej tu stále je, ale iniciatíva musí prísť zdola, spomedzi nás.

Existencialisti (filozofický smer) tvrdia, že každý jeden človek nie je zodpovedný iba sám za seba, ale aj za celý svet. Nemôžeme brať toto tvrdenie úplne vážne, nik neunesie také bremeno zodpovednosti. Ale, ak tomu venujeme zamyslenie, možno si uvedomíme, že to takmer každé štvrté dieťa vyjde zo slovenského školstva negramotné pre potreby tohto sveta je aj naša chyba (* zopár riadkov o výsledkoch Pisa 2012...) Ak veľké firmy namiesto škôl s päťsto žiakmi dotujú futbalové kluby s 20 hráčmi alebo bohatí ľudia si radšej kúpia desaťtisícové hodinky namiesto pomohli svojmu susedovi, ktorí popri rodine a slabo platenej práci po večeroch robí všetko preto, aby sme sa my všetci mali lepšie, je v spoločnosti niečo zle. Ak si štát kupuje priazeň mladých voličov vlakmi zadarmo, ale nedáva im možnosť získať kvalitné vzdelanie a my to svojimi hlasmi tolerujeme, niekde je chyba. V nás, bohužiaľ. Táto pravda bolí, ale zároveň oslobodzuje, dáva nám nádej zmeniť to.

Stále totiž existujú ľudia, ktorým to nie je jedno, a sú ochotní pre to obetovať viac ako len facebookový lajk. V nedeľu sa o svoju skúsenosť prišla s nami podeliť Majka, ktorá pocítila zodpovednosť a zapojila sa do programu Teach for Slovakia.

Majka prerušila dobre rozbehnutú kariéru v Bratislave, presťahovala sa na východ a od septembra učí na dedinskej škole s menšinovým rómskym zastúpením. Je vždy obrovským povzbudením stretnúť človeka, ktorý dokáže obetovať svoju energiu, čas a vyjsť zo svojho pohodlia, aby bojoval za lepšie Slovensko. Je krásne vidieť ľudí, ktorí nekývnu rukou nad nespravodlivosťou, nešťastím iných a nedostatkom príležitostí pre deti, ktoré nemôžu zato, kde sa narodili. Ako smiešne vyzerajú v porovnaní s takými ľuďmi, tí, ktorí z frustrácie a rezignácie volili extrémistov, zatiaľ čo iní musia potom niečo robiť nielen preto, že väčšina je pasívna, ale ešte im do cesty kladie prekážky na tie najvyššie miesta. V parlamente kvôli týmto protestným zúfalým hlasom tak budú sedieť ľudia, ktorí sa nehanbia nadávať a útočiť aj na ženy a deti a budú zarábať viac ako tritisíc eur z našich daní z toho istého rozpočtu ako učitelia, bez ktorých by sme nevedeli čítať a písať, a zdravotné sestry bez ktorých by mnohí umierali. A koľko zarábate vy? A kde sa stala chyba? Nemalo by školstvo predsa len byť väčšou prioritou?

ucitel-a-deti

Ak nám to myslí, rýchlo si uvedomíme, že čakať na osvieteného ministra školstva, či osvietenú vládu, ktorá nám pekne zhora nadiktuje krajšiu a spravodlivejšiu spoločnosť sa neoplatí, keďže každý rok opustí naše školy väčšina prvovoličov, ktorí sa naučili kopu vecí naspamäť, ale nevedia kriticky myslieť, a preto nie je múdre dúfať, že voľby zrazu vyhrajú tí najlepší. Kritická väčšina na zmenu je zdá sa nemožná, ale máme nádej na aktívnu kritickú menšinu, ktorá prelomí ľady. Buďme preto ako Majka. Teach for Slovakia. Pray for Slovakia. Work for Slovakia.

* autor komentára je doktorandom UPJŠ a lektorom stredoškolských programov Kolégia Antona Neuwirtha.

* Ďalšie komentáre od autora:
Slovenský Oxford a Humenské kolégium
Len jeden domov - "humenský"
Musíme si veriť

* foto: teachforslovakia.sk

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Žiadne udalosti

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

23.06.2021 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac

Letná sezóna na humenskom kúpalisku je zahájená!

18.06.2021 / Život

Letná sezóna na humenskom kúpalisku je zahájená!

Letné kúpalisko v Humennom sa pre verejnosť otvára už tento víkend. V druhom stupni ostražitosti (oranžový okres) je kapacita kúpaliska...

Čítať viac

Nenechajme ich stáť bokom

17.06.2021 / Školy

Nenechajme ich stáť bokom

„Empatia“ – krátke slovo so silným významom. Vieme však ešte vôbec čo toto slovo znamená? Nezabudli sme na jeho význam...

Čítať viac

Hrozí nám, že nás Snina porazí. Podporte CSŠ Humenné

23.05.2021 / Školy

Hrozí nám, že nás Snina porazí. Podporte CSŠ Humenné

Milí naši dobrodinci, rodičia a priatelia školy, čerstvého ovocia a zeleniny nie je nikdy dosť. Vďaka nemu sme zdravší a...

Čítať viac

Očkovacie centrum je naďalej v plnej prevádzke

07.05.2021 / Život

Očkovacie centrum je naďalej v plnej prevádzke

Vakcinačné centrum v Humennom, nachádzajúce sa v priestoroch Obchodnej akadémie, zatiaľ zaočkovalo 12 030 osôb.

Čítať viac