Tip na výlet: Brekovský hrad

  • Kategória: Život
  • Uverejnené 16. 08. 2016
  • Napísal: Ľubomír Horný
2016-08-brekovsky-hrad06

Využite zvyšok leta efektívne a spoznajte krásy humenského okresu. Portál Naše Humenné pre vás pripravil už niekoľko tipov na výlet v Humennom a okolí a bezpochyby nemôže chýbať ani zrúcanina Brekovského hradu, ktorá sa nachádza iba 7 km od Humenného. Preto neváhajte, nasadnite na bicykel alebo do auta a spoznajte krásu Brekovského hradu.

Zrúcanina Brekovského hradu sa nachádza priamo nad obcou Brekov a je dobre viditeľná už zďaleka. Hrad sa týči nad významnou geologickou lokalitou známou ako Brekovská brána. Je to asi 2 kilometre dlhé údolie Laborca, zníženina, ktorá oddeľuje flyšové Nízke Beskydy a prevažne sopečné Vihorlatské vrchy. 

Dĺžka: 1,7 km
Orientačný čas: 1 hod.
Najvyšší bod: Brekovský hrad 288 m n. m.
Stúpanie: 90
Povrch: spevnené, nespevnené

Route 3 484 904 - powered by www.wandermap.net


Na hrad vedie žlta turistická trasa začínajúca na okraji obce pri hlavnej ceste. Táto trasa je dlhá 1,6 kilometrov a v roku 2009 bola v jej okolí vysadená dubová aleja nesúca meno Mateja Korvína. Ak sa dostanete približne do stredu obce, pri cintoríne pod hradným kopcom bude cesta pokračovať doľava. Najbližších 500 metrov tvorí stúpanie, ktoré vás dovedie priamo pred hrad do nadmorskej výšky asi 280 m n. m.

Hrad ma bohatú históriu, ktorá siaha už do 8. storočia. Hradný kopec mal už v období Veľkej Moravy významnú strategickú polohu. Dodnes sa zachovali zvyšky slovanského valu. Súčasný hrad bol postavený pravdepodobne po tatarských vpádoch (1240 – 1242) na staršom kamennom hradisku. V roku 1317 bol Brekovský hrad podobne ako hrad Jasenov darovaný Filipovi Drugethovi a po jeho smrti ho Karol Róbert za zásluhy daroval Jánovi Drugethovi.

2016-08-brekovsky-hrad04

Medzi rokmi 1473 a 1474 na hrade trávil zimu aj kráľ Matej Korvín spolu so svojim vojskom. Kráľovské vojsko táborilo v okolí Humenného na ochranu pred poľskými vojskami, ktorých vpády boli na naše územie v tomto období veľmi časté. Za kapitána Brekovského hradu (castelanus castri Barko) bol vyhlásený známy Štefan Zápoľský.

V roku 1558 bol hrad po potlačení povstania zbúraný, no v roku 1575 ho dal Mikuláš Drugeth obnoviť. Po prvej porážke v roku 1619 Juraj I. Rákoczi v roku 1644 hrad vypálil a silne poškodil. Neskôr bol obnovený, no o 40 rokov bol hrad opäť dobitý a zničený vojskami Imricha Tökölyho.

Celú trasu absolvovali aj niektorí členovia redakčnej rady, a tak si ju môžete pozrieť zdokumentovanú na nasledujúcich fotkách.

Napriek tomu, že obec Brekov je asi 7 kilometrov vzdialená od Humenného, hrad je hojne navštevovaný nie len Humenčanmi. Na atraktivite mu pridávajú viaceré akcie organizované predovšetkým počas leta. Môžeme medzi ne zaradiť napríklad Drugethovské hradné slávnosti, Ozveny festivalu Jeden Svet, Noc hradných zrúcanín alebo Silvestrovský výstup na hrad Brekov. Značnou mierou na obnove hradu podieľa Združenie na záchranu Brekovského hradu, ktoré vzniklo v roku 2005.

K ďalším pozitívam patria informačné tabule na trase, hradné múzeum neďaleko hradu a taktiež udržiavané okolie hradu s veľkou lúkou, na ktorej sa pasú domáce aj divoké zvieratá. Aj keď ide o vzdialenejšie miesto, jeho dostupnosť je dobrá. Samozrejmosťou je prístup autom až pod hradný kopec, ďalej môžete využiť autobus alebo vlak a pre športových nadšencov nebude problém zdolať cestu do Brekova aj na bicykli. Odmenou pre všetkých návštevníkov bude krásny výhľad na široké okolie.

2016-08-hodnotenie-brekovsky-hrad01

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Nová inzercia

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Cirkevná spojená škola sa zapojili do projektu Euroscola 2020

18.11.2019 / Školy

Cirkevná spojená škola sa zapojili do projektu Euroscola 2020

Študenti Cirkevnej spojenej školy sa tento rok rozhodli zapojiť do projektu Euroscola 2020. V rámci tohto projektu sa snažia zvyšovať povedomie...

Čítať viac

Klzisko - otváracie hodiny pre verejnosť

15.11.2019 / Pre občanov

Klzisko - otváracie hodiny pre verejnosť

Predpokladané časy korčuľovania pre verejnosť v roku 2019.

Čítať viac

Úspešný vstup SZUŠ VIA ARTO v novom školskom roku

15.11.2019 / Školy

Úspešný vstup SZUŠ VIA ARTO v novom školskom roku

Dňa 29. 10. 2019 sa kapela VIA ARTO BAND zúčastnila súťaže „Žarnovické pódium 2019“. Kapela sa súťaže v tomto meste zúčastnila...

Čítať viac

Mesiac úcty k starším si pripomenuli žiaci vo Vihorlatskej knižnici

14.11.2019 / Život

Mesiac úcty k starším si pripomenuli žiaci vo Vihorlatskej knižnici

Tohoročná dlhá teplá jeseň pohladila svojimi slnečnými lúčmi duše mnohých z nás. Príroda sa zafarbila do najkrajšieho šatu...

Čítať viac

Volejbal: Humenčania si zo Starej Ľubovni doviezli zaslúžených 6 bodov

11.11.2019 / Šport

Volejbal: Humenčania si zo Starej Ľubovni doviezli zaslúžených 6 bodov

Humenskí volejbalisti potvrdili prvé miesto v 1. lige mužov, skupiny východ. Zo Starej Ľubovni si priviezli maximálny počet bodov a...

Čítať viac