V Humennom boli ocenení darcovia krvi

  • Kategória: Život
  • Uverejnené 29. 11. 2019
  • Napísal: tlačová správa
1574951677

Od stredy 27. novembra patria do pomyselnej siene slávy humenských darcov krvi dvaja noví členovia, ktorí získali najvyššie ocenenie medailu MUDr. Jána Kňazovického. Okrem toho sa Jánskeho plaketám tešia aj desiatky ďalších ocenených.

Krv, tri písmená, ktoré považujeme za symbol života. Prostredníctvom tohto symbolu dávajú darcovia možnosť žiť ďalej mnohým ľuďom. Na vyjadrenie poďakovania za tak ušľachtilý čin akým je darovanie krvi, sa ťažko hľadajú slová, avšak pocit, že práve tá naša krv niekomu zachráni život, ostáva na duši a v srdci už navždy. Slávnostným odovzdaním Jánskeho plakiet a Kňazovického medailí, si Slovenský Červený kríž (SČK) uctil svojich darcov aj v Humennom.

1574951768

Prítomným hosťom sa prihovorili predsedníčka územnej rady SČK v Humennom a členka Najvyššej rady SČK Gabriela Zavadská, primárka Hematologicko-transfuziologického odd. humenskej nemocnice Alena Rovňáková a primátor mesta Humenné Miloš Meričko. Všetci traja vyslovili uznanie a vďaku všetkým dobrovoľným darcom krvi. Neskôr spolu so starostom obce Modra nad Cirochou Ondrejom Milčom a predsedom miestneho spolku SČK v Modrej nad Cirochou, členom Územnej rady SČK v Humennom a zároveň držiteľom Kňazovického medaile Štefanom Ontkocom, odovzdali darcom krvi Jánskeho plakety a Kňazovického medaile.

Spolu bolo ocenených 107 darcov krvi, z toho 50 bronzovou plaketou za desať odberov krvi, 32 darcov striebornou plaketou za dvadsať odberov krvi a 18 bolo zlatých darcov, ktorí darovali krv 30 až 40 krát (ženy – muži). Nositelia diamantovej plakety za 80 odberov krvi boli piati a Kňazovického medailu pre tento rok získali Jozef Strapek a Jozef Štofík, ktorí darovali svoju krv viac ako sto krát. Od stredy sú tak nositeľmi najvyššieho vyznamenania bezpríspevkových darcov krvi.

1574951797

Kultúrny program s tancom, spevom i husľovo-klavírnym vystúpením spríjemnili žiaci a učitelia Súkromnej základnej umeleckej školy Múza.

 Text a foto: Mgr. Michaela Dochánová

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Nová inzercia

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Mesto zavádza nové opatrenia, ktoré pomôžu Humenčanom

17.03.2020 / Život

Mesto zavádza nové opatrenia, ktoré pomôžu Humenčanom

Zasadnutia krízového štábu sa v aktuálnej situácii konajú v dennej perióde, po pondelku a utorku (16. a 17....

Čítať viac

Aktualizácia opatrení pri ohrození verejného zdravia

16.03.2020 / Život

Aktualizácia opatrení pri ohrození verejného zdravia

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky ako príslušný orgán štátnej správy na úseku verejného zdravotníctva z dôvodu vyhlásenia mimoriadnej situácie na...

Čítať viac

Jarné upratovanie v meste Humenné sa odkladá

16.03.2020 / Samospráva

Jarné upratovanie v meste Humenné sa odkladá

Generálny riaditeľ spoločnosti KOSIT a.s. (majiteľ skládky odpadov) za účelom zabránenia šírenia koronavírusu nariaďuje  s účinnosťou od 16.03. 2020 až...

Čítať viac

Slovko na dnešný deň

15.03.2020 / Cirkev

Slovko na dnešný deň

Medzi opatrenia, ktoré prijal Ústredný krízový štáb, patrilo aj pozastavenie slávenia svätých omší na území celého Slovenka. Viaceré farnosti však...

Čítať viac

Primátor vyzýva občanov, buďte disciplinovaní a trpezliví!

13.03.2020 / Život

Primátor vyzýva občanov, buďte disciplinovaní a trpezliví!

Primátor mesta Miloš Meričko zvolal v piatok 13. marca krízový štáb v súvislosti so šíriacim sa ochorením COVID-19. 

Čítať viac