Nešlo o víťazstvo a trofeje, ale o stretnutie ľudí s dobrou vôľou a dobrým srdcom

  • Kategória: Život
  • Uverejnené 13. 06. 2013
  • Napísal: Bianka Jevičová
2013-6-gagls7

Ako už býva zvykom študenti Gymnázia arm. gen. L. Svobodu pripravili opäť raz peknú akciu pre deti zo Špeciálnej internátnej školy v Humennom. 3. júna sa oslavoval deň detí. Programu sa zúčastnila stovka malých i veľkých žiakov tejto školy.

„Iba srdcom vidíme podstatu.“ Platí to osobitne pre naše vnímanie postihnutých. Musíme sa naučiť vidieť srdcom, naučiť sa vidieť v tomto človeku neviditeľné – jeho jedinečnú dušu. Vytvárať mosty medzi skupinami spoločnosti, medzi osobami s rôznym zdravotným postihnutím, osobami s nepriaznivým zdravotným stavom a zdravými ľuďmi.

Spojená škola internátna sa skladá zo štyroch zložiek, od tých najmenších zo škôlky až po žiakov z praktickej školy. Medzi deťmi bolo vidieť dôveru a spoluprácu, ktorú si navzájom preukazovali. K celej atmosfére dopomohlo 22 študentov gymnázia, ktorí obetovali svoj čas v prospech detí a vytvorili im aspoň pár svetlých momentov v ich živote.

2013-6-gagls2

Ráno sa začalo prípravami na samotný program, deti absolvovali stanoviská s rôznym zameraním. Neskôr nasledovala diskotéka, na ktorú sa všetci tešili, čo bolo vidieť aj z iskier v ich očiach.

Bola to akcia, ktorú si vlastne pripravili deti pre deti, žiaci našej školy boli veľmi ochotní, čím svojou troškou prispeli k celkovej atmosfére, ktorú sme si nenechali pokaziť ani daždivým počasím. Deti zo spojenej internátnej školy sa, rovnako ako aj naši žiaci, bavili, a chceli súťažiť, dokonca na niektoré stanoviská chodili aj viackrát. Celú akciu sme zavŕšili spoločnou diskotékou, na ktorú sa deti tešili asi najviac. Nálada bola veselá, tancovali sme vyše hodiny a niektoré pohyby či tanečné kroky dokonca učili deti našich žiakov.

2013-6-gagls3

Bolo to také vzájomné, niečo od nás pre nich a niečo od nich pre nás. Tie detičky sú veľmi vďačné a veselé, to sa odrazilo aj na celkovej kvalite celej akcie, ktorá si, myslím, oproti našej poslednej Mikulášskej akcii zvýšila. Je pekné, že sa stále nájde dostatok ľudí, aby spravili pekný deň,“ dodáva študentka Mánička.

Ľudia by mali pochopiť, že deti s telesným postihnutím nemajú žiadnu chorobu. Tieto deti nehľadajú liek, ale chcú byť akceptované a mať právo byť ako ostatné deti.

* foto: Matej Procházka

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Nová inzercia

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

9 skvelých tipov, kde sa schladiť počas leta!

09.07.2019 / Život

9 skvelých tipov, kde sa schladiť počas leta!

Leto a prázdniny sú už v plnom prúde, a tak sme pre vás pripravili výber tých najlepších miest na kúpanie...

Čítať viac

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

08.07.2019 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 28. týždeň 2019 pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

Vydarený a úspešný školský rok vo vedomostných, športových i umeleckých súťažiach pre ZŠ Pugačevova

05.07.2019 / Školy

Vydarený a úspešný školský rok vo vedomostných, športových i umeleckých súťažiach  pre ZŠ Pugačevova

Bežnou súčasťou života na ZŠ Pugačevova v Humennom je zapájanie sa do rôznych súťaží, obzvlášť predmetových olympiád. V školskom roku 2018/2019 sa...

Čítať viac

Práca, brigáda Humenné a okolie

03.07.2019 / Pre občanov

Práca, brigáda Humenné a okolie

Hľadáte zamestnanie, potešila by vás slušná práca alebo brigáda? Pozrite si voľné pracovné miesta v Humennom a okolí.

Čítať viac

Na humenské námestie zavíta umelecký klenot i vážne memento

02.07.2019 / Kultúra

Na humenské námestie zavíta umelecký klenot i vážne memento

Spájať slávny film „Obchod na korze“ s Humenným nebýva zvykom. Je to však trocha nespravodlivé, pretože humenský rodák Ladislav Grosman...

Čítať viac