Aká je pravda o dokumente mladého Bratislavčana a o poslednom mieste v hodnotení transparentnosti? Dozviete sa vo videu

  • Kategória: Život
  • Uverejnené 01. 11. 2018
  • Napísal: admin
2018-11-diskusia03

Odkiaľ mal mladý Bratislavčan peniaze na natočenie filmu o situácií na ZUŠ v Humennom? A prečo Humenného skončilo v hodnotení transparentnosti na poslednom mieste? Odpovede na tieto otázky poskytli Edo Cicha a Gabriel Šípoš na diskusii v šachovej kaviarni CheckMate, z ktorej vám prinášame videozáznam.

Mladý dokumentarista Edo Cicha sa v posledných dňoch dostal do povedomia ľuďom vďaka dokumentu "Základná umelecká škola Petra Breinera", ktorý mapuje situáciu v Humennom. Hneď po jeho zverejnení sa na internete vynorilo viacero otázok, ktoré prišiel mladý autor zodpovedať do šachovej kaviarne CheckMate. Okrem neho prišiel diskutovať aj riaditeľ Transparency International Slovensko, Gabriel Šípoš, ktorý priblížil to, ako sa zostavuje rebríček transparentnosti miest.

Ich príhovory a odpovede na otázky si môžete pozrieť v nasledujúcom videu.

Prednedávnom sme na našom webe uverejnili rozhovor s mladým dokumentaristom Edom Cichom, ktorý si môžete prečítať práve teraz:

Prečo ste sa rozhodli natočiť film, ktorý mapuje situáciu na ZUŠ v Humennom v súvislosti s pani Polovkovou? Bola to vaša ročníková práca alebo bakalárska/diplomová?

O tom, že na tejto ZUŠ-ke sa deje niečo zvláštne som sa dozvedel od známeho, ktorý pochádza z Humenného. V tom čase som sa snažil svoju tvorbu viac zamerať na témy publicistického charakteru a toto sa mi javilo ako dobrá cvičná príležitosť. Do Humenné som prvý raz pricestoval s predstavou, že to bude krátka reportáž, ktorú zvládnem nakrútiť za dva dni. Keď som však osobne precítil strach, ktorý tam vládne a spoznal ďalšie články tohto reťazca problémov, rýchlo som si uvedomil, že toto je materiál vyžadujúci podstatne väčší formát. Tak sa z toho stal môj magisterský film.

Na čo ste chceli poukázať v tejto práci?

Predovšetkým som chcel ukázať pravdu. Mesto vypustilo do éteru množstvo nepravdivých informácií o škole a osobe p. Polovkovej, pričom im nedali žiaden priestor na vyjadrenie. V prvom rade som teda chcel zhromaždiť dôkazový materiál, ktorý konfrontuje mediálnu kampaň mesta. Zároveň som počas štúdia tejto témy nadobudol pocit, že tento príbeh môže fungovať ako veľmi dobrý zmenšený model toho, čo to konkrétne znamená, keď sa rozprávame o zneužívaní moci. Dnes je v spoločnosti cítiť silný "antiSMERácky" trend, no obávam sa, že mnohý naň naskakujú bez toho, aby disponovali konkrétnymi argumentami. Sám som si v minulosti uvedomil, že sa staviam do opozície voči Ficovi a SMERu, no mal som len pomerne vágnu predstavu o tom, prečo sú vlastne zlí. Tento film sa snaží túto často vágnu predstavu naplniť konkrétnym obsahom. Taktiež som chcel, aby film pôsobil aj ako obhajoba hodnoty takejto formy kultúrneho vzdelávania.

2018-11-diskusia01

Ako prebiehalo natáčanie i samotné strihanie videá? Stretli ste sa s ochotou respondentov, ktorí vám poskytovali ich osobné výpovede?

Nebolo to ľahké. Ako som povedal, strach v Humennom je naozaj výrazne citeľný. Rozumel som tomu, viem, čo tí ľudia riskujú ak kritizujú mesto alebo sa odmietajú podriadiť jeho vôli. Preto som nikoho do ničoho netlačil. Tí učitelia, ktorí sa odhodlali postaviť pred kameru a hovoriť o problémoch školy, do poslednej chvíle trvali na utajení identity. Od tejto podmienky ustúpili iba pár dní pred zverejnením nášho filmu, keď na SME vyšla relácia Cez čiaru od Pavla Fejéra o praktikách vedenia mesta Humenné, ktorá ich k tomu pravdepodobne vyburcovala. Strihový proces bol tiež veľmi náročný, keďže sme do stráviteľnej podoby museli usporiadať kvantum informácií, no našťastie sme na to mali dosť času.

Nebáli ste sa spracovať takúto náročnú tému? Z akých zdrojov ste čerpali? Boli dostatočne objektívne a dôveryhodné?

Mal som pred takouto témou určite istý rešpekt. No so zodpovedným, postupným prístupom a pomocou kvalitných zdrojov to šlo. Mali sme k dispozícii vyjadrenie Ministerstva školstva, konzultoval som s bývalou predsedkyňou Asociácie slovenských ZUŠ-iek, s Vladom Crmomanom, prezidentom Slovenskej komory učiteľov, ktorý problémy v školstve intenzívne a dlhodobo rieši, stretol som sa s lokálnymi novinármi, aby som pochopil tamojšie súvislosti... Myslím, že všetky tvrdenia vo filme máme dobre podložené.

Myslíte si, že sa uverejnením tejto vašej práce niečo zmení?

Minimálne je to istá forma satisfakcie pre zamestnancov humenskej ZUŠ-ky, ktorí si to celé odtrpeli. Zároveň škola už má dosť financií, aby mohla fungovať. To je podľa mňa dôsledkom mediálnej pozornosti, ktorá bola týmto problémom venovaná. Verím, že táto práca bude cenným príspevkom k širšej, dlhodobej snahe mnohých ľudí o rozvoj kultúry demokracie na Slovensku. Zdá sa, že výrazná časť spoločnosti je po udalostiach z uplynulých mesiacov scitlivená voči zneužívaniu moci, a to je dobrá pôda pre konkrétne zmeny.

* Edovi Cichovi ďakujeme za poskytnutý rozhovor a do budúcna mu prajeme veľa úspechov.

Pre občanov

Nová inzercia

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

09.12.2019 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 50. týždeň 2019 pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

Humenčania dnes rozsvietia vianočnú jedličku

05.12.2019 / Život

Humenčania dnes rozsvietia vianočnú jedličku

Zapozerajte a započúvajte sa s nami do príbehu lásky, ktorá je silnejšia ako smrť…
Vločky letia preč do všetkých kútov...

Čítať viac

Súťaž o najchutnejšiu hurku na Humenských trhoch

05.12.2019 / Život

Súťaž o najchutnejšiu hurku na Humenských trhoch

Mesto Humenné Vás v rámci XXIV. Humenských vianočných trhov pozýva na SÚŤAŽ O NAJLEPŠIU HURKU 2019.

Čítať viac

Klzisko - otváracie hodiny pre verejnosť

04.12.2019 / Pre občanov

Klzisko - otváracie hodiny pre verejnosť

Predpokladané časy korčuľovania pre verejnosť v roku 2019.

Čítať viac

Volejbal: Dve cenné víťazstvá zo Svidníka

04.12.2019 / Šport

Volejbal: Dve cenné víťazstvá zo Svidníka

Po úspešnom dvojzápase proti Prešovčanom boli ďalším súpermi Humenčanov hráči zo Svidníka. Na palubovke sa očakával tuhý boj nakoľko...

Čítať viac