Zaočkovať či nezaočkovať proti chrípke?

 • Kategória: Život
 • Uverejnené 07. 02. 2013
 • Napísal: Ondrej Sukeľ, Lekáreň Don Bosco
2013-02-ockovanie-chripka

Nezadržateľne sa blíži ďalšia chrípková hystéria, a tak sme sa rozhodli priniesť vám článok o tom, ako tomu ľahko predísť. Ďalej už viceprezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ. 

Nezadržateľne sa blíži ďalšia chrípková hystéria a tak sme sa rozhodli Vám priniesť článok o tom, ako tomu ľahko predísť. Ďalej už viceprezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.  

Chrípka je infekčné ochorenie spôsobené RNA vírusom. Rýchle sa šíri po celom svete počas sezónnych epidémií. Príznaky chrípky sú:

 • zvýšená telesná teplota
 • bolesti hlavy
 • únava (môže byť extrémna)
 • suchý kašeľ
 • bolesť hrdla
 • upchatý nos
 • podráždené oči
 • zimnica

Avšak, aby sme neopakovali veci o chrípke, ktoré sú notoricky známe a v tomto ročnom období s obľubou publikované takmer v každých novinách, nebudeme písať o rozmnožovaní vírusu, príprave vakcín, spôsobe očkovania či rizikových skupinách. V tomto článku si povieme iba o tom, prečo sa dať zaočkovať proti chrípke, a spomenieme tiež zopár „argumentov“ proti očkovaniu.

Prečo sa treba dať zaočkovať?

Preto, že akékoľvek konanie vedúce k nevyužitiu možností, ktoré poskytuje rozvoj vedy, je nerozumné a zbytočné. Preto, že našou povinnosťou je chrániť si zdravie – a chrípka nie je (ako sa mnohí nazdávajú) banálne ochorenie. Ak je nedoliečená či „prechodená“, predstavuje obrovské zdravotné riziko, môže viesť k závažným komplikáciám, k poškodeniu srdca, obličiek, dýchacej sústavy a mnohým celkovým následkom. Keďže priama liečba chrípky neexistuje (teda existuje, ale pre svoju obrovskú finančnú náročnosť sa pri „bežnej“ chrípke nepoužíva), symptomatická liečba spočíva takmer výhradne v zmierňovaní príznakov ochorenia (znižovanie horúčky, tlmenie bolesti a kašľa a dopĺňanie tekutín).

A ešte jeden dôvod – na stretnutie s násilníkom (samotným vírusom) je lepšie byť pripravený, než sa z tohto stretnutia zotavovať. Teda preto. Tento násilník je okrem iného veľmi rafinovaný. Mení sa. Mení sa preto, aby ho naše inteligentné bunky imunitného systému nespoznali, a tak imunitný systém musí každoročne dostať lekciu – spoznať nové kmene a nadviazať s nimi slušný, ale nekompromisný vzťah. Touto lekciou je vakcína s obsahom troch aktuálnych kmeňov vírusu.

Aké sú základné bludy o očkovaní proti chrípke?

Blud prvý: „… vlani som bol očkovaný, aj tak som dostal chrípku.“ Takéto niečo nie je technicky možné. Zloženie vakcíny je projektované v predstihu, a teda tri kmene, ktoré sa v nej pre danú sezónu nachádzajú, treba vopred „uhádnuť“. Na to slúži sieť výskumných laboratórií Svetovej zdravotníckej organizácie a – doposiaľ sa vždy trafili (asi to budú profesionáli…). Ak je človek včas očkovaný, nie je možné, aby chrípku dostal. Iné ochorenia, ako napríklad nádcha, zápal mandlí či zápal priedušnice, nie sú chrípkou a logicky pred nimi očkovanie proti chrípke nepomôže.

Blud druhý: „… nedám sa zaočkovať, lebo z očkovania môžem dostať chrípku.“ Ani toto nie je možné, pretože vakcíny, ktoré sa v súčasnosti používajú, neobsahujú celé vírusy chrípky, iba ich časti, najnovšie vakcíny  dokonca iba povrchové zložky vírusu. Existujú síce aj celovírusové vakcíny, ale ani v tých nie je vírus aktívny. Strach z ochorenia po chrípkovej vakcíne teda možno porovnať so strachom z vypchatej hlavy leva a ešte k tomu umiestnenej v klietke. Je však zaujímavé, ako sa nikto nebráni očkovaniu proti žltačke, tetanu či obrne s podobným argumentom… To len na okraj.

Takže netreba váhať, a ak náhodou niekto ešte nie je v tejto sezóne proti chrípke zaočkovaný, odporúčam nech navštívi svojho lekára, požiada o lekársky predpis, v lekárni si vyzdvihne vakcínu a… „100-nanometrový násilník“ nedostane šancu.

Pre občanov

Nová inzercia

Najnovšie články

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Predchádzajúci Ďalší

Od septembra dôjde k zrušeniu linky MHD

22.08.2019 / Samospráva

Od septembra dôjde k zrušeniu linky MHD

Od 1. septembra 2019 dochádza k zrušeniu MHD linky č. 7 Železničná stanica – Suchý Jarok. Dôvodom tohto kroku je nerentabilnosť...

Čítať viac

Tenis: Naši tenisti boli úspešní na turnajoch na celom Slovensku!

21.08.2019 / Šport

Tenis: Naši tenisti boli úspešní na turnajoch na celom Slovensku!

Počas augusta obsadili humenskí tenisti na turnajoch po celom Slovensku popredné priečky. Pod Tatrami zvíťazil v dvojhre Christián Valalik, z...

Čítať viac

Dočasná nedostupnosť expozícií Vihorlatského múzea

21.08.2019 / Kultúra

Dočasná nedostupnosť expozícií Vihorlatského múzea

Vihorlatské múzeum v Humennom, vzhľadom na prebiehajúce intenzívne rekonštrukčné práce II. etapy úprav renesančného kaštieľa v Humennom, oznamuje širokej verejnosti návštevníkov a...

Čítať viac

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

20.08.2019 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 34. týždeň 2019 pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

Futbal: päťgólová prestrelka skončila v humenský prospech

19.08.2019 / Šport

Futbal: päťgólová prestrelka skončila v humenský prospech

V sobotu 17. augusta sa na domácom trávniku v Humennom odohral zaujímavý zápas s Prešovom, v ktorom hostia podľahli našim...

Čítať viac