Lopta, pot a špinavé tenisky - Táborové leto začína!

  • Kategória: Život
  • Uverejnené 11. 06. 2018
  • Napísal: Jana Dubovská, Richard Mocák
2018-06-chatovacka-foto02

Dobrodružstvo. Rozcvička. Túra. Prekonávanie prekážok. Špinavé tenisky. Objavovanie nových vecí. Nové priateľstvá. Spoločenstvo. Súdržnosť. Táborová hymna. Hry a súťaže. Behanie. Pot. Fairplay. Zábavný program. Lopta. Odkazovačka. Spomienky. Úsmev na tvári. Flexibilita animátorov. Ich otvorenosť a zodpovednosť.  Spolupráca. Nové skúsenosti. Utuženie partie. Občasné nezhody. Nedokonalosť. Aj o tom všetkom je chatový tábor, ktorý spoločne organizujú Saleziáni dona Bosca a Laura združenie mladých už od roku 2005.

„Da mihi animas“ alebo „Daj mi Pane duše“ u saleziánov znie už desaťročia. Už od prvých stanovačiek pre chlapcov, ktoré začali takmer pred 30 rokmi (1991), sa humenskí bratia snažili zasiahnuť na hlbinu animátorských sŕdc. O tri roky neskôr vzniklo v rovnakom meste stredisko Laury združenia mladých resp. sestier saleziániek. Spoločnými silami svedomite formovali svojich členov - mladých. A ich dielo putuje až dodnes. Hodnoty a zmysel pre dobro sa snažia vštepovať animátorom a deťom tak, aby sa čo najviac prejavovali v každom dni, ktorý prežijú. Rozvíjajú ich duchovný život či kreativitu pri plánovaní akcií ako je napríklad veľmi známa Don Bosco Show alebo piatkové večery pre mládež, ktoré si pre nich pripravujú starší amimátori. Avšak ich rozvoj sa najviac prejavuje na najobľúbenejších letných táboroch (chatové či prímestské).

Minuloročný tábor s národnou tematikou – Slovenská dedina bol pre mnohých nezabudnuteľným zážitkom. Podľa nadšenia detí to bol jeden z najlepších saleziánskych táborov. „Myslím že téma Slovenská dedina bola jedna z naj tém. Veľmi sa mi páčil prístup animátorov. Boli zodpovední a venovali sa nám najviac ako sa dalo. Tiež sa mi veľmi páčili rôzne hry a program, ktorý si pre nás pripravili,“ takto spomína na slovenský týždeň účastníčka Emka. 

Tábor bol zážitkom nielen pre svoju tému, ale aj aktivity s ňou súvisiace. Veľká Noc. Ľudová svadba s čepčením. Slovenské tradície ako pálenie Moreny, Jánske ohne, Ondrejská zábava. A mnoho ďalších zvykov mohli deti zakúsiť počas celého týždňa. Jeden z večerných programov bol zameraný na dedinský život, na to, čo je „dobre znac“. Zábavný program sprevádzaný videami rozosmial mnoho detských tvárí. Kto z animátorov skôr chytí sliepku alebo ktorý z nich stihne skôr pokosiť? Veľmi špecifickým a originálnym programom si prešli aj v Súboji dedinčanov, kde si mohli medzi sebou zmerať sily chlapci i dievčat - prejsť cez hnoj, kohútie zápasy či vykopávanie zemiakov.

Zlatým klincom celého tábora bolo zrodenie ľudovej kapely. Vznikla úplnou náhodou počas večerného programu pri vatre. 7 chlapcov chcelo deťom kultúrne spríjemniť program. Vzali si dve gitary, husle, akordeón, ozembuch a zvyšní sa dali do spevu. Od toho dňa ich sprevádzali až do konca tábora. Riňovka, ako sa nazývajú, fungujú dodnes a môžete sa na nich tešiť aj o pár týždňov na chatovačke.

2018-06-chatovacka-foto02

2018-06-chatovacka-foto01

Na tohoročný chatový tábor, už 14. v poradí, sa odlieta 9.7. 2018 v téme Cesta okolo sveta s návratom 14.7.2018. Deti budú cestovať, objavovať a spoznávať zvyky, kultúru, pamiatky či osobnosti daných kontinentov. A to prostredníctvom hier scénok a iných zážitkových činností. Budú čeliť dobrodružstvám, získajú nové priateľstvá a taktiež budú mat možnosť pocítiť dotyk saleziánskeho ducha v každodennom živote.

