Budúci debatéri zo ZŠ Dargovských hrdinov

  • Kategória: Život
  • Uverejnené 21. 04. 2018
  • Napísal: RNDr. Jana Balážová
2018-04-debata02

Žiaci 7.A triedy Základnej školy Dargovských hrdinov sa so svojimi učiteľkami RNDr. J. Balážovou a Mgr. I. Kačurovou 28.marca 2018 zúčastnili ako pozorovatelia 3.východoslovenského turnaja Debatiády, ktorý sa uskutočnil v priestoroch Gymnázia Alejová 1 v Košiciach.

3.východoslovenského turnaj Debatiáda, ktorý sa uskutočnil v priestoroch Gymnázia Alejová 1 v Košiciach, organizovala Slovenská debatná asociácia, ktorá okrem stredoškolských a vysokoškolských programov realizuje aj aktivity pre budúcich debatérov zo základných škôl.

Debata je organizovaná výmena názorov a prebieha podľa dohodnutých pravidiel. Práve na to boli siedmaci zo Základnej školy Dargovských hrdinov zvedaví. Zažívajú to aj počas bežného vyučovania, kladú otázky učiteľom aj medzi sebou navzájom, diskutujú s učiteľmi aj so spolužiakmi. SDA ako občianske združenie sa už od roku 1999 venuje mladým s cieľom naučiť ich ako má  vyzerať rozumná a slušná verejná diskusia, vedieť formulovať vlastný názor, prezentovať ho a obhájiť ho správnymi argumentmi.

2018-04-debata02

Siedmaci videli svojich rovesníkov hlavne z košických škôl, ako sa v dvojčlenných tímoch popasovali s pripravenou tézou, ktorú najprv obhajovali ako súhlasný tím, potom museli nájsť argumenty na nesúhlasné stanovisko. O víťazoch súťažnej debaty, ktorí  postúpili do finálového turnaja Slovenskej debatnej ligy, rozhodli kvalifikovaní rozhodcovia. Najviac žiakov zaujala aktuálna téza z bežného života, ktorú sa debatéri dozvedeli počas súťaže a na prípravu svojho stanoviska dostali čas 20 minút. S tézou :„Počas veľkonočných sviatkov by malo byť polievanie a šibanie dievčat zakázané“ museli v jednom kole súhlasiť a v druhom si pripraviť argumenty na nesúhlasné stanovisko.

"Podľa živej debaty počas cesty domov sa siedmaci z Dargovských hrdinov rozhodli zaregistrovať svoje tímy a budúci školský rok sa zúčastniť Debatiády ako súťažiaci. Ešte sa musia naučiť pravidlá debaty, ale chuť a elán im nechýba, tak im držme palce."

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Nová inzercia

Myšlienka dňa

Šťastie je ako ozvena. Ohlási sa ti, ale nepríde k tebe.

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Práca, brigáda Humenné a okolie

18.10.2018 / Pre občanov

Práca, brigáda Humenné a okolie

Hľadáte zamestnanie, potešila by vás slušná práca alebo brigáda? Pozrite si voľné pracovné miesta v Humennom a okolí.

Čítať viac

Klzisko - otváracie hodiny pre verejnosť

17.10.2018 / Pre občanov

Klzisko - otváracie hodiny pre verejnosť

Predpokladané časy korčuľovania pre verejnosť v roku 2018.

Čítať viac

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

15.10.2018 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 42. týždeň 2018 pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

Voľby a ego

14.10.2018 / Komentáre

Voľby a ego

Zasa tu máme voľby. Zasa sa nafúknuté egá tvrdo hlásia k slovu, zasa cítia príval energie. Prichádza čas osláv, tancov...

Čítať viac

Hokej: Súboj tabuľkových susedov priniesol dramatickú koncovku. Humenčania sa bili o body do posledných minút!

10.10.2018 / Šport

Hokej: Súboj tabuľkových susedov priniesol dramatickú koncovku. Humenčania sa bili o body do posledných minút!

Stredajšie 9. kolo St. Nicolaus 1. hokejovej ligy prinieslo so sebou vzrušujúci zápas dvoch tabuľkových susedov. Dubničania si prišli na...

Čítať viac