Tip na výlet: Brekovský hrad

  • Kategória: Život
  • Uverejnené 16. 08. 2016
  • Napísal: Ľubomír Horný
2016-08-brekovsky-hrad06

Využite zvyšok leta efektívne a spoznajte krásy humenského okresu. Portál Naše Humenné pre vás pripravil už niekoľko tipov na výlet v Humennom a okolí a bezpochyby nemôže chýbať ani zrúcanina Brekovského hradu, ktorá sa nachádza iba 7 km od Humenného. Preto neváhajte, nasadnite na bicykel alebo do auta a spoznajte krásu Brekovského hradu.

Zrúcanina Brekovského hradu sa nachádza priamo nad obcou Brekov a je dobre viditeľná už zďaleka. Hrad sa týči nad významnou geologickou lokalitou známou ako Brekovská brána. Je to asi 2 kilometre dlhé údolie Laborca, zníženina, ktorá oddeľuje flyšové Nízke Beskydy a prevažne sopečné Vihorlatské vrchy. 

Dĺžka: 1,7 km
Orientačný čas: 1 hod.
Najvyšší bod: Brekovský hrad 288 m n. m.
Stúpanie: 90
Povrch: spevnené, nespevnené

Route 3 484 904 - powered by www.wandermap.net


Na hrad vedie žlta turistická trasa začínajúca na okraji obce pri hlavnej ceste. Táto trasa je dlhá 1,6 kilometrov a v roku 2009 bola v jej okolí vysadená dubová aleja nesúca meno Mateja Korvína. Ak sa dostanete približne do stredu obce, pri cintoríne pod hradným kopcom bude cesta pokračovať doľava. Najbližších 500 metrov tvorí stúpanie, ktoré vás dovedie priamo pred hrad do nadmorskej výšky asi 280 m n. m.

Hrad ma bohatú históriu, ktorá siaha už do 8. storočia. Hradný kopec mal už v období Veľkej Moravy významnú strategickú polohu. Dodnes sa zachovali zvyšky slovanského valu. Súčasný hrad bol postavený pravdepodobne po tatarských vpádoch (1240 – 1242) na staršom kamennom hradisku. V roku 1317 bol Brekovský hrad podobne ako hrad Jasenov darovaný Filipovi Drugethovi a po jeho smrti ho Karol Róbert za zásluhy daroval Jánovi Drugethovi.

2016-08-brekovsky-hrad04

Medzi rokmi 1473 a 1474 na hrade trávil zimu aj kráľ Matej Korvín spolu so svojim vojskom. Kráľovské vojsko táborilo v okolí Humenného na ochranu pred poľskými vojskami, ktorých vpády boli na naše územie v tomto období veľmi časté. Za kapitána Brekovského hradu (castelanus castri Barko) bol vyhlásený známy Štefan Zápoľský.

V roku 1558 bol hrad po potlačení povstania zbúraný, no v roku 1575 ho dal Mikuláš Drugeth obnoviť. Po prvej porážke v roku 1619 Juraj I. Rákoczi v roku 1644 hrad vypálil a silne poškodil. Neskôr bol obnovený, no o 40 rokov bol hrad opäť dobitý a zničený vojskami Imricha Tökölyho.

Celú trasu absolvovali aj niektorí členovia redakčnej rady, a tak si ju môžete pozrieť zdokumentovanú na nasledujúcich fotkách.

Napriek tomu, že obec Brekov je asi 7 kilometrov vzdialená od Humenného, hrad je hojne navštevovaný nie len Humenčanmi. Na atraktivite mu pridávajú viaceré akcie organizované predovšetkým počas leta. Môžeme medzi ne zaradiť napríklad Drugethovské hradné slávnosti, Ozveny festivalu Jeden Svet, Noc hradných zrúcanín alebo Silvestrovský výstup na hrad Brekov. Značnou mierou na obnove hradu podieľa Združenie na záchranu Brekovského hradu, ktoré vzniklo v roku 2005.

K ďalším pozitívam patria informačné tabule na trase, hradné múzeum neďaleko hradu a taktiež udržiavané okolie hradu s veľkou lúkou, na ktorej sa pasú domáce aj divoké zvieratá. Aj keď ide o vzdialenejšie miesto, jeho dostupnosť je dobrá. Samozrejmosťou je prístup autom až pod hradný kopec, ďalej môžete využiť autobus alebo vlak a pre športových nadšencov nebude problém zdolať cestu do Brekova aj na bicykli. Odmenou pre všetkých návštevníkov bude krásny výhľad na široké okolie.

2016-08-hodnotenie-brekovsky-hrad01

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Žiadne udalosti

Nová inzercia

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

16.07.2020 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac

Letný zážitkový program Oživené remeslá v humenskom skanzene

15.07.2020 / Kultúra

Letný zážitkový program Oživené remeslá v humenskom skanzene

Znalosti odovzdávané z generácií na generáciu, zručnosť a zanietenosť pre tvorivú činnosť, umelecký talent a zábavné spoznávanie regionálnej histórie v autentickom...

Čítať viac

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

13.07.2020 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 29. týždeň pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

Inšpiratívne stretnutie s umením vo Vihorlatskom múzeu v Humennom

08.07.2020 / Kultúra

Inšpiratívne stretnutie s umením vo Vihorlatskom múzeu v Humennom

V poradí 57. ročník súťaže napriek aktuálnej mimoriadnej situácii spôsobenej pandémiou koronavírusu prekvapil nárastom celkového počtu prihlásených autorov. Zvýšený záujem...

Čítať viac

Rozdelenie financií pre športové kluby na rok 2020

02.07.2020 / Samospráva

Rozdelenie financií pre športové kluby na rok 2020

Mesto Humenné podporuje rozvoj športu v meste dvoma formami – priamou a nepriamou finančnou dotáciou. Z rozpočtu mesta poskytuje priamu...

Čítať viac