V rámci Spomienkovej cesty odobrali hrsť zeme z desiatich vojenských cintorínov

  • Kategória: Život
  • Uverejnené 18. 12. 2019
  • Napísal: Lenka Mikitová
181220191

V budúcom roku 2020 si celý svet pripomenie 75. výročie víťazstva nad fašizmom. Pri tejto príležitosti vo Vojensko-historickom parku kultúry Ozbrojených síl Ruskej federácie „Patriot“, bola začatá výstavba Hlavného chrámu Ozbrojených síl Ruskej federácie, do ktorého základov sa bude symbolicky vkladať zem z vojnových hrobov príslušníkov sovietskej armády, ktorí padli v 2. svetovej vojne na území iných štátov, vrátane Slovenska, ale aj na území nášho mesta Humenné.

„Spomienková cesta“ ako sa táto memoriálna akcia nazýva, sa uskutočnila v desiatich mestách po Slovensku (Humenné, Michalovce, Trebišov, Košice, Svidník, Brezno, Zvolen, Žilina, Štúrovo, Bratislava). Odobratá hrsť zeme z hrobov sovietskych vojakov, ktorých padlo v 2. svetovej vojne až 63 518, bude symbolicky vložená do základov spomínaného chrámu.

18122019

Pri tejto príležitosti sa v pondelok 16. decembra o 11.00 hod. na vojenskom cintoríne pri Pamätníku padlých sovietskych vojakov, na ktorom svoj večný sen sníva 174 vojakov, uskutočnilo prevzatie hrste zeme z tohto cintorína. Slávnostného ceremoniálu sa zúčastnila aj delegácia Veľvyslanectva Ruskej federácie v Slovenskej republike na čele s prvým tajomníkom Veľvyslanectva Ruskej federácie v Slovenskej republike, Anatoliom Anatolievičom Tomnikovom a 3. tajomníčkou Veľvyslanectva Ruskej federácie v Slovenskej republike, Máriou Veršininou. Súčasťou slávnostného aktu bolo aj položenie vencov k Pamätníku padlých sovietskych vojakov, príhovor primátora mesta Humenné Miloša Merička a 3. tajomníčky Veľvyslanectva Ruskej federácie v SR, prednes oslavnej básne i hymny oboch krajín. Minútou ticha vzdali prítomní úctu sovietskym hrdinom.

Slávnostnému ceremoniálu predchádzalo prijatie prvého tajomníka Veľvyslanectva Ruskej federácie v Slovenskej republike na pôde Mestského úradu v Humennom, kde sa 1. tajomník a 3. tajomníčka slávnostne zapísali do Pamätnej knihy mesta Humenné.

Pre občanov

Nová inzercia

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

24.01.2020 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac

Klzisko - otváracie hodiny pre verejnosť

22.01.2020 / Pre občanov

Klzisko - otváracie hodiny pre verejnosť

Predpokladané časy korčuľovania pre verejnosť v roku 2020.

Čítať viac

Humenčania sa dočkali nového ihriska!

21.01.2020 / Život

Humenčania sa dočkali nového ihriska!

Na ihrisku s umelou trávou boli práce koncom roka 2019 ukončené. Predĺženie termínu doby výstavby bolo spôsobené hlavne prekládkou elektrického...

Čítať viac

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

20.01.2020 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 4. týždeň pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

Bilancujeme uplynulý rok. Aké netradičné mená dostali mladí Humenčania?

17.01.2020 / Život

Bilancujeme uplynulý rok. Aké netradičné mená dostali mladí Humenčania?

Mesiac január je známy najmä štatistickým bilancovaním uplynulého roka. Inak tomu nebude ani teraz. Zaujímavé informácie sa budú týkať najmä...

Čítať viac