Fantasy a hororová literatúra v Humennom

  • Kategória: Život
  • Uverejnené 10. 02. 2013
  • Napísal: Stanislav Mikita
2013_2_fantasy_beseda

Jozef Girovský, humenský rodák, ktorý je jeden z najvýznamnejších predstaviteľov slovenskej fantasy literatúry. S týmto šikovným Humenčanom sa budeme môcť stretnúť v priestoroch Vihorlatskej knižnice, a to v stredu 13. februára o 17:00, keď sa uskutoční beseda s autormi fantasy a hororovej literatúry. Na jedinečné stretnutie sa už teraz teší aj Košičan Dušan Fabian.

Krátke predstavenie autorov:

Jozef Girovský
Narodil sa v Humennom. Absolvoval Strojnícku fakultu Technickej univerzity v Košiciach. Je víťazom siedmeho ročníka literárnej súťaže Poviedka 2003. Knižne debutoval zbierkou sci-fi a fantasy poviedok Zubaté slnko v roku 2001. Jeho prózy dýchajú jemným humorom a typická pre ne je presná výstavba a pôsobivá atmosféra.

Dušan Fabian
Žije v Košiciach. Väčšina príbehov z jeho tvorby je situovaná do tajomného sveta elementárnych bytostí, v ktorom sa prelínajú reálie dnešnej Európy a rôznych okultných učení a mytológií. V roku 2010 si na chvíľu odskočil od okultných tém a napísal bláznivý pseudo-historický fantasy román Ži a nenechaj žiť! (Brokilon 2010), ktorý zaznamenal veľmi slušný úspech ako v ohlasoch, tak v predajnosti. Vyštudoval veterinárne lekárstvo, chová okrasné kožušinové zvieratá a je zamestnaný ako vedecký pracovník Slovenskej akadémie vied.

S humenským autorom sa nám podarilo spojiť, a tak vám prinášame krátky rozhovor...

Kedy a ako ste sa dostali k písaniu? Čo Vás k tomu viedlo?
Prvý text som napísal do súťaže Cena Gustáva Reussa, to bola svojho času priekopnícka súťaž, jediná, ktorá sa venovala sci-fi a fantasy literatúre. Ten text sa prekvapivo dostal do finále, povzbudilo ma to, a tak som v tom pokračoval.
K písaniu ma vlastne priviedli zážitky z čítania. Chcel som si zopakovať ten poci,t aký mávam pri čítaní dobrých kníh. Ako sa hovorí, najlepšia kniha je tá, ktorú si človek napíše sám. Ale je to ťažké.

Prečo ste sa rozhodli práve pre žáner – poviedka?
Pretože poviedky mám radšej ako dlhé formy. Okrem toho na román nemám dosť odhodlania ani trpezlivosti. V súčasnosti však píšem zriedka, skôr sa venujem recenziám na žánrové knižky, napríklad na fandom.sk. Okrem toho pravidelne porotcujem súťaže ako je Cena Karla Čapka.

Sú všetky Vaše poviedky vymyslené alebo sa v nich odzrkadľuje aj realita, ktorú bežne prežívate?
Realita sa tam určite odzrkadľuje, všetko, čo som prežil, sa nejakým spôsobom premieta do môjho písania či chcem, či nechcem. Ale nedávam ju tam vedome, o vážny realizmus sa nesnažím.

Ako dlho Vám trvá napísanie jednej poviedky?
To je rôzne. Taký nápad na poviedku najprv musí dozrieť, až potom ho môžem použiť. Niekedy sú to dva týždne, niekedy dva roky... A niekedy ju nedokončím nikdy.

2013 2 fantasy beseda2

Besedy sa zúčastní okrem už spomínaných autorov aj žilinské vydavateľstvo Artis Omnis, ktoré ponúka čitateľom kvalitnú pôvodnú slovenskú tvorbu. Na začiatku ich vydavateľského zámeru stála myšlienka skultúrnenia vlastného životného priestoru a podpory autorov z regiónu, v ktorom žijú. Postupne sa ich vydavateľské aktivity rozšírili do celoslovenských rozmerov.

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Žiadne udalosti

Nová inzercia

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Rozdelenie financií pre športové kluby na rok 2020

02.07.2020 / Samospráva

Rozdelenie financií pre športové kluby na rok 2020

Mesto Humenné podporuje rozvoj športu v meste dvoma formami – priamou a nepriamou finančnou dotáciou. Z rozpočtu mesta poskytuje priamu...

Čítať viac

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

02.07.2020 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac

Mesto poďakuje ľudom, ktorí stáli počas pandémie v prvej línií

29.06.2020 / Život

Mesto poďakuje ľudom, ktorí stáli počas pandémie v prvej línií

Humenné sa ľuďom v prvej línii poďakuje divadlom. Pomoc pri zvládnutí situácie spojenej s pandémiou nového koronavírusu odmení mesto Humenné...

Čítať viac

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

29.06.2020 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 27. týždeň pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

Futbal: Zomrel Marián Čišovský. Športový svet stratil veľkého bojovníka

28.06.2020 / Šport

Futbal: Zomrel Marián Čišovský. Športový svet stratil veľkého bojovníka

Vo veku 40 rokov zomrel bývalý slovenský futbalový reprezentant Marián Čišovský. Od roku 2014 bojoval s amyotrofickou laterálnou sklerózou (ALS),...

Čítať viac