Tip na výlet: Holá hora

  • Kategória: Život
  • Uverejnené 22. 08. 2016
  • Napísal: Ľubomír Horný
2016-08-hola-hora15

Aj napriek tomu, že sa prázdniny už blížia ku koncu, stále máte ešte dosť dní na to, aby ste si vyrazili niekde von. V sérií našich tipov na výlet vás tentokrát zavedieme do okrajovej časti Humenného, na vrch známy pod názvom Holá hora. Viete, čo ukrýva malý les na severozápade Humenného?

Po našom poslednom tipe na výlet, v ktorom sme vám predstavili Brekovský hrad, sa tentokrát vrátime späť do Humenného. Konkrétnejšie vás zavedieme do jeho okrajovej časti, na vrch známy pod názvom Holá hora.

Dĺžka: 3 km
Orientačný čas: 0:50 hod.
Najvyšší bod: 333 m n. m.
Stúpanie: 170
Povrch: spevnené, nespevnené

Route 3 486 194 - powered by www.wandermap.net


Túto krátku vychádzku sme začali opäť v príjemnom prostredí parku pri kaštieli. Ten je v lete hojne navštevovaný rodinami s deťmi, mladými alebo rekreačnými športovcami. Pokračovali sme smerom ku ZŠ Kudlovská a ďalej po ulici Kudlovská.

Kudlovce ako ich poznáme dnes sú súčasťou Humenného už 56 rokov. Do roku 1960 boli však samostatnou obcou, ktorej vznik sa predpokladá už v 14. storočí. V 15. – 17 storočí boli Kudlovce časťou panstva Drugethovcov. Na rozdiel od iných obcí, ktoré sa venovali prevažne poľnohospodárstvu, boli Kudlovčania remeselne zdatní, čo neuniklo pozornosti Drugethovcom. Spomedzi poddanských obci tak mali špecifické postavenie a venovali sa prevažne stolárstvu, kamenárstvu, hrnčiarstvu alebo krajčírstvu. V roku 1623 tu bolo 40 remeselných domácností, no takmer o 100 rokov bola táto obec takmer vyľudnená.

2016-08-hola-hora07

Na konci ulice Kudlovská už môžete vidieť záhradkársku osadu Drienovec, ku ktorej sa dostaneme po odbočení z hlavej cesty doľava na poľnú cestu. Po pár minútach miniete na pravej strane vchod k spomínanej záhradkárskej osade a ak budete pokračovať rovno, po asi 500 metroch ju obídete. Dostanete sa na veľkú lúku, z ktorej už od prvých chvíľ bude krásny výhľad na celé Humenné. Po asi 10 minútach chôdze do mierneho kopca v pokojnom tempe už bude na dohľad les, ktorý sme spomínali na začiatku. Za chrbtom budete mať ako na dlani Vihorlat, celé Humenské vrchy, Krivoštianku, hrady Jasenov a Brekov.

Po asi 100 metroch od vchodu do lesa sa na strome objaví tajomná tabuľka s nápisom „GRÓFKA“ smerujúca vľavo. Od tohto miesta budete mať na dohľad kamenný hrob s krížom. Ten je v týchto miestach postavený Antónii Vandernath pochádzajúcej z Košíc. Spolu s manželom Henrykom Vandernath mali v Humennom kaštieľ, ktorý slúžil ako ich letné sídlo. Podľa legendy čakala 16 ročná Antónia nemanželské dieťa a v roku 1831 musela odísť z Košíc.

2016-08-hola-hora10

Prečo sa však hrob košickej grófky nachádza v Humennom na okraji lesa, sa dozviete pri návšteve tohto tajomného miesta.

Celú trasu absolvovali aj niektorí členovia redakčnej rady, a tak si ju môžete pozrieť zdokumentovanú na nasledujúcich fotkách.

Medzi miestnymi obyvateľmi je táto lokalita známa ako Holá hura. Má dobrú dostupnosť z námestia, respektíve od kaštieľa z ulíc Kudlovská alebo Brestovská. Pre viac pohodlných poslúži MHD, ktorá má zastávku na kudlovskej ulici a taktiež je možné dostať sa autom až na koniec ulice, kde prechádza na poľnú cestu. Tento výlet vám zaberie necelú hodinku, preto je ideálny napríklad ako poobedňajšia prechádzka. Pri vstupe do lesa sa nachádza malé ohnisko, pri ktorom si môžete vychutnať západ slnka pri jedinečnom panoramatickom výhľade takmer na celé Vihorlatské vrchy.

2016-08-hodnotenie-hola-hora01

Myšlienka dňa

Život je len otvorenie a zavretie očí. A záleží len na tom, čo počas tejto krátkej pauzy uvidíme.

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

17.08.2017 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 33. týždeň 2017 pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

Ani nepriaznivejšie počasie nezmarilo snahu mladých, ktorí už po štvrtýkrát zorganizovali projekt Mladí pre susedov

16.08.2017 / Život

Ani nepriaznivejšie počasie nezmarilo snahu mladých, ktorí už po štvrtýkrát zorganizovali projekt Mladí pre susedov

Počas druhej augustovej nedele sa pokúsili dobrovoľníci z Mládežníckej organizácie FreeMar vytiahnuť susedov pred ich bytovky opäť. Za všetko mohlo...

Čítať viac

Letný projekt Inšpiratívni Humenčania má za sebou úspešný 3. ročník. Toto sú príbehy posledných štyroch rečníkov

15.08.2017 / Kultúra

Letný projekt Inšpiratívni Humenčania má za sebou úspešný 3. ročník. Toto sú príbehy posledných štyroch rečníkov

Druhú augustovú stredu skončil 3. ročník dvojmesačného letné projektu pod názvom Inšpiratívni Humenčania. Poslednými hosťami boli podnikateľka Martina Dudová, športovec...

Čítať viac

Skvelá správa! Humenčana Jaroslava Varcholu prijali na Oxford. V jeho štúdiu mu môžete pomôcť aj vy

10.08.2017 / Život

Skvelá správa! Humenčana Jaroslava Varcholu prijali na Oxford. V jeho štúdiu mu môžete pomôcť aj vy

O rodákovi z Humenného, Jaroslavovi Varcholovi, ste už mohli na našom portáli viackrát počuť. V súčasnosti vzbudzuje pozornosť najmä správou...

Čítať viac

Projekt Vihorlatského múzea v Humennom k uchovaniu regionálnych tradícií Klenová v skanzene

09.08.2017 / Kultúra

Projekt Vihorlatského múzea v Humennom k uchovaniu regionálnych tradícií Klenová v skanzene

Vihorlatské múzeum v Humennom pozýva návštevníkov do atypicky − v centre mesta situovaného skanzenu ľudových remesiel na podujatie Klenová v...

Čítať viac