Zaujímavosti o Afrike, Amerike či Austrálii sa dozvedia v rámci programu pre správneho cestovateľa, ktorý si pre nich pripravilo 30 animátorov pod vedením SDB a FMA.Svoje skúsenosti a kreativitu prejavili v nápaditosti, zručnosti a zároveň vo veľkej zábave. Ozvláštnili množstvo hier, ktoré sú svojimi pravidlami známe, ale tvorivosťou animátorov nadobudli úplne iný rozmer ako napr. hráškový curling, kde sa deti posnažia pokot úľať hrášok čo najďalej iba fúkaním. Za 6 dní, spoznajú 7 kontinentov a objavia svoj 8. svetadiel. Ale koniec koncov, lepšie je raz zažiť, ako to len čítať.

2018-06-chatovacka-foto03Aktivity, ktoré si animátori pripravili pre deti, si sami vyskúšali na vlastnej koži na víkendovej chatovej dielni v Jasenovciach. V rámci týchto spoločných dní sa doťahovali posledné detaily tábora, ktorý sa pripravoval celý školský rok. Taktiež si predstavovali hymnu a učili sa nový táborový tanec. Zábava, nadšenie pre hry a vrátenie sa do detských čias im len dopomohli k budovaniu animátorskej partie a upevňovaniu vzájomných vzťahov.

Keďže je pre nich dôležité, aby bol animátor dobrým vzorom pre deti, účastníci mali pripravené štyri formačné bloky. Ich téma sa dotýkala zodpovednosti, komunikácie, práce v tíme a preventívneho systému. A aby sa nezabudlo na saleziánskeho ducha, bola pre animátorov pripravená duchovná obnova aj s možnosťou spovede.

Jeden z animátorov, ktorý sa aktívne podieľa na tvorbe tohtoročného tábora, spomínal na svoje detské časy na táboroch, ale aj na svoje prvé animátorské skúsenosti a svoju formáciu až po dnes. „Chatové tábory so saleziánmi dona Bosca sa stali mojou každoročnou tradíciou. Prvýkrát som bol na tábore v roku 2006. Vtedy som bol ešte ako účastník. Keďže sa mi to veľmi páčilo a ku saleziánom som chodil pravidelne, tak som sa chcel zúčastňovať táborov aj ako animátor. Čo v podstate robím doteraz. Dokopy som sa zúčastnil na 8 táboroch ako animátor, kde som zažil kopec zábavy a mohol som spríjemniť deťom jeden týždeň ich prázdnin. Tohto roku sa na tábor opäť chystám ako animátor, no tentokrát sme sa spolu s mojimi 2 spoluanimátormi podujali, že tábor zorganizujeme. Pre mňa osobne je to nová skúsenosť a pevne verím, že to všetko úspešne dotiahneme do úspešného konca a pripravíme pre deti nezabudnuteľný zážitok.“

Okrem chatového tábora saleziáni SDB a sestry FMA pripravujú v spolupráci s rodinami združenými v spoločenstve Spolupracovníkov prímestský tábor. Do prímestského tábora deti ráno prichádzajú a podvečer odchádzajú domov, kde nocujú. Aj na prímestskom tábore sa o zábavu a program starajú šikovní animátori. Počas týždňa si vystriedajú mnohé aktivity ako šport, krátka túra, výlet z mesta vlakom, tvorivé dielne, táborové tance, hymna a tiež aj povzbudenie v svätej omši a tematických scénkach. Aj tento rok sú už prípravy v plnom prúde na ďalší skvelý prímestský tábor.

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Žiadne udalosti

Nová inzercia

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

20.05.2020 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac

Slovensko prejde na štvrtú fázu uvoľňovania opatrení

19.05.2020 / Život

Slovensko prejde na štvrtú fázu uvoľňovania opatrení

V priebehu tohto týždňa začne štvrtá fáza uvoľňovania reštriktívnych opatrení prijatých v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu.

Čítať viac

Video: #PPteam - Cvičenie na tretí týždeň

21.04.2020 / Život

Video: #PPteam - Cvičenie na tretí týždeň

Po prvých dvoch videách nás oslovilo veľa žien s tým, že by chceli viac cvikov na zadok. Keďže pre ženy...

Čítať viac

Prebieha vakcinácia líšok. Odporúča sa obmedziť pohyb v lese!

20.04.2020 / Život

Prebieha vakcinácia líšok. Odporúča sa obmedziť pohyb v lese!

Koronavírus vyprázdnil ulice i nákupné centrá, ľudia v slnečných jarných dňoch mieria do prírody. Niektorí sa vydajú na dlhšie prechádzky,...

Čítať viac

V Humennom odobrali 444 vzoriek na COVID-19. Niektoré boli pozitívne!

17.04.2020 / Život

V Humennom odobrali 444 vzoriek na COVID-19. Niektoré boli pozitívne!

V rámci mobilného odberového miesta pri humenskej nemocnici zdravotníci vykonali ku štvrtku 16. apríla dovedna 444 odberov.

Čítať viac