Oznam

   Na stránke pracujeme, aby sme vám čoskoro mohli priniesť nový obsah.

Humenčan Juraj Tomori animoval v Belgicku

  • Kategória: Život
  • Uverejnené 01. 08. 2013
  • Napísal: Juraj Tomori
2013-07-belgicko00

19-ročný humenčan Juraj Tomori chcel cestovať, spoznávať nových ľudí i pomáhať. Hľadal rôzne možnosti a nakoniec sa rozhodol pre pomoc na letnom tábore v Belgicku. Tu je jeho príbeh.

Blížilo sa leto a ja som začal rozmýšľať čo budem robiť po maturitách. Čakali ma dlhé prázdniny a chcel som si ich poriadne užiť. Najradšej by som trochu cestoval. Preto som si hľadal rôzne ponuky týkajúce sa dobrovoľníctva v zahraničí. Vyzeralo to veľmi lákavo – stretnutia ľudí z rôznych krajín, robiť niečo užitočné a ešte to aj vyjde lacno. Tak som narazil na ponuky mládežníckej organizácie DOMKA – Združenie saleziánskej mládeže. Oslovila ma jedna ponuka v Belgicku – robiť tam dva týždne animátora v prímestskom tábore. Povedal som si, prečo nie? Mal som šťastie a spolu s druhou Slovenkou Marianou sme boli vybratí.
Cesta tam prebehla hladko, leteli sme z Bratislavy do Bruselu – Charleroi, kde nás vyzdvihol jeden z organizátorov a odviezol nás do Salezianského strediska v Halle. Tam sme strávili prvý víkend. Takto nejako sme bývali...

2013-07-belgicko01

Vau – vlastne to nie je len stredisko, ale aj škola a veľká. Organizátori projektu pre nás pripravili bohatý program, počas ktorého sme sa zoznámili medzi sebou a aj s tým, ako to približne funguje na rôznych strediskách, čo od nás očakávajú. Tiež nám dali užitočné rady, ako dobre pripraviť program pre deti. Absolvovali sme aj rýchlokurz holandčiny (jeden z úradných jazykov, popri francúzštine a nemčine.), z ktorého som si zapamätal počítanie do 10 a [smakläk] – dobrú chuť. Holandčina mi pripadá veľmi nezrozumiteľná a ich slová sa ťažko vyslovujú.
Čakalo nás tam aj barbecue a potom prezentácie účastníckych krajín: Slovensko, Česko, Malta, Nemecko, Španielsko a Belgicko. Napríklad pri prezentácii Belgicka nechýbala ochutnávka národných špecialít - čokolády a piva.  V nedeľu sme využili možnosť ísť na svätú omšu a poobede nás posadili spolu s dvomi Španielmi - Laurou a Alexandrom na vlak do mesta Kortrijk (výslovnosť pre mňa stále neznáma).

2013-07-belgicko02

Prvú polovicu cesty sme sedeli v 1. triede, potom nás sprievodca milo nasmeroval do druhej. Vo vlaku sme nerozumeli oznamom o najbližšej stanici a ľudia zas nerozumeli nám, kam to chceme ísť, no našťastie sme vystúpili správne. Na stanici nás po krátkom čakaní vyzdvihla Sister Hilde (skrátene Strilde) a odviezla nás do saleziánskeho strediska, ktoré je kúsok za mestom. Tam sme sa zoznámili s belgickými animátormi, mali sme spoločnú večeru, inštrukcie, z ktorých som si takmer nič nezapamätal a pustili sme sa do vymýšľania programu na nasledujúci deň.
Stredisko v Kortrijku je veľké - veľký areál, 250 - 300 detí, asi 30 animátorov a systém tábora komplikovaný. K tomu sme dostali pomocné papiere v holandčine, teda sme sa museli každú chvíľu pýtať ostatných animátorov, čo sa tam píše. Trochu nám to nahnalo strach, ale všetko dopadlo dobre. Prvý deň bol totálny chaos, behali sme za animátormi a pýtali sa, čo máme robiť, čo nasleduje a čo sa práve udialo.  Nasledujúce dni sa to už našťastie zlepšovalo. Trochu mi trvalo, kým som si zvykol na systém, že večer sa vymýšľa program na nasledujúci deň, ale sklady s hračkami, kostýmami a všelijakým vybavením boli plné, teda fantázii sa medze nekládli. V tábore sú deti podelené podľa veku, ja som mal 11 a 12 ročné deti a to som mal šťastie, lebo deti rozumeli aspoň základným frázam v angličtine. No komunikácia s nimi bola veľmi zábavná - zubami, nechtami som sa snažil niečo im vysvetliť, alebo ma tlmočil druhý animátor v skupine. Jeden večer  sme absolvovali spolu s belgickými animátormi aj exkurziu po meste, kde sme si dali populárne french fries a sadli na tradičné pivo.

2013-07-belgicko03

Druhý víkend sme všetci účastníci projektu zmorení spolu oddychovali v prímorskom Oostende, kde sme si pozreli pamiatky a okúpali sa v ľadovom Severnom mori.

2013-07-belgicko04

Druhý týždeň mi zbehol rýchlo, už sme sa do toho „dostali“ a pomaly sa blížil čas rozlúčky. V piatok sme sa rozlúčili s Kortrijkom. Posledný víkend sme strávili v Bruseli, kde sme si oddýchli v aquaparku a pozreli si pamiatky i Atómium.

2013-07-belgicko06

Som veľmi rád, že som dostal možnosť skúsiť si dobrovoľníctvo v zahraničí a každému to veľmi odporúčam, treba nabrať trochu odvahy a nebáť sa :). Našli sme priateľov zo zahraničia a zažili pekné chvíle. Stalo to za to. Dúfam, že na ďalší rok budem pokračovať v ceste dobrovoľníctva.

2013-07-belgicko07

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Žiadne udalosti

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Live stream: "Motorpárty DEMON PROXIMUM 665"

13.05.2022 / Život

Live stream: "Motorpárty DEMON PROXIMUM 665"

Live stream z humenského námestie, kde sa od 9:30 hod. oficiálne začína "Motorpárty DEMON PROXIMUM 665". Čakajú na Vás zábery...

Čítať viac

Trička na pomoc Ukrajine

02.03.2022 / Život

Trička na pomoc Ukrajine

V duchu myšlienky #LáskaDávanímRastie by sme radi pomohli ľuďom na Ukrajine aj my z portálu nasehumenne.sk. Pripravili sme preto 3...

Čítať viac

Spievali sme pre „pápeža“

06.10.2021 / Školy

Spievali sme pre „pápeža“

Cirkevná spojená škola v Humennom a jej študentky sa aktívne zapojili do priebehu celej slávnosti v Košiciach. Sestry Miriama a...

Čítať viac

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

23.06.2021 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac

Letná sezóna na humenskom kúpalisku je zahájená!

18.06.2021 / Život

Letná sezóna na humenskom kúpalisku je zahájená!

Letné kúpalisko v Humennom sa pre verejnosť otvára už tento víkend. V druhom stupni ostražitosti (oranžový okres) je kapacita kúpaliska...

Čítať viac