Kolonisti v El Paso vypátrali Wanted

  • Kategória: Život
  • Uverejnené 12. 07. 2014
  • Napísal: Maraj Friel
2014-7-chatovacka-14

Saleziáni don Bosca (SDB) a Dcéry Márie Pomocnice (FMA) pôsobiaci v Humennom pripravili v spolupráci s mladými dobrovoľníkmi letný zážitkový tábor pre deti a mládež pod názvom Kolónia El Paso. Na „chatovačke“, ako akciu s dlhoročnou tradíciou nazývajú, sa zúčastnilo viac ako sto detí vo veku 10 - 16 rokov z Humenného a okolia.
Tohtoročná téma priblížila život na divokom západe.

Po príchode sa účastníci, rozdelení do chlapčenských a dievčenských skupín indiánov a kovbojov, zoznámili s prostredím Rekreačného zariadenia Lúčka - Potoky pri Lipanoch a dobrovoľníci ich uviedli do témy tábora. Ústrednou myšlienkou bolo heslo ,,Ťaháme za jedno laso”, ktoré si účastníci uvedomovali aj prostredníctvom plagátov “Wanted!”. Tie mohli každý deň vidieť na rozličných miestach a usilovali sa túto myšlienku naplniť. Medzi “hľadanými” bolo priateľstvo, odpustenie, statočnosť, tímovosť, radosť a spomienky.

2014-7-chatovacka-04

Počas nasledujúcich dní absolvovali účastníci mnoho súťaží, ale tiež indiánsko-kovbojský výcvik podľa príslušnosti ku svojmu kmeňu; naučili sa narábať s lasom, lukom, vzduchovkou, vyskúšali si jazdu na koni aj stavanie príbytkov v lese. Nad táborom sa v tej chvíli už čnelo indiánske típí. Popoludní sa v rámci veľkého boja na lúke nad kolóniou usilovali premôcť indiánskeho náčelníka a šerifa kovbojov. Večer sa dočkali slávnostného rituálu pri ohni, počas ktorého sa po splnení všetkých úloh stali skutočnými členmi svojho kmeňa.

Štvrtkovou myšlienkou bola tímovosť. Na účastníkov čakali tímové hry ako futbal, méta, lakros a ďalšie, počas ktorých sa učili bojovať spolu v zmysle fair-play. Počas galavečera slávnostne vyhlásili výsledky turnajov a nechýbal ani zábavno-kultúrny program, ktorý si pre účastníkov pripravili dobrovoľníci. “Bol to veľmi dobrý tábor - výborný program, no hlavne super ľudia. Nedokážem ani vybrať najlepšiu časť, všetko malo čosi do seba. Vynikajúco strávený týždeň,” povedala účastníčka Viktória Vasiľová z kovbojského kmeňa Kansas.

2014-7-chatovacka-13

Piatok bol dňom radosti a práve o tú sa chlapci a dievčatá mali usilovať: byť veselými a robiť radosť iným. Dopoludnia mali skupinky za úlohu uloviť na lúke čo najviac bizónov, popoludní sa uskutočnili vodné hry, kde sa všetci mohli do sýtosti vyblázniť. Deň zakončili diskotékou s programom, na ktorú sa tábor tešil celý týždeň. “Na chatovačke mohli deti zažiť priateľskú atmosféru plnú hier, súťaží a iných zábavných aktivít. Nemenej dôležitý bol aj zážitok z duchovného programu,” uviedol dobrovoľník Marek Šuľak. “Najviac sa mi páčili vodné hry, belgický tanec a boj v lese. Spoznala som tam veľa kamarátok a zažili sme veľa zábavy,” skonštatovala Terézia Gurbaľová, ktorú doplnila jej sestra Anna: “Na tábore sa mi páčilo, že tam bolo veselo. Veľa sme sa zabavili.”

2014-7-chatovacka-06

Organizátori i dobrovoľníci sa jednomyseľne zhodli, že v myšlienke organizovania zážitkových táborov počas letných prázdnin chcú pokračovať aj počas nasledujúcich rokov.

* foto: www.humenne.saleziani.sk

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Žiadne udalosti

Nová inzercia

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

28.07.2020 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 31. týždeň pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

Výstavba cyklochodníka popri Laborci sa posúva do ďalšej etapy

22.07.2020 / Život

Výstavba cyklochodníka popri Laborci sa posúva do ďalšej etapy

Stavenisko „cyklochodník pri Laborci" je zložené z troch častí. Prvá etapa sa začína od Sninského mosta a jej základom je...

Čítať viac

Jasenovský tábor oslávi desiaty ročník špeciálnou témou!

20.07.2020 / Život

Jasenovský tábor oslávi desiaty ročník špeciálnou témou!

Tábor v Jasenove má tradíciu už od roku 2011. Denný letný tábor organizuje Obecný úrad Jasenov v spolupráci občianskym združením...

Čítať viac

Nezodpovedný prístup obyvateľov k likvidácii bioodpadu

20.07.2020 / Život

Nezodpovedný prístup obyvateľov k likvidácii bioodpadu

V niektorých častiach mesta sa naskytne aj pohľad na kopu biologicky rozložiteľného odpadu pred bránami rodinných domov. Nie je dovolené vykladať...

Čítať viac

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

16.07.2020 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac