Oznam

   Na stránke pracujeme, aby sme vám čoskoro mohli priniesť nový obsah.

Tip na výlet: Rekreačná oblasť Hubková

  • Kategória: Život
  • Uverejnené 29. 07. 2016
  • Napísal: Ľubomír Horný
2016-07-hubkova-vylet11

V poradí štvrtý tip na výlet je pre väčšinu Humenčanov najviac známy, pretože ide o jednu z humenských pých, rekreačnú oblasť Hubková. Viacerí z nás ju navštevujeme najmä pre jej priaznivý terén, dostupnosť, ale aj kvôli zvieratám. Tak čo, navštívili ste už tento rok túto rekreačnú oblasť?

Severovýchod Humenného patrí zrejme medzi jeho najpokojnejšie časti. Tento tip je určený pre všetkých tých, ktorí si chcú oddýchnuť po práci, cez víkend si vyjsť s deťmi na prechádzku alebo na bicykli do prírody.

Dĺžka: 4 km
Orientačný čas: 1 hod.
Najvyšší bod: Handrix 242 m n. m.
Stúpanie: 80
Povrch: spevnené, nespevnené

Route 3 481 895 - powered by www.wandermap.net


Našu trasu sme začali pri nedávno zrekonštruovanom renesančnom kaštieli a ďalej sme pokračovali cez priľahlý park. Kaštieľ spolu s parkom patria vďaka svojej histórii medzi nehnuteľné národné kultúrne pamiatky SR. Cesta ďalej vedie popri Skanzene ľudovej architektúry smerom na Orechovú lúčku. Po vstupe do lesa sa približne po  piatich minútach dostanete na rázcestie Handrix. Na dohľad sa nachádza pekne upravený altánok aj s ohniskom.

2016-07-hubkova-vylet02

Ak budete pokračovať naďalej po lesnom chodníku, tak sa približne kilometri dostanete k asfaltovej ceste. Práve táto lesná cesta, od vstupu do lesa po asfaltku, je pre nenáročný terén často využívaná rekreačnými bežcami, rodičmi s deťmi alebo staršími ľuďmi na zdravotné prechádzky.

Takmer hneď po vystúpení z lesa sa nachádza ďalšie miesto vhodné na opekanie. Lúka oproti bola žiaľ husto zarastená, čiže ak budete na výlete so skupinou detí, tak sa budú nútené hrať na okraji lesa alebo na ceste.

Ďalšie dôvody pre návštevu Hubkovej objavíte asi po polhodine chôdze hore po asfaltovej ceste. Sú nimi známe rybníky, malá kaplnka Panny Márie a zvernica danielej zveri. Práve tá je zaujímavá nie len pre deti. Daniel škvrnitý sa často ukrýva v lese, no ak chvíľu počkáte určite sa vám naskytne pekný pohľad na nemalé stádo danielov.

2016-07-hubkova-vylet10

Pár minút chôdze od zvernice sa nachádza jeden z dvoch rybníkov. V prvom rybníku sa nachádzajú korytnačky písmenkové a v jeho okolí sa často vyskytuje salamandra škvrnitá, ropucha bradavičnatá alebo rosnička zelená. Hneď naproti tomuto rybníku sa nachádza mala kaplnka, často nazývaná jednoducho ako "Obrázok". Mnoho ľudí však ani len netuší, prečo sa tu táto kaplnka nachádza. Podľa docenta Štefana Lenčiša z košickej teologickej fakulty sa traduje, že práve na tomto mieste priviazali zbojníci drevorubača k stromu a nechali ho napospas osudu. Drevorubač prosil Pannu Máriu, aby ho zachránila. O niečo neskôr ho našli iní drevorubači, a tak mu zachránili život. Tento drevorubač tu na pamiatku nechal obrázok Panny Márie kam sa chodil modliť.

Celú trasu absolvovali aj niektorí členovia redakčnej rady, a tak si ju môžete pozrieť zdokumentovanú na nasledujúcich fotkách.

Hubková má bohatú históriu, v minulosti to bola predovšetkým známa koliba, ktorá sem takmer dennodenne lákala návštevníkov. Dnes je pre jej pokojnú atmosféru vyhľadávaná rodinami s deťmi. Dostatočne široká a priechodná lesná cesta, ktorá plynule prechádza do spevnenej asfaltky, poskytuje rôzne možnosti využitia cyklistami, bežcami alebo psíčkarmi.

Na trase sa nachádza viacero miest vhodných na opekanie či už altánok na Handrixe alebo po vystúpení z lesa alebo ďalšie, neupravované, ohniská popri ceste. Pri našej návšteve bola celá oblasť relatívne čistá. Je však smutne známe, že Hubková patrí medzi viac znečistené oblasti, čo je spôsobené vysokou koncentráciou ľudí, medzi ktorými sa nájdu aj nezodpovední jedinci. Málo známe sú taktiež staroveké pohrebné mohyly, ktoré sú významným historickým dedičstvom.

2016-07-hubkova-hodnotenie01

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Žiadne udalosti

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Live stream: "Motorpárty DEMON PROXIMUM 665"

13.05.2022 / Život

Live stream: "Motorpárty DEMON PROXIMUM 665"

Live stream z humenského námestie, kde sa od 9:30 hod. oficiálne začína "Motorpárty DEMON PROXIMUM 665". Čakajú na Vás zábery...

Čítať viac

Trička na pomoc Ukrajine

02.03.2022 / Život

Trička na pomoc Ukrajine

V duchu myšlienky #LáskaDávanímRastie by sme radi pomohli ľuďom na Ukrajine aj my z portálu nasehumenne.sk. Pripravili sme preto 3...

Čítať viac

Spievali sme pre „pápeža“

06.10.2021 / Školy

Spievali sme pre „pápeža“

Cirkevná spojená škola v Humennom a jej študentky sa aktívne zapojili do priebehu celej slávnosti v Košiciach. Sestry Miriama a...

Čítať viac

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

23.06.2021 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac

Letná sezóna na humenskom kúpalisku je zahájená!

18.06.2021 / Život

Letná sezóna na humenskom kúpalisku je zahájená!

Letné kúpalisko v Humennom sa pre verejnosť otvára už tento víkend. V druhom stupni ostražitosti (oranžový okres) je kapacita kúpaliska...

Čítať viac