Tip na výlet: Brekovský hrad

  • Kategória: Život
  • Uverejnené 16. 08. 2016
  • Napísal: Ľubomír Horný
2016-08-brekovsky-hrad06

Využite zvyšok leta efektívne a spoznajte krásy humenského okresu. Portál Naše Humenné pre vás pripravil už niekoľko tipov na výlet v Humennom a okolí a bezpochyby nemôže chýbať ani zrúcanina Brekovského hradu, ktorá sa nachádza iba 7 km od Humenného. Preto neváhajte, nasadnite na bicykel alebo do auta a spoznajte krásu Brekovského hradu.

Zrúcanina Brekovského hradu sa nachádza priamo nad obcou Brekov a je dobre viditeľná už zďaleka. Hrad sa týči nad významnou geologickou lokalitou známou ako Brekovská brána. Je to asi 2 kilometre dlhé údolie Laborca, zníženina, ktorá oddeľuje flyšové Nízke Beskydy a prevažne sopečné Vihorlatské vrchy. 

Dĺžka: 1,7 km
Orientačný čas: 1 hod.
Najvyšší bod: Brekovský hrad 288 m n. m.
Stúpanie: 90
Povrch: spevnené, nespevnené

Route 3 484 904 - powered by www.wandermap.net


Na hrad vedie žlta turistická trasa začínajúca na okraji obce pri hlavnej ceste. Táto trasa je dlhá 1,6 kilometrov a v roku 2009 bola v jej okolí vysadená dubová aleja nesúca meno Mateja Korvína. Ak sa dostanete približne do stredu obce, pri cintoríne pod hradným kopcom bude cesta pokračovať doľava. Najbližších 500 metrov tvorí stúpanie, ktoré vás dovedie priamo pred hrad do nadmorskej výšky asi 280 m n. m.

Hrad ma bohatú históriu, ktorá siaha už do 8. storočia. Hradný kopec mal už v období Veľkej Moravy významnú strategickú polohu. Dodnes sa zachovali zvyšky slovanského valu. Súčasný hrad bol postavený pravdepodobne po tatarských vpádoch (1240 – 1242) na staršom kamennom hradisku. V roku 1317 bol Brekovský hrad podobne ako hrad Jasenov darovaný Filipovi Drugethovi a po jeho smrti ho Karol Róbert za zásluhy daroval Jánovi Drugethovi.

2016-08-brekovsky-hrad04

Medzi rokmi 1473 a 1474 na hrade trávil zimu aj kráľ Matej Korvín spolu so svojim vojskom. Kráľovské vojsko táborilo v okolí Humenného na ochranu pred poľskými vojskami, ktorých vpády boli na naše územie v tomto období veľmi časté. Za kapitána Brekovského hradu (castelanus castri Barko) bol vyhlásený známy Štefan Zápoľský.

V roku 1558 bol hrad po potlačení povstania zbúraný, no v roku 1575 ho dal Mikuláš Drugeth obnoviť. Po prvej porážke v roku 1619 Juraj I. Rákoczi v roku 1644 hrad vypálil a silne poškodil. Neskôr bol obnovený, no o 40 rokov bol hrad opäť dobitý a zničený vojskami Imricha Tökölyho.

Celú trasu absolvovali aj niektorí členovia redakčnej rady, a tak si ju môžete pozrieť zdokumentovanú na nasledujúcich fotkách.

Napriek tomu, že obec Brekov je asi 7 kilometrov vzdialená od Humenného, hrad je hojne navštevovaný nie len Humenčanmi. Na atraktivite mu pridávajú viaceré akcie organizované predovšetkým počas leta. Môžeme medzi ne zaradiť napríklad Drugethovské hradné slávnosti, Ozveny festivalu Jeden Svet, Noc hradných zrúcanín alebo Silvestrovský výstup na hrad Brekov. Značnou mierou na obnove hradu podieľa Združenie na záchranu Brekovského hradu, ktoré vzniklo v roku 2005.

K ďalším pozitívam patria informačné tabule na trase, hradné múzeum neďaleko hradu a taktiež udržiavané okolie hradu s veľkou lúkou, na ktorej sa pasú domáce aj divoké zvieratá. Aj keď ide o vzdialenejšie miesto, jeho dostupnosť je dobrá. Samozrejmosťou je prístup autom až pod hradný kopec, ďalej môžete využiť autobus alebo vlak a pre športových nadšencov nebude problém zdolať cestu do Brekova aj na bicykli. Odmenou pre všetkých návštevníkov bude krásny výhľad na široké okolie.

2016-08-hodnotenie-brekovsky-hrad01

Pre občanov

Nová inzercia

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Od septembra dôjde k zrušeniu linky MHD

22.08.2019 / Samospráva

Od septembra dôjde k zrušeniu linky MHD

Od 1. septembra 2019 dochádza k zrušeniu MHD linky č. 7 Železničná stanica – Suchý Jarok. Dôvodom tohto kroku je nerentabilnosť...

Čítať viac

Tenis: Naši tenisti boli úspešní na turnajoch na celom Slovensku!

21.08.2019 / Šport

Tenis: Naši tenisti boli úspešní na turnajoch na celom Slovensku!

Počas augusta obsadili humenskí tenisti na turnajoch po celom Slovensku popredné priečky. Pod Tatrami zvíťazil v dvojhre Christián Valalik, z...

Čítať viac

Dočasná nedostupnosť expozícií Vihorlatského múzea

21.08.2019 / Kultúra

Dočasná nedostupnosť expozícií Vihorlatského múzea

Vihorlatské múzeum v Humennom, vzhľadom na prebiehajúce intenzívne rekonštrukčné práce II. etapy úprav renesančného kaštieľa v Humennom, oznamuje širokej verejnosti návštevníkov a...

Čítať viac

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

20.08.2019 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 34. týždeň 2019 pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

Futbal: päťgólová prestrelka skončila v humenský prospech

19.08.2019 / Šport

Futbal: päťgólová prestrelka skončila v humenský prospech

V sobotu 17. augusta sa na domácom trávniku v Humennom odohral zaujímavý zápas s Prešovom, v ktorom hostia podľahli našim...

Čítať viac