Mladým ľuďom v Humennom sa znova otvárajú nové príležitosti

 • Kategória: Život
 • Uverejnené 23. 09. 2016
 • Napísal: TS Mládežnícky parlament FreeMar
2016-09-freemar-titulka06

Ak sa chcú mladí ľudia v meste Humenné podieľať na vytváraní zaujímavých podujatí, organizovať kultúrne akcie, neformálne sa vzdelávať a spoznávať nových ľudí, majú možnosť znova sa prihlásiť do mládežníckeho parlamentu FreeMar.

Mládežnícky parlament v Humennom funguje už niečo vyše dvoch rokov a pripravil pre občanov mesta zaujímavé podujatia, od charitatívnej zbierky týždeň modrého gombíka, enviromentálnych a ochranárskych podujatí až po kultúrne aktivity, ako mládežnícky ples či letný projekt Inšpiratívni Humenčania. Najnovšie chce mládežnícky parlament zájsť ešte ďalej.

„Minulého roku sme si otvorili kanceláriu, kde sa mladí ľudia stretávali a organizovali jednotlivé akcie. Stali sme sa súčasťou Rady mládeže Prešovského kraja a projektu v rámci štruktúrovaného dialógu s názvom Za jedno lano. Rozširujeme tak možnosti pre mladých ľudí, ktorí sa cez nás dokážu chytiť rôznych zaujímavých príležitostí. Snažíme sa nájsť nových mládežníckych lídrov, ktorí z Humenného urobia miesto príťažlivé pre mladšiu i staršiu generáciu," hovorí Martin Ruščanský, spoluzakladateľ parlamentu.

2016-09-freemar07

2016-09-freemar10

„Myslíme na potreby mladých ľudí. Stretávam sa s ľuďmi, ktorí chcú podnikať a nevedia, ako začať. Aj prostredníctvom mládežníckeho parlamentu sa budeme snažiť nájsť správne riešenia a ľudí, ktorí by ich mohli nakopnúť. Teším sa na to! hovorí ďalej."

Súčasní členovia už využili množstvo príležitostí, ktoré im parlament ponúkol. Zúčastnili sa rôznych školení, vypočuli si inšpiratívnych Humenčanov, navštívili Brusel či viaceré slovenské mestá, v ktorých sa konali rôzne stretnutia mladých ľudí.

2016-09-freemar12

2016-09-freemar03

„Takmer stále dostávame na mail rôzne ponuky pre mladých a bola by škoda, keby sa ich mladí ľudia nechopili. Je čas, aby sme všetci mladí ľudia začali myslieť na svoju budúcnosť a popritom zlepšovať možnosti v meste, v ktorom žijeme,“ dodáva Martin, ktorý by chcel spolu s ďalšími členmi v mládežníckom parlamente rozšíriť priateľstvá a zážitky mladých Humenčanov tak, aby sa im vryli do pamäte.

Mládežnícky parlament je pre mladých ľudí prínosný a ak na neho niekto natrafí, veľmi rýchlo sa stane neodmysliteľnou súčasťou jeho života.

Toto sú ďalšie výhody členstva v združení mladých:

 1. Pri organizovaní akcií pracuje člen v tíme. Parlament ho naučí, aké sú vlastnosti dobrého tímu, ako úlohy v tíme rozdeliť alebo ako prísť na to, kto je na čo dobrý.
 2. Vďaka parlamentu sa naučí:
  – samostatnosti, pretože keď vybavuje člen sponzoring väčšinou sa musí spoliehať len sám na seba,
  – zdvorilosti, pretože sa často stretne so zápornou odpoveďou,
  – zodpovednosti, pretože zorganizovať akciu pre ľudí nie je len tak,
  – dochvíľnosti
 3. Zažije rôzne akcie – od konferencií cez teambuildingy, až po rôzne typy domácich či zahraničných projektov.
 4. Človek spozná nových ľudí.
 5. Získa mnoho skúseností do budúcnosti, ktoré môže člen parlamentu využiť na vysokej škole alebo v práci. A dokonca si to môže napísať aj do svojho CV.
 6. Vďaka členstvu v parlamente má každý člen možnosť komunikovať s rôznymi orgánmi a zástupcami mesta. Zlepší sa tým hlavne komunikačná schopnosť a ak je človek  trémista, skvelo mu to pomôže s tým bojovať.
 7. Robí dobrovoľnícku činnosť, pomáha mladým, svojmu mestu, zlepšuje svoje okolie.
 8. V našom parlamente má každý člen parlamentu aj zľavnené vstupné na podujatia, na ktorých sa podieľa.

