Tip na výlet: Krivoštianka

  • Kategória: Život
  • Uverejnené 20. 07. 2016
  • Napísal: Ľubomír Horný
2016-07-krivostanka14

Aj vy sa sťažujete, že ste počas leta nikde neboli? Zmeňte to. Prinášame vám pravidelné tipy na výlety v Humennom a okolí. V poradí tretí výlet bude opäť v blízkosti Jasenovského hradu a konkrétne pôjde o vrchol Krivoštianka.

Túto túru sme začali na malom parkovisku pod hradným vrchom Jasenovského hradu. Nami opísaná trasa však pokračuje ďalej po značenom žltom turistickom chodníku. Práve ten je najčastejšie využívaný aj rodinami s malými deťmi.

Dĺžka: 5 km
Orientačný čas: 2 hod.
Najvyšší bod: Krivoštianka 549 m n. m.
Stúpanie: 410
Povrch: nespevnené

Route 3 479 331 - powered by www.wandermap.net


Po 1,3 km mierneho stúpania odbočíme doprava, kde budeme ďalej pokračovať po modrej značke. Ak by sme sa po zdolaní prvého kopca vybrali doľava, prišli by sme na minulotýždňový cieľ, ktorým bol Jasenovský hrad. Ak sa budeme držať vyšľapaného chodníka, približne po 10 minútach sa dostanete k rázcestiu zvanému Veľká Dubová. Na tomto mieste sa cesta rozdvojuje, jedna z nich vedie na Viniansky hrad a druhá vás dovedie na najvyšší vrch Humenských vrchov, Krivoštianku.

Ďalšiu medzizastávkou vhodnou na dlhší oddych, bude po troch prejdených kilometroch, tzv. Vojtkov kríž. Upravené okolie, nové lavičky, stôl a ohnisko je taktiež miestom na každoročné stretnutia obyvateľov obcí Staré a Jasenov už od roku 2004. Pre menej vytrvalých turistov to môže byť aj konečným miestom, kde si môžu opekať a načerpať nové sily.

2016-07-krivostanka09

Na ďalšiu cestu sa vydáte po nenápadnom chodníku, ktorý sa nachádza naľavo od kríža za stromom. V tejto chvíli vás čaká druhá polovica trasy, od cieľa nás delia približne 3 kilometre. V nasledujúcej časti by mali zvýšiť pozornosť najmä tí, ktorí trasu na Krivoštianku absolvujú prvýkrát. Je to najmä z dôvodu, že chodník nie je na zemi jasne vyšľapaný a zelené značenie na niektorých stromoch je staré alebo slabšie viditeľné.

Druhá polovica cesty bude viesť po pomerne rovinatom teréne. Čo nám však pri našej návšteve znepríjemňovalo cestu bola miestami viac ako pol metra vysoká vegetácia. Preto ak by vám tento stav prekážal, odporúčame presunúť túru na skorú jar alebo začiatok zimy. Výlet v zime má ešte jednu výhodu, a to čistý chladný vzduch, ktorý vám umožní za jasného počasia vidieť najvyššie vrchy Polonín a Východných Karpát v slovensko-poľskom pohraničí.

2016-07-krivostanka16

Pred krátkym výstupom na vyhliadku sa nachádza altánok a ohniskom, ktorý poskytne dostatok miesta na sedenie pre viacerých ľudí. Toto miesto bolo aj cieľom minuloročného nultého ročníka Behu na Krivoštianku. Túto nedeľu 24. 7. 2016 sa uskutoční ďalší ročník tohto 3,2 km dlhého behu s prevýšením 400 m. Trasa behu vedie po druhej značenej trase začínajúcej v Strážskom.

Celú trasu absolvovali aj niektorí členovia redakčnej rady, a tak si ju môžete pozrieť zdokumentovanú na nasledujúcich fotkách.

Tretia vybraná trasa na výlet patrí už medzi náročnejšie. To sa týka najmä jej dĺžky, ktorá je približne 5 kilometrov a jej prejdenie zaberie niečo viac ako 2 hodiny. Medzi negatíva môžeme zaradiť, ako sme spomínali, ťažšiu priechodnosť chodníka spôsobenú vysokým porastom. Tento stav je však iba sezónny a spôsobený aj malým počtom návštevníkov, ktorí by chodník vyšľapali a spravili ho tak priechodnejším.

Nízky počet návštevníkov sa pozitívne odrazil na čistote prostredia, kedy aj pri ohniskách sú vrecia na odpad a okolie je naozaj bez odpadkov. Keďže ide o najvyššie položené miesta v okolí, odvďačia sa vám krásnym výhľadom na Nízke Beskydy. Ak by ste pokračovali od altánku pod Krivošťankou ďalej, po 1 – 1,5 kilometri nájdete ešte dve miesta s takýmto rozhľadom. Tie sú taktiež využívané ako štartovacie miesto pre let rogala.

2016-07-krivostanka18

 

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Nová inzercia

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Klzisko - otváracie hodiny pre verejnosť

19.02.2020 / Pre občanov

Klzisko - otváracie hodiny pre verejnosť

Predpokladané časy korčuľovania pre verejnosť v roku 2020.

Čítať viac

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

17.02.2020 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 8. týždeň pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

09.02.2020 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac

Medzinárodná výstava Karpatská kraslica vo Vihorlatskom múzeu. Zapojíte sa aj vy?

08.02.2020 / Kultúra

Medzinárodná výstava Karpatská kraslica vo Vihorlatskom múzeu. Zapojíte sa aj vy?

Vihorlatské múzeum v  Humennom ako organizátor medzinárodnej súťažno-prezentačnej výstavy kraslíc Karpatská kraslica si dovoľuje osloviť verejnosť s výzvou k aktívnej účasti...

Čítať viac

Matej Soročin opäť postúpil do krajského kola v nemeckom jazyku

30.01.2020 / Školy

Matej Soročin opäť postúpil do krajského kola v nemeckom jazyku

Dňa 16. 1. 2020 reprezentovali Základnú školu na Pugačevovej ulici v Humennom v okresnom kole 30. ročníka Olympiády v nemeckom jazyku...

Čítať viac