Ministrom, hovorcom či dokonca predsedom parlamentu sa môže v našom meste stať aj stredoškolák!

  • Kategória: Život
  • Uverejnené 06. 04. 2014
  • Napísal: Lenka Mikitová, Freemar
LOGO parlamentu

Dobrovoľné zoskupenie FreeMar chystá pre akčnejších, tvorivejších, kreatívnejších a iniciatívnejších mladých Humenčanov projekt Mládežníckeho parlamentu so všetkým, čo k tomu patrí. Organizovať koncerty, tábory, kultúrne podujatia, plesy, športové hry, aktivity pre základné či stredné školy a dobrovoľnícke aktivity. To všetko a ešte viac bude úlohou nového Mládežníckeho parlamentu mesta Humenné, ktorý sa bude snažiť komunikovať aj s miestnou samosprávou, vytvárať podmienky talentovaným mladým ľuďom z nášho mesta a okolia, ako aj obohacovať neformálne vzdelávanie a rozvíjať mimoškolskú činnosť.

„V nasledujúcom období sa budeme snažiť mladým ľuďom viac vysvetliť pojem dobrovoľníctvo, keďže sa v tejto oblasti pohybujem dlhšiu dobu, bol by som rád, ak by sa mi podarilo do Humenného pozvať viacerých dobrovoľníkov, ktorí už majú taktiež za sebou niekoľko projektov, aby vyrozprávali novým členom svoj úspešný príbeh. Dobrovoľníctvo je síce dobrovoľne, ale určite nie zadarmo“ informoval na úvod koordinátor Martin Ruščanský.

"Mládežnícke parlamenty sú úspešné a fungujú aj v okolitých mestách, no tento chceme určite postaviť minimálne o úroveň vyššie. Nepoznám mládežnícky parlament, kde by sa stredoškolák mohol stať napríklad ministrom financií, či hovorcom. Z tretieho sektora sme si priniesli aj vedomosti o viacerých celoslovenských podujatiach, do ktorých sa určite chceme ako parlament zapojiť. Pomôžeme s organizáciou verejných zbierok, brigád či koordináciou známych aj menej známych projektov", prezradil Martin Ruščanský.

NEFORMÁLNE VZDELÁVANIE
"Ja a Martin sme absolvovali niekoľko školení, v praxi sme sa naučil, čo je to zostavovať rozpočet, zháňať sponzorov či organizovať podujatia. Všetky tieto vedomosti by sme chceli určite odovzdať mládeži a keďže tiež nie sme odborníci, určite sa budeme žiadať o pomoc rôznych dobrovoľníkov," oboznámil so zámerom Frederik Gergeľ

Organizačná štruktúra

SKVELÁ SKÚSENOSŤ 
Mnoho študentov chce po strednej škole pokračovať v štúdiách na vysokej škole masmediálnej, tak pre nich je pripravená redakčna rada, sekcia verejného styku a propagácie. O finančnej gramotnosti, zostavovania rozpočtov či zháňanie finančných prostriedkov budú neformálne učiť ministerstvo financií mládežníckeho parlamentu. 
„Viacerí z členov parlamentu si budú organizovať svadbu, narodeniny, krstiny či iné oslavy, a určite im účasť v mládežníckom parlamente v tomto pomôže. Navyše je v parlamente aj ministerstvo, ktoré sa bude zaoberať vzdelávaním, takže určite sa naši členovia veľa naučia. O ďalších aktivitách nechceme hovoriť, kým parlament nefunguje, no našou prioritou na najbližšie dni je Máj, a koordinovanie projektu 72 hodín v našom meste, formou brigády a projektu „MESTO OPTIMIZMU“. V spolupráci s detskou organizáciou Fénix sa sústredíme aj na letný tábor, a samozrejme sa chceme zapájať aj do podujatí CVČ DÚHA, s ktorým určite budeme bližšie spolupracovať." dodal Martin Ruščanský

Stretnutia mládežníckeho parlamentu budú raz týždenne, a myslím si, že ľudia budú o jeho činnostiach určite počuť. To prvé stretnutie členov parlamentu by malo byť vo štvrtok 17. 04. 2014.

Prihlásiť sa do parlamentu môžu Humenčania zo stredných škôl (z ktorejkoľvek školy a v akomkoľvek množstve). Zatiaľ členstvo nijako nelimitujeme.

LOGO parlamentu
Logo mládežníckeho parlamentu tvorí silueta rímskeho úradu so štyrmi piliermi, na ktorých sú napísané 4 charakteristické črty člena parlamentu, a to odvážnosť, optimizmus, kreativita a ohľaduplnosť.

NENADÁVAŤ A RIEŠIŤ!
Mnohí na sociálnych sieťach na mesto nadávajú, ako v meste veľa vecí nefunguje, či ako v meste „zdochol pes“. Preto sme sa rozhodli pre tento parlament, aby sme ukázali občanom, že mládež iba nenadáva, ale má chuť a ambíciu meniť veci k lepšiemu. Členovia parlamentu dostanú certifikát člena, budeme sa snažiť o ďalšie kontakty, ktoré členom parlamentu môžu spríjemniť budúcnosť, vysielať ich na medzinárodné aktivity či oboznamovať s rôznymi ponukami. Členovia parlamentu dostanú aj preukaz člena a ak sa nám to podarí, radi by sme im vytlačili aj vizitky a na konci roka budeme aktívnych členov aj odmeňovať. Pevne veríme, že sa v parlamente stretne mix mladých ľudí, ktorých v meste máme, a vytvoríme spoločne veľké projekty. Hlavným mottom parlamentu je „Buď tou zmenou, ktorú chceš vidieť vo svete“, citát od Mahatma Gandhyho.

Prihlásiť do parlamentu sa dá formou dotazníka do 11. 04. 2014. (viac tu!)

banner parlamentu

* zdroj FREEMAR

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Žiadne udalosti

Nová inzercia

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Inšpiratívne stretnutie s umením vo Vihorlatskom múzeu v Humennom

08.07.2020 / Kultúra

Inšpiratívne stretnutie s umením vo Vihorlatskom múzeu v Humennom

V poradí 57. ročník súťaže napriek aktuálnej mimoriadnej situácii spôsobenej pandémiou koronavírusu prekvapil nárastom celkového počtu prihlásených autorov. Zvýšený záujem...

Čítať viac

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

07.07.2020 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 28. týždeň pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

Rozdelenie financií pre športové kluby na rok 2020

02.07.2020 / Samospráva

Rozdelenie financií pre športové kluby na rok 2020

Mesto Humenné podporuje rozvoj športu v meste dvoma formami – priamou a nepriamou finančnou dotáciou. Z rozpočtu mesta poskytuje priamu...

Čítať viac

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

02.07.2020 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac

Mesto poďakuje ľudom, ktorí stáli počas pandémie v prvej línií

29.06.2020 / Život

Mesto poďakuje ľudom, ktorí stáli počas pandémie v prvej línií

Humenné sa ľuďom v prvej línii poďakuje divadlom. Pomoc pri zvládnutí situácie spojenej s pandémiou nového koronavírusu odmení mesto Humenné...

Čítať viac