Skvelá správa! Humenčana Jaroslava Varcholu prijali na Oxford. V jeho štúdiu mu môžete pomôcť aj vy

  • Kategória: Život
  • Uverejnené 10. 08. 2017
  • Napísal: Lenka Mikitová
2017-08-oxford07

O rodákovi z Humenného, Jaroslavovi Varcholovi, ste už mohli na našom portáli viackrát počuť. V súčasnosti vzbudzuje pozornosť najmä správou o jeho budúcom štúdiu, ktoré absolvuje na Oxforde. Ako jediný Slovák bude študovať jednoročný master program – Philosophy of Physics.

Jaroslav Varchola vyštudoval na UPJŠ v Košiciach biofyziku, v roku 2013 spoluzakladal na humenskom gymnáziu prvý ročný doplnkový stredoškolský program – tzv. stredoškolské kolégium, neskôr aj v Košiciach a Prešove. V roku 2015 bol nominovaný za Inšpiratívneho Humenčana, okrem toho napísal pod pseudonymom Martin Levin román Valčík pre troch a aktuálne sa môže pochváliť tým, že pôjde študovať na Oxford.

2017-08-oxford021. Prečo si sa rozhodol ísť študovať na Oxford? Čo bolo tvojou hlavnou motiváciou?

Poznanie pre mňa vždy bolo úžasným dobrodružstvom a pri štúdiu, čítaní a učení študentov som objavil, že napriek obrovskému progresu posledných desaťročí existuje stále veľa fascinujúcich nezodpovedaných otázok na úplne podstatné otázky o čase, ktorý určuje naše životy, o vesmíre, v ktorom žijeme, o tom, čo je to vlastne informácia a tisíce ďalších. Každé poctivé hľadanie odpovedí totiž otvára ďalšie otázky a vedie do hĺbky, k podstate vecí.

Vďaka dobrej výchove rodičov, inšpiratívnym učiteľom a talentu, ktorý mi bol daný, cítim nielen túžbu, ale povinnosť pokúsiť sa posunúť poznanie ľudstva aspoň o malý krôčik dopredu a verím, že prostredie jednej z najlepších univerzít na svete, jej profesori a výborní študenti z celého sveta, mi môžu poskytnúť ideálne podmienky rásť v poznaní, ktoré budem môcť potom odovzdávať ďalej. Čo ma nepochybne tiež motivovalo prihlásiť sa na Oxfordskú univerzitu sú príbehy Slovákov, ktorých som v posledných rokoch spoznal a ktorí tam študovali. Najmä rektor Kolégia Martin Luterán a neuveriteľne poctivý a rozhľadený akademik Pavol Kosnáč.

2. Ako dlho budeš študovať? Čo presne budeš študovať a ako to bude prebiehať? 

Na UPJŠ v Košiciach som dokončil fyziku so zameraním na biofyziku a teraz na Oxforde budem študovať jednoročný master program – Philosophy of Physics. Čo môže znieť tak protichodne, ale ide o veľmi dôležitý odbor, keďže veda a zvlášť fyzika prichádza s teóriami, ktoré je veľmi ťažké pochopiť a takmer nemožné predstaviť si – kvantová mechanika, relativita, teória informácie. Filozofia vedy sa pýta otázky, čo je veda, nakoľko môžeme vedecky uchopiť realitu a tým vlastne vystavuje veľkým teóriám zrkadlo a môže ich tak posúvať ďalej.

Na Oxforde je každý študent nielen študentom nejakého odboru, ale zároveň je súčasťou nejakej College, moja College bude Balliol, ktorá má 754-ročnú históriu. Akademický rok je rozdelený do troch trimestrov po 10 týždňov, počas ktorých budem navštevovať prednášky a mať približne každý druhý týždeň tzv. tutoriál, čo je individuálna dvojhodinová konzultácia s profesorom, okrem toho budem písať tri veľké eseje (okolo 5000 slov). Na univerzite môžem tiež byť súčasťou rôznych športových, spoločenských a odborných klubov. Zatiaľ viem len, že pravdepodobne budem členom Czech and Slovak Oxford Society.

2017-08-oxford04

2017-08-oxford01

3. Budeš jediným Humenčanom a dokonca aj Slovákom, ktorý tam bude študovať?

Neviem, koľko Humenčanov už na Oxforde študovalo, ale predpokladám, že nie veľa :) Určite budem historicky prvý Slovák študujúci môj odbor. Celkovo tam študuje niekoľko desiatok Slovákov, sám poznám dvoch, ktorí tam idú študovať od septembra.

4. Priblíž, o čo pôjde v crowfundingu? Čo je jeho hlavnou podstatou, lebo o tom zrejme veľa ľudí nevie.

Keďže štúdium na Oxforde je nielen veľmi kvalitné, ale aj veľmi drahé a na master programy existuje málo štipendií, tak moje úspory nestačia na pokrytie všetkých nákladov, preto oslovujem ľudí, aby ma podporili a sľubujem, že po Oxforde budem ďalej pracovať na tom, aby zo Slovenska bola lepšia a múdrejšia krajina. To som v menšom meradle robil aj posledné štyri roky, počas ktorých som väčšinou dobrovoľnícky bez nároku na odmenu prednášal a učil semináre na viac ako desiatich slovenských gymnáziách.

2017-08-oxford05

Ako ma môžete podporiť v mojom štúdiu a robení dobrého mena Slovenska a Humennému na svetovej univerzite nájdete na stránke: www.jaronaoxford.sk

Ak túžite tohto šikovného Humenčana podporiť, môžete tak urobiť prevodom na jeho tranparentný účet, ktorého bilanciu nájdete na transparentneucty.sk. IBAN: SK77 0900 0000 0051 3299 4468

Len pre zaujímavosť dodávame, že do 31. augusta 2017 potrebuje získať sumu 13 072,- €, čo predstavuje ročné školné a poplatky na univerzite.

Myšlienka dňa

Život je len otvorenie a zavretie očí. A záleží len na tom, čo počas tejto krátkej pauzy uvidíme.

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

17.08.2017 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 33. týždeň 2017 pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

Ani nepriaznivejšie počasie nezmarilo snahu mladých, ktorí už po štvrtýkrát zorganizovali projekt Mladí pre susedov

16.08.2017 / Život

Ani nepriaznivejšie počasie nezmarilo snahu mladých, ktorí už po štvrtýkrát zorganizovali projekt Mladí pre susedov

Počas druhej augustovej nedele sa pokúsili dobrovoľníci z Mládežníckej organizácie FreeMar vytiahnuť susedov pred ich bytovky opäť. Za všetko mohlo...

Čítať viac

Letný projekt Inšpiratívni Humenčania má za sebou úspešný 3. ročník. Toto sú príbehy posledných štyroch rečníkov

15.08.2017 / Kultúra

Letný projekt Inšpiratívni Humenčania má za sebou úspešný 3. ročník. Toto sú príbehy posledných štyroch rečníkov

Druhú augustovú stredu skončil 3. ročník dvojmesačného letné projektu pod názvom Inšpiratívni Humenčania. Poslednými hosťami boli podnikateľka Martina Dudová, športovec...

Čítať viac

Skvelá správa! Humenčana Jaroslava Varcholu prijali na Oxford. V jeho štúdiu mu môžete pomôcť aj vy

10.08.2017 / Život

Skvelá správa! Humenčana Jaroslava Varcholu prijali na Oxford. V jeho štúdiu mu môžete pomôcť aj vy

O rodákovi z Humenného, Jaroslavovi Varcholovi, ste už mohli na našom portáli viackrát počuť. V súčasnosti vzbudzuje pozornosť najmä správou...

Čítať viac

Projekt Vihorlatského múzea v Humennom k uchovaniu regionálnych tradícií Klenová v skanzene

09.08.2017 / Kultúra

Projekt Vihorlatského múzea v Humennom k uchovaniu regionálnych tradícií Klenová v skanzene

Vihorlatské múzeum v Humennom pozýva návštevníkov do atypicky − v centre mesta situovaného skanzenu ľudových remesiel na podujatie Klenová v...

Čítať viac