Svitá Hubkovej na lepšie časy?

  • Kategória: Život
  • Uverejnené 07. 06. 2020
  • Napísal: tlačová správa
2016-07-hubkova-vylet02

Lokalita Hubková je v ostatnom období terčom rozvášnených debát. Humenčania sa sťažujú na necitlivú, ba až miestami masívnu ťažbu v lesoch. Naopak Lesy SR hovoria o využití podľa platného plánu a starostlivosti o les. Mesto Humenné nie je vlastníkom lesov, ale obľúbené prímestské rekreačné miesto chce vrátiť viac do možnosti využitia obyvateľov.

Primátor Miloš Meričko dokázal využiť prítomnosť Jána Mičovského v regióne (Ulič) aj na piatkovú (5.6.) popoludňajšiu návštevu lokality Hubková. A neostalo iba pri stretnutí v úzkom kruhu, lebo ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR sprevádzal aj Michal Tomčík, poverený generálny riaditeľ sekcie lesníctva MPaRV. Na „rýchlom“ neformálnom stretnutí sa zúčastnila aj Erika Hasinová, poverená riaditeľka OZ Vranov, Lesy SR, tiež Miroslav Brečka, lesnícky správca v lokalite Hubková. Stranu verejnosti – cyklistov, ktorí oblasť využívajú na relax, ale chcú jej aj pomáhať, zastupoval Marián Surničin.

2016-07-hubkova-vylet10

„Mesto Humenné si zaslúži, aby dolina v lokalite Hubková bola udržiavaná s citom," povedal na úvod Ján Mičovský. V oblasti sa nachádzajú lesy osobitného určenia (nad lokalitou Poľana a po prvý rybník), tiež však aj hospodárske lesy.

Zo strany Lesov SR zazneli argumenty, že ťažba sa koná v lesoch osobitného určenia iba jednotlivým výberom. V hospodárskych lesoch prebieha ťažba výchovná. Odmieta tzv. holoruby. Trápi ich aj nepriaznivé nastavenie verejnosti, tlak najmä cyklistov, ktorí využívajú turistické i poľovnícke chodníky.

„V doline Hubkovej sú lesy, nie park. O lesy sa musíme starať, ibaže by štát rozhodol ináč. Mrzí ma, že verejnosti sú médiami podsúvané informácie, ktoré sú pravdivé iba sčasti. Žiaden masaker v ťažbe sa na Hubkovej nedeje," mienil Miroslav Brečka.

Druhú stranu, cyklistov, verejnosť zastupoval Marián Surničin. „Dnes sú nároky na cyklistiku iné, než pred desiatimi rokmi. Je záujem jazdiť v lese po prírodných chodníkoch. Lesy osobitného určenia siahajú je po Mihalíkovú – oblasť, ktorá zahŕňa tri turistické chodníky. Z našej záujmovej oblasti je to asi tretina. Súhlasím, že v tejto oblasti je ťažba menej intenzívna, i keď je. Rešpektujeme záujmy lesníkov, ktorým povinnosť starať sa o les vyplýva aj zo zákona, ale netreba zabúdať, že celá oblasť patrí aj do územia Natura 2000 UNESCO. Využívame chodníky, ktoré nie sú cyklochodníkmi, ale staráme sa o ne, čistíme ich. Dobrovoľne. Ostatná časť Hubkovej je ťažbou ovplyvňovaná podstatne viac, najmä zvážnicami, ktoré sú definované ako dočasné prístupové cesty. V teréne je však hlboká aj pol metra a tečie ňou bahno. Laik hneď vidí, že vznikla činnosťou LKT-čka, ktoré ťahalo stromy. Na točni pod Petočovou existuje priestranstvo asi dvoch volejbalových ihrísk, kde je po členky blata. Smerom k Petočovej pás vyrúbaného lesa,… Sme ochotní pomáhať, dobrovoľne, aby sme mohli lesné chodníky využívať."

2016-07-hubkova-vylet13

Zmier medzi obe strany priniesli slová ministra. „Nie sme tu preto, aby sme si strpčovali navzájom predstavy o udržiavaní lesa. Bez toho, aby sme museli meniť zákon, isto vieme nájsť konsenzus, aby relax obyvateľov Humenného prevládal nad ťažbou. Tá musí byť iba jemná, výberková, akceptujem však, že k stromu sa musíme aj nejako dostať. Apelujem aj na ľudí, ktorí majú právo pozerať na les svojím pohľadom. Hubková má charakter, kde by sme mali spraviť, my, lesníci, všetko, aby sme si naklonili verejnosť na svoju stranu. Lesy nie sú bankou pre štátny rozpočet, ale poisťovňou pre budúcnosť krajiny, preto za ne musíme platiť. Hubková musí byť výkladnou skriňou, o ktorú sa budú starať lesníci, mesto i verejnosť," poznamenal Ján Mičovský. Minister videl pozitíva i negatíva, sklamal ho aj pohľad na neupravený, zarastený prístup k altánku (medzi prvým a druhým rybníkom).

Slová Jána Mičovského sa následne dotkli aj rokovaní strán Lesov SR a Mesta Humenné. Bez veľkých peňazí, ale s dobrým úmyslom. „Dohoda znie, že k lokalite Hubková sa budú Lesy Slovenskej republiky správať jemnejšie. Cyklisti budú nápomocní pri čistení chodníkov, udiať sa veci môžu aj v súčinnosti s Technickými službami mesta Humenné a Lesmi Slovenskej republiky. Verím, že do mesiaca sa stretneme, aby naša spolupráca už naberala reálnu podobu," dodal Miloš Meričko.

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Žiadne udalosti

Nová inzercia

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Futbal: Humenský futbal po dlhých rokoch ožil

19.10.2020 / Šport

Futbal: Humenský futbal po dlhých rokoch ožil

Predčasný záver jesene (aktuálne jej prerušenie) musia akceptovať aj futbalisti 3. ligy. Tucet kôl odohral FK Humenné a bilancia 11...

Čítať viac

Obmedzený pohyb na mestskom úrade, zatvorené športoviská a kontroly mestskej polície

13.10.2020 / Život

Obmedzený pohyb na mestskom úrade, zatvorené športoviská a kontroly mestskej polície

Za pondelok (12. októbra) pribudlo v humenskom okrese 9 pozitívne testovaných, dovedna ich je 272 (od marca 2020). V súvislosti s...

Čítať viac

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

13.10.2020 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

07.10.2020 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 41. týždeň pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

Počet pozitívne testovaných v okrese Humenné opäť stúpol. Patrí k najvyšším na Slovensku!

04.10.2020 / Život

Počet pozitívne testovaných v okrese Humenné opäť stúpol. Patrí k najvyšším na Slovensku!

Na Slovensku v sobotu (3. 10.) pribudlo 818 nakazených novým koronavírusom, ich celkový počet tak stúpol na 13.139. Laboratóriá otestovali...

Čítať viac