Aká je pravda o dokumente mladého Bratislavčana a o poslednom mieste v hodnotení transparentnosti? Dozviete sa vo videu

  • Kategória: Život
  • Uverejnené 01. 11. 2018
  • Napísal: admin
2018-11-diskusia03

Odkiaľ mal mladý Bratislavčan peniaze na natočenie filmu o situácií na ZUŠ v Humennom? A prečo Humenného skončilo v hodnotení transparentnosti na poslednom mieste? Odpovede na tieto otázky poskytli Edo Cicha a Gabriel Šípoš na diskusii v šachovej kaviarni CheckMate, z ktorej vám prinášame videozáznam.

Mladý dokumentarista Edo Cicha sa v posledných dňoch dostal do povedomia ľuďom vďaka dokumentu "Základná umelecká škola Petra Breinera", ktorý mapuje situáciu v Humennom. Hneď po jeho zverejnení sa na internete vynorilo viacero otázok, ktoré prišiel mladý autor zodpovedať do šachovej kaviarne CheckMate. Okrem neho prišiel diskutovať aj riaditeľ Transparency International Slovensko, Gabriel Šípoš, ktorý priblížil to, ako sa zostavuje rebríček transparentnosti miest.

Ich príhovory a odpovede na otázky si môžete pozrieť v nasledujúcom videu.

Prednedávnom sme na našom webe uverejnili rozhovor s mladým dokumentaristom Edom Cichom, ktorý si môžete prečítať práve teraz:

Prečo ste sa rozhodli natočiť film, ktorý mapuje situáciu na ZUŠ v Humennom v súvislosti s pani Polovkovou? Bola to vaša ročníková práca alebo bakalárska/diplomová?

O tom, že na tejto ZUŠ-ke sa deje niečo zvláštne som sa dozvedel od známeho, ktorý pochádza z Humenného. V tom čase som sa snažil svoju tvorbu viac zamerať na témy publicistického charakteru a toto sa mi javilo ako dobrá cvičná príležitosť. Do Humenné som prvý raz pricestoval s predstavou, že to bude krátka reportáž, ktorú zvládnem nakrútiť za dva dni. Keď som však osobne precítil strach, ktorý tam vládne a spoznal ďalšie články tohto reťazca problémov, rýchlo som si uvedomil, že toto je materiál vyžadujúci podstatne väčší formát. Tak sa z toho stal môj magisterský film.

Na čo ste chceli poukázať v tejto práci?

Predovšetkým som chcel ukázať pravdu. Mesto vypustilo do éteru množstvo nepravdivých informácií o škole a osobe p. Polovkovej, pričom im nedali žiaden priestor na vyjadrenie. V prvom rade som teda chcel zhromaždiť dôkazový materiál, ktorý konfrontuje mediálnu kampaň mesta. Zároveň som počas štúdia tejto témy nadobudol pocit, že tento príbeh môže fungovať ako veľmi dobrý zmenšený model toho, čo to konkrétne znamená, keď sa rozprávame o zneužívaní moci. Dnes je v spoločnosti cítiť silný "antiSMERácky" trend, no obávam sa, že mnohý naň naskakujú bez toho, aby disponovali konkrétnymi argumentami. Sám som si v minulosti uvedomil, že sa staviam do opozície voči Ficovi a SMERu, no mal som len pomerne vágnu predstavu o tom, prečo sú vlastne zlí. Tento film sa snaží túto často vágnu predstavu naplniť konkrétnym obsahom. Taktiež som chcel, aby film pôsobil aj ako obhajoba hodnoty takejto formy kultúrneho vzdelávania.

2018-11-diskusia01

Ako prebiehalo natáčanie i samotné strihanie videá? Stretli ste sa s ochotou respondentov, ktorí vám poskytovali ich osobné výpovede?