Mládežnícke parlamenty sú súčasťou viacerých miest na Slovensku. Najnovšie vzniká iniciatíva na združenie všetkých mládežníckych parlamentov s názvom Národný mládežnícky parlament, ktorého členom je aj ten humenský.

Pridať sa do mládežníckeho parlamentu môžu členovia na tomto linku: http://freemar.sk/prihlaska/. Prihlásiť sa môžu do 2. októbra 2016.

A ak stále váhaš, či sa máš stať členom parlamentu alebo nie, tak si môžeš prečítať reakcie aktuálnych členov:

„Mládežnícky parlament môže novým členom priniesť nové kontakty, kopu výhod v podobe organizovania akcií, hlavne môžu pre svoje mesto a okolie vymýšľať akcie, ktoré im chýbajú, môžu zmeniť veci k lepšiemu a krajšiemu. Vždy, keď potrebujú nejakú pomoc, tak sa môžu obrátiť na parlament.“ (Dominika, 18)

„Členom Mládežníckeho parlamentu FreeMar som už 3 roky. Spoznal som bandu super mladých a inšpiratívnych ľudí, vďaka ktorým sa navzájom posúvame ďalej. Spoločne sme zorganizovali množstvo charitatívnych projektov. Vyčistili sme okolité lesy, bojovali za práva zvierat, či zúčastnili sa množstva športových podujatí. Aj vďaka členstvu v MP FreeMar som mohol odcestovať na 2 týždne do Bruselu a spoznať dopodrobna chod všetkých EU inštitúcii. PS: Najlepšia vec, ktorú som v živote urobil? Stal som sa členom mládež. parlamentu FreeMar.“ (Tomáš, 20)

„Pomáhanie v parlamentne mi dalo priestor realizovať sa v kruhu mladých vo svojom meste. Spoznala som vďaka tomu veľa nových ľudí a zažila kopec srandy.“ (Lenka, 19)

„Podľa mňa byť súčasťou mládežníckeho parlamentu dáva človeku veľký priestor na objavovanie seba samého, na poznávanie svojich limitov a rezerv. Učí ho spolupracovať, menežovať, niečo spoločné budovať a tvoriť... Prekonávať vlastné hranice a odhodlávať sa robiť aj to, čo by možno nikdy nečakal, že bude mať odvahu spraviť a to v príjemnom prostredí rovnako naladených ľudí. A čo je najhlavnejšie – robiť dobré veci pre dobro spoločnosti.“ (Monika, 20)

Ak máš chuť robiť dobré veci, tak neváhaj a pripoj sa k Mládežníckemu parlamentu Freemar.

2016-09-freemar060

Pre občanov

Nová inzercia

Najnovšie články

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Predchádzajúci Ďalší

Volejbal: Humenčania si zo Starej Ľubovni doviezli zaslúžených 6 bodov

11.11.2019 / Šport

Volejbal: Humenčania si zo Starej Ľubovni doviezli zaslúžených 6 bodov

Humenskí volejbalisti potvrdili prvé miesto v 1. lige mužov, skupiny východ. Zo Starej Ľubovni si priviezli maximálny počet bodov a...

Čítať viac

Deň chleba na ZŠ Pugačevova

08.11.2019 / Školy

Deň chleba na ZŠ Pugačevova

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo všetko je za tým, kým sa čerstvý chlieb dostane do našich rúk? Práve...

Čítať viac

Klzisko - otváracie hodiny pre verejnosť

07.11.2019 / Pre občanov

Klzisko - otváracie hodiny pre verejnosť

Predpokladané časy korčuľovania pre verejnosť v roku 2019.

Čítať viac

Volejbal: Humenčania aj naďalej bodovo stopercentní!

06.11.2019 / Šport

Volejbal: Humenčania aj naďalej bodovo stopercentní!

Volejbalisti ŠK Gymnázium Humenné odohrali cez víkend ďalšie zápasy. Privítali súpera z Popradu, ktorému nič nedarovali a pripísali si dve víťazstvá. Čítať viac

Prípravný zápas futsalovej reprezentácie sa odohrá aj v Humennom!

05.11.2019 / Šport

Prípravný zápas futsalovej reprezentácie sa odohrá aj v Humennom!

Po dvoch októbrových tréningových kempoch v Púchove a Kežmarku vedených novým reprezentačným trénerom Klaudiuszom Hirschom odohrajú dievčatá na...

Čítať viac