Humenský Podpaľač oslovil na Gorazdovom Močenku

  • Kategória: Život
  • Uverejnené 06. 08. 2013
  • Napísal: Michal Sopiak
2013-07-podpalac_04

V dňoch 27.7.-30.7.2013 sa v Močenku pri Nitre uskutočnil už 21.ročník celonárodného festivalu kresťanského divadla. Na tomto festivale sa zúčastnil aj divadelný súbor Saleziánov z Humenného. Chlapci a dievčatá zo saleziánskeho mládežníckeho strediska  obsadili so svojou hrou Podpaľač vzácne 2.miesto.

Už kedysi dávno Don Bosco ukázal dôležitosť umenia a zvlášť divadla pri výchove mládeže. Mladí sa môžu realizovať a rozvíjať svoj talent. Divadlo okrem toho vedie aj k zodpovednosti, ľudskému a duchovnému rastu.

Humenská inscenácia s názvom Podpaľač je voľným pokračovaním Malého kominára. Je to tretia, záverečná časť trilógie o donovi Boscovi, ktorú nacvičili humenskí divadelníci (Svätý komediant, Malý kominár, Podpaľač). Don Bosco v tejto hre hľadá stratených a blúdiacich. Môžeme sledovať ďalšie napínavé dobrodružstvá tohto svätého vychovávateľa i jeho chlapcov. Salezián a režisér v jednej osobe Marián Husár spoločne s mladými a odbornými spolupracovníkmi napísal a rozbehol novú divadelnú hru už začiatkom uplynulého školského roka. Medzi nacvičujúcich prišiel aj šéf činohry Štátneho divadla v Košiciach Jozef Úradník. Scenár mladí divadelníci konzultovali s dramaturgičkou Boženou Čahojovou (VŠMU). S choreografiami pomohla Zuzana Bačova (Súkromná ZUŠ Via arto). Scénu navrhol tanečník a herec Pavol Danko. S hudbou pomohli humenskí rodáci Ľubica Čekovská, Adrián Harvan, Slavomír Štempák (Grady records).

Chlapci a dievčatá sa hneď od začiatku s veľkou chuťou pustili do nacvičovania, začali prípravy a nácviky. Popritom sa nevedome prihlásili do školy zodpovednosti. V máji odohrali premiéru. Po nej nasledovalo niekoľko vystúpení pre humenské školy. Prišiel čas, kedy mladí začali divadlom rozdávať radosť, nadšenie i zamyslenia nad životom.  

2013-07-podpalac 02

To však nebola posledná zastávka Podpaľača. Partia, ktorá sa okolo neho vytvorila, pokračovala v hraní ďalej na Gorazdovom Močenku 2013. Po dvojročnej odmlke sa tam humenské saleziánske divadlo opäť dostalo. Z tohto saleziánskeho súdka divadiel dorazilo do Močenku aj divadlo z Prešova. Bol to festival, kde sa bojovalo o umiestnenie, a kde sa jednotlivé súbory vystavili hodnoteniu odbornej poroty zloženej z profesionálnych umelcov. Tieto odborné hodnotenia pomáhajú divadelníkom ďalej rásť.

Snahou saleziánskeho divadla je ponúknuť kresťanskú myšlienku prijateľnou formou a ukázať, že aj mladí majú v spoločnnosti svoje miesto a dokážu tvoriť. Postoj odbornej kritiky k saleziánskemu divadlu je veľmi pozitívny. Porotcovia vraveli, že sa každoročne tešia na saleziánske divadlá. Podľa ich názoru z týchto divadiel srší obrovská energia a radosť, ktorá častokrát zakrýva nejaké tie chyby (samozrejme ich podrobne rozobrali, aby sa ich mladí divadelníci v budúcnosti mohli vyvarovať). Taktiež porotcov teší a dávajú klobúk dole pred množstvom chlapcov, ktorí v týchto divadlách účinkujú. Od najmladších chlapcov a dievčat až po dospelých, ktorí v oratóriu vyrastali. Vystúpenie Podpaľača ocenili diváci dlhotrvajúcim potleskom.

Osem súťažných divadiel z celého Slovenska, z toho niekoľko umeleckých škôl, dva súbory, ktoré viedli profesionálni divadelníci, a Podpaľač, ktorý medzi takouto konkurenciou oslovil porotu natoľko, že obsadil druhú priečku spoločne s rómskym súborom Čhave Kamoro zo Sniny. Aj toto je ovocie saleziánskeho divadla. Mladí rastú osobnostne a spolu s osobnostným rastom ruka v ruke rastie aj talent divadelný. Pred dvoma rokmi štvrté miesto, tento rok druhé. Nie, toto nechcú byť štatistiky, ale napĺňa sa don Boscova vízia. Chlapci a dievčatá rastú ako ľudia a popritom rastú aj herecky. Spojené príjemné (herectvo) s užitočným (osobnostný rast).

Krátke video z divadla:

* foto: Michal Parnica
* zdroj: www.humenne.saleziani.sk

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Nová inzercia

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Humenčania dnes rozsvietia vianočnú jedličku

05.12.2019 / Život

Humenčania dnes rozsvietia vianočnú jedličku

Zapozerajte a započúvajte sa s nami do príbehu lásky, ktorá je silnejšia ako smrť…
Vločky letia preč do všetkých kútov...

Čítať viac

Súťaž o najchutnejšiu hurku na Humenských trhoch

05.12.2019 / Život

Súťaž o najchutnejšiu hurku na Humenských trhoch

Mesto Humenné Vás v rámci XXIV. Humenských vianočných trhov pozýva na SÚŤAŽ O NAJLEPŠIU HURKU 2019.

Čítať viac

Klzisko - otváracie hodiny pre verejnosť

04.12.2019 / Pre občanov

Klzisko - otváracie hodiny pre verejnosť

Predpokladané časy korčuľovania pre verejnosť v roku 2019.

Čítať viac

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

03.12.2019 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac

Tanečníci Via arto ocenení medzinárodnou porotou

03.12.2019 / Školy

Tanečníci Via arto ocenení medzinárodnou porotou

Dňa 22. a 23.11 2019 sa tanečníci zúčastnili celoslovenskej tanečnej súťaže HEART DANCE LINE v Košiciach. Tejto súťaže sa zúčastňujú už...

Čítať viac