Účastníci chatovačky si napokon zvolili slobodu

  • Kategória: Život
  • Uverejnené 30. 07. 2013
  • Napísal: Juraj Karpiel
2013-7-chatovacka15

Saleziáni don Bosca (SDB) a Dcéry Márie Pomocnice (FMA) pôsobiaci v Humennom pripravili v spolupráci s mladými dobrovoľníkmi letný zážitkový tábor pre deti a mládež pod názvom Krajina Gulag.

Na „chatovačke“, ako akciu s dlhoročnou tradíciou nazývajú, sa zúčastnilo viac ako sto detí vo veku 10 – 16 rokov z Humenného a okolia; nechýbali ani mladí z Košíc, Bratislavy či Švajčiarska.

Tohtoročná téma priblížila účastníkom život na území, v ktorom vládne nesloboda a strana, ktorá po zmanipulovaných voľbách zmenila krajinu na totalitný štát. Po príchode sa účastníci, rozdelení do chlapčenských a dievčenských skupín, zoznámili s prostredím Rekreačného zariadenia Lúčka – Potoky pri Lipanoch a dobrovoľníci ich uviedli do témy tábora. Počas pondelkového večera prebiehala volebná kampaň, o hlasy voličov – detí – sa uchádzali tri strany.

2013-7-chatovacka1

Na druhý deň mali obyvatelia krajiny možnosť zvoliť si vo voľbách stranu, ktorá bude vládnuť a zodpovedať sa za situáciu v štáte. Výsledok zmanipulovaných volieb dosadil na vedúce pozície v krajine predstaviteľov Novej Éry. Tí spočiatku uchlácholili deti rečami o plnení bodov z volebného programu, postupne sa však situácia v štáte menila na neúnosnú a citeľne neslobodnú. Na skoršiu hodinu posunutý budíček, prísnejšie ranné rozcvičky, skorá večierka či zákaz verejných zhromaždení boli len niektorými z noviniek, ktoré zaviedla vládnuca strana. Atmosféru strachu prebudila chvíľa, počas ktorej zadržali a formou zosnovaného „bábkového“ procesu odsúdili a vyhostili na noc z krajiny nespravodlivo obvineného, ktorým bol jeden z dobrovoľníkov.

V tábore sa začala formovať odbojová organizácia, ktorej vedúci členovia postupne získavali pre svoj cieľ – zvrhnutie totalitného režimu – nespokojnú väčšinu obyvateľov. Medzitým prebiehalo za zatvorenými dverami vyšetrovanie účastníkov a pátranie po aktívnych členoch odboja. Prvý piatkový pokus o revolúciu potlačili bleskovým zásahom členovia miestneho Dobrovoľného hasičského zboru. Po ich odchode povzbudili nespokojný ľud k definitívnemu odporu informácie z rozhlasového vysielania stanice Slobodná lúčka. Druhý pokus o prevrat sa skončil úspechom odboja, vedúcich predstaviteľov zatkli, výchovne potrestali, ale tiež im dokázali odpustiť a prijať medzi seba.

2013-7-chatovacka15

2013-7-chatovacka12

Záver tábora sa niesol v atmosfére oslavy slobody. „Okrem toho, že účastníci zažili veľa zábavy a radosti, tento tábor im dal niečo viac – na vlastnej koži aspoň sčasti zistili, o čom bola totalita, a uvedomili si nevyčísliteľnú hodnotu slobody,“ povedal na margo podujatia predseda vládnucej strany Nová Éra Michal. „Na tábore bolo veľmi dobre, spoznala som veľa nových a dobrých ľudí. Zažili sme mnoho zábavy, aj ťažké rozcvičky. Myšlienka však stála za to,“ opísala svoje pocity účastníčka Magdaléna.

Organizátori i dobrovoľníci sa jednomyseľne zhodli, že v myšlienke organizovania zážitkových táborov počas letných prázdnin chcú pokračovať aj počas nasledujúcich rokov.

* autor sa zúčastnil podujatia ako dobrovoľník

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Žiadne udalosti

Nová inzercia

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

28.07.2020 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 31. týždeň pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

Výstavba cyklochodníka popri Laborci sa posúva do ďalšej etapy

22.07.2020 / Život

Výstavba cyklochodníka popri Laborci sa posúva do ďalšej etapy

Stavenisko „cyklochodník pri Laborci" je zložené z troch častí. Prvá etapa sa začína od Sninského mosta a jej základom je...

Čítať viac

Jasenovský tábor oslávi desiaty ročník špeciálnou témou!

20.07.2020 / Život

Jasenovský tábor oslávi desiaty ročník špeciálnou témou!

Tábor v Jasenove má tradíciu už od roku 2011. Denný letný tábor organizuje Obecný úrad Jasenov v spolupráci občianskym združením...

Čítať viac

Nezodpovedný prístup obyvateľov k likvidácii bioodpadu

20.07.2020 / Život

Nezodpovedný prístup obyvateľov k likvidácii bioodpadu

V niektorých častiach mesta sa naskytne aj pohľad na kopu biologicky rozložiteľného odpadu pred bránami rodinných domov. Nie je dovolené vykladať...

Čítať viac

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

16.07.2020 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac