V rámci Spomienkovej cesty odobrali hrsť zeme z desiatich vojenských cintorínov

  • Kategória: Život
  • Uverejnené 18. 12. 2019
  • Napísal: Lenka Mikitová
181220191

V budúcom roku 2020 si celý svet pripomenie 75. výročie víťazstva nad fašizmom. Pri tejto príležitosti vo Vojensko-historickom parku kultúry Ozbrojených síl Ruskej federácie „Patriot“, bola začatá výstavba Hlavného chrámu Ozbrojených síl Ruskej federácie, do ktorého základov sa bude symbolicky vkladať zem z vojnových hrobov príslušníkov sovietskej armády, ktorí padli v 2. svetovej vojne na území iných štátov, vrátane Slovenska, ale aj na území nášho mesta Humenné.

„Spomienková cesta“ ako sa táto memoriálna akcia nazýva, sa uskutočnila v desiatich mestách po Slovensku (Humenné, Michalovce, Trebišov, Košice, Svidník, Brezno, Zvolen, Žilina, Štúrovo, Bratislava). Odobratá hrsť zeme z hrobov sovietskych vojakov, ktorých padlo v 2. svetovej vojne až 63 518, bude symbolicky vložená do základov spomínaného chrámu.

18122019

Pri tejto príležitosti sa v pondelok 16. decembra o 11.00 hod. na vojenskom cintoríne pri Pamätníku padlých sovietskych vojakov, na ktorom svoj večný sen sníva 174 vojakov, uskutočnilo prevzatie hrste zeme z tohto cintorína. Slávnostného ceremoniálu sa zúčastnila aj delegácia Veľvyslanectva Ruskej federácie v Slovenskej republike na čele s prvým tajomníkom Veľvyslanectva Ruskej federácie v Slovenskej republike, Anatoliom Anatolievičom Tomnikovom a 3. tajomníčkou Veľvyslanectva Ruskej federácie v Slovenskej republike, Máriou Veršininou. Súčasťou slávnostného aktu bolo aj položenie vencov k Pamätníku padlých sovietskych vojakov, príhovor primátora mesta Humenné Miloša Merička a 3. tajomníčky Veľvyslanectva Ruskej federácie v SR, prednes oslavnej básne i hymny oboch krajín. Minútou ticha vzdali prítomní úctu sovietskym hrdinom.

Slávnostnému ceremoniálu predchádzalo prijatie prvého tajomníka Veľvyslanectva Ruskej federácie v Slovenskej republike na pôde Mestského úradu v Humennom, kde sa 1. tajomník a 3. tajomníčka slávnostne zapísali do Pamätnej knihy mesta Humenné.

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Nová inzercia

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Klzisko - otváracie hodiny pre verejnosť

19.02.2020 / Pre občanov

Klzisko - otváracie hodiny pre verejnosť

Predpokladané časy korčuľovania pre verejnosť v roku 2020.

Čítať viac

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

17.02.2020 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 8. týždeň pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

09.02.2020 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac

Medzinárodná výstava Karpatská kraslica vo Vihorlatskom múzeu. Zapojíte sa aj vy?

08.02.2020 / Kultúra

Medzinárodná výstava Karpatská kraslica vo Vihorlatskom múzeu. Zapojíte sa aj vy?

Vihorlatské múzeum v  Humennom ako organizátor medzinárodnej súťažno-prezentačnej výstavy kraslíc Karpatská kraslica si dovoľuje osloviť verejnosť s výzvou k aktívnej účasti...

Čítať viac

Matej Soročin opäť postúpil do krajského kola v nemeckom jazyku

30.01.2020 / Školy

Matej Soročin opäť postúpil do krajského kola v nemeckom jazyku

Dňa 16. 1. 2020 reprezentovali Základnú školu na Pugačevovej ulici v Humennom v okresnom kole 30. ročníka Olympiády v nemeckom jazyku...

Čítať viac