Tip na výlet: Jasenovský hrad

  • Kategória: Život
  • Uverejnené 14. 07. 2016
  • Napísal: Ľubomír Horný
2016-07-jasenovsky-hrad10

V sérii pravidelných tipov na výlet do Humenného a blízkeho okolia pokračujeme. Tentokrát sme si pre vás vybrali zrúcaninu Jasenovského hradu, ku ktorej sa bezproblémovo dostanete. Neseďte doma, ale vylepšite sebe i svojim blízkym prázdniny.

Zrúcanina Jasenovského hradu je vzdialená asi kilometer od centra obce Jasenov. Patrí k nehnuteľným kultúrnym pamiatkam Slovenskej republiky. Nachádza sa v južnej časti Humenských vrchov v nadmorskej výške 398 m n. m. Na hrad je možné dostať sa až tromi rôznymi chodníkmi, pričom my vám dnes predstavíme pôvodnú hradnú cestu. Tá je síce najdlhšia, no zároveň najmenej náročná.

Dĺžka: 2,3 km
Orientačný čas: 1 hod.
Najvyšší bod: Jasenovský hrad 398 m n. m.
Stúpanie: 190
Povrch: nespevnené

Route 3 478 959 - powered by www.wandermap.net

 

Na koniec hlavnej cesty v Jasenove môžete prísť napríklad aj autom, no ďalej budete musieť pokračovať už pešo. Asi po kilometri relatívne rovnej poľnej cesty sa dostanete k vstupu do lesa, kde sa bude stúpanie mierne zvyšovať. Asi po 300 metroch sa dostanete k chate, ktorá je síce uzatvorená, ale jej okolie stojí za krátku prestávku. Pred chatou je posedenie pre 6 – 8 osôb, ohnisko a taktiež nádoba na odpad. Za chatou je prameň s pitnou vodou, ktorá osvieži počas horúcich dní.

2016-07-jasenovsky-hrad01

Po krátkej pauze budete pokračovať po strmšej ceste nachádzajúcej sa v pravo, to je jediné prudšie stúpanie na trase. Na celom lesnom chodníku musíte byť opatrní, miestami sa na ňom nachádzajú hlboké vyjazdené koľaje od áut alebo traktorov. Na vrchu tohto stúpania sa vydáte opäť vpravo a po ďalších 300 metroch už budú na dohľad južné hradby.

Dôvod výstavby je doteraz nejasný. Pravdepodobne vznikol už v 13. storočí po vpáde Tatárov na naše územie. Peter z Bačkova, prvý známy šľachtic na hrade, sa pokúsil zabiť Karola Róberta, za čo mu kráľ odobral hrad a všetky majetky v okolí, ktoré daroval Filipovi Drugethovi. Drugethovci vládli na hrade až do polovice 17. storočia, kedy boli napadnutí Jurajom Rákocim a hrad ostal vážne poškodený. Neskôr obec s hradom spravovali Csákyovci a Andrássyovci, ktorí hrad zakonzervovali a pokúšali sa ho zrekonštruovať. Časť hradu bola opäť zastrešená, no pokračujúcu rekonštrukciu zastavila prvá svetová vojna.

2016-07-jasenovsky-hrad06

Počas vlády Drugethovcov v 16. storočí sa hrad neslávne prezentoval razbou falošných grošov, za čo bol majster dielne Mikuláš v roku 1551 popravený v Prešove. Ďalšou záhadou je asi 15 metrov dlhá chodba vytesaná do skaly pod hradom. Nie je jasné či išlo o plánovanú únikovú cestu alebo naopak, nevydarený pokus o dobytie hradu.
Od roku 2011 prebiehajú na hrade rekonštrukčné práce, ktoré zastrešuje OZ Združenie na záchranu Jasenovského hradu. Od pôsobenia tohto združenia vidno výrazne zmeny najmä v odstránení náletových drevín z okolia hradu a spevnení hradných múrov.

Celú trasu absolvovali aj niektorí členovia redakčnej rady, a tak si ju môžete pozrieť zdokumentovanú na nasledujúcich fotkách.

Zrúcanina Jasenovského hradu je častým cieľom výletov pre mnohých, nie len Humenčanov. Nie je totiž nič výnimočné počuť z hradieb aj iné jazyky ako slovenčina. Má dobrú dostupnosť, keďže až pod hradný kopec je možné dostať sa s autom, pre ktoré je pripravené aj malé parkovisko. Výber z troch chodníkov s rôznou náročnosťou vám poskytuje možnosť výletu aj s malými deťmi. Počas našej návštevy sme dokonca stretli mladú rodinku s kočiarom.

Výlet s rodinou alebo priateľmi si taktiež môžete spríjemniť opekaním. V areáli hradu je existujúce ohnisko a nedávno postavený altánok, pod ktorý sa môžu usadiť až 10 návštevníci, je veľkým pozitívom. Ďalšie dve mieste vhodné na opekanie sa nachádzajú na chodníku, ktorý môžete vidieť na mape. Príjemne nás prekvapila čistota prostredia na všetkých chodníkoch. Na viacerých miestach sú umiestnená koše alebo vrecia na odpadky.

2016-07-jasenovsky-hrad-hodnotenie-01

 *Mohlo by vás zaujímať Tip na výlet: Tretia skala a Dúpna Jaskyňa

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Nová inzercia

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Cirkevná spojená škola sa zapojili do projektu Euroscola 2020

18.11.2019 / Školy

Cirkevná spojená škola sa zapojili do projektu Euroscola 2020

Študenti Cirkevnej spojenej školy sa tento rok rozhodli zapojiť do projektu Euroscola 2020. V rámci tohto projektu sa snažia zvyšovať povedomie...

Čítať viac

Klzisko - otváracie hodiny pre verejnosť

15.11.2019 / Pre občanov

Klzisko - otváracie hodiny pre verejnosť

Predpokladané časy korčuľovania pre verejnosť v roku 2019.

Čítať viac

Úspešný vstup SZUŠ VIA ARTO v novom školskom roku

15.11.2019 / Školy

Úspešný vstup SZUŠ VIA ARTO v novom školskom roku

Dňa 29. 10. 2019 sa kapela VIA ARTO BAND zúčastnila súťaže „Žarnovické pódium 2019“. Kapela sa súťaže v tomto meste zúčastnila...

Čítať viac

Mesiac úcty k starším si pripomenuli žiaci vo Vihorlatskej knižnici

14.11.2019 / Život

Mesiac úcty k starším si pripomenuli žiaci vo Vihorlatskej knižnici

Tohoročná dlhá teplá jeseň pohladila svojimi slnečnými lúčmi duše mnohých z nás. Príroda sa zafarbila do najkrajšieho šatu...

Čítať viac

Volejbal: Humenčania si zo Starej Ľubovni doviezli zaslúžených 6 bodov

11.11.2019 / Šport

Volejbal: Humenčania si zo Starej Ľubovni doviezli zaslúžených 6 bodov

Humenskí volejbalisti potvrdili prvé miesto v 1. lige mužov, skupiny východ. Zo Starej Ľubovni si priviezli maximálny počet bodov a...

Čítať viac