Situácia vo verejných lekárňach môže byť onedlho kritická

  • Kategória: Život
  • Uverejnené 12. 03. 2020
  • Napísal: tlačová správa SLeK
lekaren-humenne

Slovenská lekárnická komora varuje, že verejné lekárne nemajú dostatočný počet ochranných pomôcok. Len 1,23% z verejných lekární, ktoré sa zapojili do dvojdňového prieskumu Slovenskej lekárnickej komory, má k dispozícii dostatočný počet ochranných pomôcok, ako rúšok alebo respirátorov.

Takmer 90% nedisponuje dezinfekčnými prostriedkami na výdaj pacientom, pričom zásoba dostupná v ostatných lekárňach pokrýva požiadavky na maximálne 7 dní. Čo je alarmujúce, takmer tretina lekární z prieskumu nemá dostupné dezinfekčné prostriedky ani na dezinfekciu svojich priestorov, ako zdravotníckeho zariadenia. Tretina lekární má zásobu dezinfekčných prostriedkov na tento účel len asi na týždeň a tretina na mesiac. Do prieskumu sa zapojilo 41% verejných lekární z celého Slovenska.

„Spomenuté zistené údaje možno považovať za kritické. Ako ďalší kritický bod vnímame tiež informácie, že v distribučných spoločnostiach začínajú byť prechodne nedostupné lieky na liečbu horúčky s obsahom paracetamolu a ibuprofenu, ako aj farmaceutické suroviny používané pri individuálnej príprave liekov,“ vysvetľuje Ondrej Sukeľ, prezident Slovenskej lekárnickej komory.

„Aj na Slovensku sme v dôsledku šírenia nového koronavírusu svedkami opatrení zo strany štátu smerom k verejnosti. Zarážajúce je, že napriek tomu, že štát ako prvý formou SMS správ definoval lekárne ako miesta jediného osobného kontaktu verejnosti so zdravotníckymi pracovníkmi, v mediálnych vyhláseniach predstaviteľov vlády či štátnych inštitúcií sa problematike verejných lekární a bezpečnosti lekárnikov pôsobiacich v nich nevenuje žiadna pozornosť. Zástupcovia Slovenskej lekárnickej komory nie sú prizývaní na rokovania krízových štábov, nemáme absolútne žiadne relevantné informácie či odporúčané postupy,“ poznamenáva Ondrej Sukeľ.

Slovenská lekárnická komora vydala v súvislosti s ochorením COVID-19 už v pondelok 9. marca 2020 vyhlásenie k aktuálnej situácii, v ktorom o. i. vyslovuje presvedčenie o pripravenosti štátu a jeho relevantných inštitúcií na zabezpečenie maximálnej bezpečnosti zdravotníckych pracovníkov. Zároveň v ňom apeluje na predstaviteľov štátu, aby zabezpečili bezproblémovú dostupnosť ochranných a dezinfekčných prostriedkov tak v záujme bezpečnosti zdravotníckych pracovníkov verejných lekární, ako aj bezpečnosti pacientov v priestoroch lekární dostupných verejnosti.

„Verejné lekárne sú vystavené zvýšenému tlaku pacientov, sú miestom primárneho kontaktu a najčastejšie navštevovaným zdravotníckym zariadením. Ignorovanie potreby ochrany zamestnancov verejných lekární, považujeme za neprípustné a nepochopiteľné. Už teraz viacerí poskytovatelia lekárenskej starostlivosti informujú, že zamestnanci lekární vo vyššej miere požadujú čerpanie dovolenky, prípadne sú uznaní za práceneschopných. Toto môže vyústiť až do stavu, že viaceré lekárne skrátia svoj prevádzkový čas a niektoré budú zatvorené, čím sa sťaží prístup pacientov k liekom,“ upozorňuje Ondrej Sukeľ. 

Podľa Slovenskej lekárnickej komory iba koordinovaný postup všetkých zainteresovaných dokáže zabezpečiť pokojné zvládnutie tejto situácie a vyhnutie sa problémom väčšieho rozsahu. Slovenská lekárnická komora preto opakovane žiada štát, aby prostredníctvom kompetentných inštitúcii:

1. Vydal pokyny pre činnosť verejných lekární so zameraním na konkrétne obmedzenia prístupu verejnosti do priestorov,
2. Zabezpečil pre farmaceutov a farmaceutických laborantov, ktorí sú v priamom kontakte s pacientom, dostatočné množstvo ochranných a dezinfekčných prostriedkov. Nepožadujeme ich bezplatné dodanie, ale bezodkladné zabezpečenie dostupnosti v štandardných cenových reláciách,
3. Zabezpečil koordináciu prevádzkového času lekární v jednotlivých regiónoch,
4. Monitoroval dostupnosť esenciálnych liekov v lekárňach a distribučných spoločnostiach,
5. Poskytoval Slovenskej lekárnickej komore presné a pravidelné informácie o vývoji situácie.

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Nová inzercia

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Neseď nečinne doma, ale cvič spolu s nami + Video č.1

07.04.2020 / Život

Neseď nečinne doma, ale cvič spolu s nami + Video č.1

Aj vy sa sťažujete, že počas dobrovoľnej karantény priberiete? Nemusí sa tak stať a do formy vás počas tohto obdobia...

Čítať viac

Mesto zavádza nové opatrenia, ktoré pomôžu Humenčanom

17.03.2020 / Život

Mesto zavádza nové opatrenia, ktoré pomôžu Humenčanom

Zasadnutia krízového štábu sa v aktuálnej situácii konajú v dennej perióde, po pondelku a utorku (16. a 17....

Čítať viac

Aktualizácia opatrení pri ohrození verejného zdravia

16.03.2020 / Život

Aktualizácia opatrení pri ohrození verejného zdravia

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky ako príslušný orgán štátnej správy na úseku verejného zdravotníctva z dôvodu vyhlásenia mimoriadnej situácie na...

Čítať viac

Jarné upratovanie v meste Humenné sa odkladá

16.03.2020 / Samospráva

Jarné upratovanie v meste Humenné sa odkladá

Generálny riaditeľ spoločnosti KOSIT a.s. (majiteľ skládky odpadov) za účelom zabránenia šírenia koronavírusu nariaďuje  s účinnosťou od 16.03. 2020 až...

Čítať viac

Slovko na dnešný deň

15.03.2020 / Cirkev

Slovko na dnešný deň

Medzi opatrenia, ktoré prijal Ústredný krízový štáb, patrilo aj pozastavenie slávenia svätých omší na území celého Slovenka. Viaceré farnosti však...

Čítať viac