Nebolo to ľahké. Ako som povedal, strach v Humennom je naozaj výrazne citeľný. Rozumel som tomu, viem, čo tí ľudia riskujú ak kritizujú mesto alebo sa odmietajú podriadiť jeho vôli. Preto som nikoho do ničoho netlačil. Tí učitelia, ktorí sa odhodlali postaviť pred kameru a hovoriť o problémoch školy, do poslednej chvíle trvali na utajení identity. Od tejto podmienky ustúpili iba pár dní pred zverejnením nášho filmu, keď na SME vyšla relácia Cez čiaru od Pavla Fejéra o praktikách vedenia mesta Humenné, ktorá ich k tomu pravdepodobne vyburcovala. Strihový proces bol tiež veľmi náročný, keďže sme do stráviteľnej podoby museli usporiadať kvantum informácií, no našťastie sme na to mali dosť času.

Nebáli ste sa spracovať takúto náročnú tému? Z akých zdrojov ste čerpali? Boli dostatočne objektívne a dôveryhodné?

Mal som pred takouto témou určite istý rešpekt. No so zodpovedným, postupným prístupom a pomocou kvalitných zdrojov to šlo. Mali sme k dispozícii vyjadrenie Ministerstva školstva, konzultoval som s bývalou predsedkyňou Asociácie slovenských ZUŠ-iek, s Vladom Crmomanom, prezidentom Slovenskej komory učiteľov, ktorý problémy v školstve intenzívne a dlhodobo rieši, stretol som sa s lokálnymi novinármi, aby som pochopil tamojšie súvislosti... Myslím, že všetky tvrdenia vo filme máme dobre podložené.

Myslíte si, že sa uverejnením tejto vašej práce niečo zmení?

Minimálne je to istá forma satisfakcie pre zamestnancov humenskej ZUŠ-ky, ktorí si to celé odtrpeli. Zároveň škola už má dosť financií, aby mohla fungovať. To je podľa mňa dôsledkom mediálnej pozornosti, ktorá bola týmto problémom venovaná. Verím, že táto práca bude cenným príspevkom k širšej, dlhodobej snahe mnohých ľudí o rozvoj kultúry demokracie na Slovensku. Zdá sa, že výrazná časť spoločnosti je po udalostiach z uplynulých mesiacov scitlivená voči zneužívaniu moci, a to je dobrá pôda pre konkrétne zmeny.

* Edovi Cichovi ďakujeme za poskytnutý rozhovor a do budúcna mu prajeme veľa úspechov.

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Žiadne udalosti

Nová inzercia

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Humenčan Dominik Kopec prichádza s novým inšpiratívnym projektom Ver si!

07.01.2021 / Rozhovory

Humenčan Dominik Kopec prichádza s novým inšpiratívnym projektom Ver si!

Humenčan Dominik Kopec v čase korony nezaháľal, ale spolu s tímom ďalších ľudí sa pustil do inšpiratívneho projektu s názvom...

Čítať viac

Program vývozu odpadu počas Štedrého dňa

23.12.2020 / Život

Program vývozu odpadu počas Štedrého dňa

Technické služby mesta Humenné vykonajú vývoz odpadu aj vo sviatočný štvrtok 24. decembra. Na Štedrý deň je v meste plánovaných...

Čítať viac

Hygienické opatrenia sa týkajú aj odpaľovania Betlehemského svetla

23.12.2020 / Život

Hygienické opatrenia sa týkajú aj odpaľovania Betlehemského svetla

Tento rok je plný zmien, nariadení, opatrení a je iný ako tie ostatné. To všetko má samozrejme vplyv aj na...

Čítať viac

V Humennom sa môžete otestovať antigénovými testami už na piatich miestach

18.12.2020 / Život

V Humennom sa môžete otestovať antigénovými testami už na piatich miestach

Na území mesta Humenné sú pre verejnosť v prevádzke 5 antigénové testovacie miesta. Testovanie je bezplatné. Odbery sa konajú počas...

Čítať viac

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

09.12.2020 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac