Budúci debatéri zo ZŠ Dargovských hrdinov

  • Kategória: Život
  • Uverejnené 21. 04. 2018
  • Napísal: RNDr. Jana Balážová
2018-04-debata02

Žiaci 7.A triedy Základnej školy Dargovských hrdinov sa so svojimi učiteľkami RNDr. J. Balážovou a Mgr. I. Kačurovou 28.marca 2018 zúčastnili ako pozorovatelia 3.východoslovenského turnaja Debatiády, ktorý sa uskutočnil v priestoroch Gymnázia Alejová 1 v Košiciach.

3.východoslovenského turnaj Debatiáda, ktorý sa uskutočnil v priestoroch Gymnázia Alejová 1 v Košiciach, organizovala Slovenská debatná asociácia, ktorá okrem stredoškolských a vysokoškolských programov realizuje aj aktivity pre budúcich debatérov zo základných škôl.

Debata je organizovaná výmena názorov a prebieha podľa dohodnutých pravidiel. Práve na to boli siedmaci zo Základnej školy Dargovských hrdinov zvedaví. Zažívajú to aj počas bežného vyučovania, kladú otázky učiteľom aj medzi sebou navzájom, diskutujú s učiteľmi aj so spolužiakmi. SDA ako občianske združenie sa už od roku 1999 venuje mladým s cieľom naučiť ich ako má  vyzerať rozumná a slušná verejná diskusia, vedieť formulovať vlastný názor, prezentovať ho a obhájiť ho správnymi argumentmi.

2018-04-debata02

Siedmaci videli svojich rovesníkov hlavne z košických škôl, ako sa v dvojčlenných tímoch popasovali s pripravenou tézou, ktorú najprv obhajovali ako súhlasný tím, potom museli nájsť argumenty na nesúhlasné stanovisko. O víťazoch súťažnej debaty, ktorí  postúpili do finálového turnaja Slovenskej debatnej ligy, rozhodli kvalifikovaní rozhodcovia. Najviac žiakov zaujala aktuálna téza z bežného života, ktorú sa debatéri dozvedeli počas súťaže a na prípravu svojho stanoviska dostali čas 20 minút. S tézou :„Počas veľkonočných sviatkov by malo byť polievanie a šibanie dievčat zakázané“ museli v jednom kole súhlasiť a v druhom si pripraviť argumenty na nesúhlasné stanovisko.

"Podľa živej debaty počas cesty domov sa siedmaci z Dargovských hrdinov rozhodli zaregistrovať svoje tímy a budúci školský rok sa zúčastniť Debatiády ako súťažiaci. Ešte sa musia naučiť pravidlá debaty, ale chuť a elán im nechýba, tak im držme palce."

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Nová inzercia

Myšlienka dňa

Ak otváraš ústa, tvoje slová majú byť cennejšie než mlčanie.

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Deň múzeí v Humennom rozozvučia basetové rohy

18.05.2018 / Kultúra

Deň múzeí v Humennom rozozvučia basetové rohy

Vihorlatské múzeum v Humennom pozýva na oslavy Medzinárodného dňa múzeí 2018 vo Vihorlatskom múzeu v Humennom. Celodenný program podujatí prebieha...

Čítať viac

Mamky s dcérami obsadili SCVČ a stredisko Laura

17.05.2018 / Život

Mamky s dcérami obsadili SCVČ a stredisko Laura

15. mája sa v Súkromnom centre voľného času a stredisku Laura oslavoval sviatok Main po prvýkrát netradičným spôsobom. Deň patril...

Čítať viac

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

14.05.2018 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 20. týždeň 2018 pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

Úspechy tanečného odboru ZUŠ na Mierovej ulici

07.05.2018 / Kultúra

Úspechy tanečného odboru ZUŠ na Mierovej ulici

Žiačky tanečného odboru Základnej umeleckej školy na Mierovej ulici v Humennom sa aj v tomto školskom roku začali so svojou...

Čítať viac

ZŠ Pugačevova získala prestížny medzinárodný certifikát „Škola eTwinning"

26.04.2018 / Školy

ZŠ Pugačevova získala prestížny medzinárodný certifikát „Škola eTwinning"

S radosťou oznamujeme, že ZŠ Pugačevova patrí medzi 20 slovenských škôl, ktoré získali certifikát „Škola eTwinning“ pre roky 2018-2019.

Čítať viac