Gymnazisti bojovali o postup na 90. Medzinárodný maratón mieru

  • Kategória: Život
  • Uverejnené 20. 06. 2013
  • Napísal: Bianka Jevičová
2013-6-maraton2

Ani tento rok Gymnázium arm. gen. L. Svobodu nezabudlo na bežcov, ktorí bojovali o postup na jubilejný 90. ročník Medzinárodného maratónu mieru 2013, ktorý sa uskutoční v metropole východu - Košiciach. V stredu dopoludnia sa 42 bežcov postavilo na štartovaciu pásku na ihrisku pri gymnáziu. Už 8. ročník sa uskutočňuje aj Juniorská štafeta – po stopách maratónskych legiend, na ktorú postúpilo 6 najlepších študentov.

Medzinárodný maratón mieru je maratónsky beh s najväčšou tradíciou v Európe, v súčasnosti medzinárodné športové, hlavne bežecké podujatie s mnohými sprievodnými akciami. Koná sa každoročne na počesť jedného svetového maratónca, tento rok je to Leonard „Buddy“ Edelen.

Leonard Edelen sa narodil 22.9.1937, pochádza z USA, zamestnaním pedagóg, neskôr promotér (Pepsi Cola). Prvý raz štartoval v Košiciach v roku 1962 a po urputnom boji s Pavlom Kantorkom nakoniec dobehol na druhom mieste v čase 2:28:31. V rokoch 1962 – 1966 štartoval na 13 maratónoch a v siedmych z nich zvíťazil. Jeho osobný rekord je  2:14:28.Zomrel 19.2.1997.

2013-6-maraton4

Na jeho počesť sa uskutoční už 8. ročník obľúbenej Juniorskej štafety, ktorú pobeží 42 mladých ľudí zo stredných škôl z východného Slovenska, ktorí sa do finále kvalifikujú cez jednotlivé regionálne kolá. Finálová skupina sa v nedeľu 6. Októbra postaví na štart jubilejného 90. ročníka  MMM a spoločne s hlavným poľom bežcov absolvujú celú maratónsku trať štafetovým spôsobom po kilometrových úsekoch. Na záverečnom kilometri sa všetkých 42 účastníkov štafety spojí, aby spoločne dobehli do cieľa MMM v strhujúcej atmosfére aplaudujúcich divákov v pešej zóne Košíc.

Tento projekt, v ktorom si organizátori MMM pripomínajú úspechy a osudy významných svetových maratónskych legiend sa v tomto roku uskutoční už po ôsmykrát. Projekt bol spustený v roku 2006 a jeho prvá etapa vrcholila v roku 2011. Aj za nepriaznivého slnečného počasia gymnazisti predviedli kvalitné výkony a napokon sa vyhodnotili traja najlepší chlapci a tri najlepšie dievčatá, ktorí budú reprezentovať naše mesto, ale i školu v Juniorskej štafete.

2013-6-maraton5
Chlapci:                                                 Dievčatá:
1. Martin Voroňák                                   1. Patrícia Fedáková
2. Mário Margitan                                   2.Dominika Jevčáková
3.Oliver Čuhár                                        3.Simona Sijková

* foto : Ján Kocák

Pre občanov

Nová inzercia

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Video: Obľúbenú Bystrú by ste po rokoch nespoznali. Stredisko je totálne zničené a schátrané!

15.06.2019 / Život

Video: Obľúbenú Bystrú by ste po rokoch nespoznali. Stredisko je totálne zničené a schátrané!

Pamätáte si ešte Bystrú? Najväčšie rekreačné stredisko na Slovensku, v ktorom sa robili detské tábory, svadby a zábavy. Od roku...

Čítať viac

Švermováčky sa stali majsterkami Slovenska vo vybíjanej

15.06.2019 / Školy

Švermováčky sa stali majsterkami Slovenska vo vybíjanej

Žiačky Základnej školy Jána Švermu v Humennom nedali konkurencii žiadnu šancu. Majstrovstvá Slovenska vo vybíjanej sa tento rok konali 4. –...

Čítať viac

Prinášame vám program letného prázdninového festivalu

14.06.2019 / Šport

Prinášame vám program letného prázdninového festivalu

Mestské kultúrne stredisko v Humennom pripravilo pre najmenších divákov Kina Fajn aj v tomto roku Letný prázdninový festival.

Čítať viac

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

13.06.2019 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac

Technické služby reagujú na horúčavy. Zaviedli tieto opatrenia!

13.06.2019 / Život

Technické služby reagujú na horúčavy. Zaviedli tieto opatrenia!

Horúčavy týchto dní sú pre mnoho obyvateľov obdobím zvýšeného zdravotného rizika. Humenské Technické služby reagujú na pretrvávajúce horúčavy v našom meste...

Čítať viac