9 skvelých tipov, kde sa schladiť počas leta!

  • Kategória: Život
  • Uverejnené 11. 07. 2016
  • Napísal: Ľubomír Horný
2016-07-lysa-hora01

Leto a prázdniny sú už v plnom prúde, a tak sme pre vás pripravili výber tých najlepších miest na kúpanie sa v Humennom a okolí.

Keď sa teploty vyšplhajú nad 30°C väčšina ľudí najradšej trávi svoj voľný čas niekde pri vode s chladeným drinkom. Leto a prázdniny sú už v plnom prúde, a preto vám prinášame náš výber najlepších miest na kúpanie v Humennom a jeho okolí.

Kúpalisko, plaváreň, Humenné

Bezpochyby najvyhľadávanejším cieľom všetkých Humenčanov je počas leta vonkajšie kúpalisko. Kúpalisko otvorilo letnú sezónu 18. 6. 2016. Funguje už od roku 1985 a poskytuje 50 metrový plavecký bazén s toboganom a taktiež detský bazén so šmýkačkami. V areáli sa tiež nachádza ihrisko na beachvolejbal, detské hojdačky, altánky, ležadlá a viacero bufetov.

Aktívnym plavcom bude skôr vyhovovať krytá plaváreň s bazénom, ktorého rozmery sú 20x13 metrov a pre deti je určený detský výukový bazén so šmýkačkou. V priestoroch plavárne sa tiež nachádza sauna, infrakabína, solárium alebo masážny salón. Otváracie hodiny pre plaváreň vám prinášame na našom portály aktualizované každý týždeň.

2016-06-humenske-kupalisko01

plavaren

Rekreačná oblasť Laborec, Humenné

Letná sezóna sa začala na Laborci oficiálne sobotu 2. 7. 2016. Pre mnohých Humenčanov známy násyp na Laborci neposkytuje len možnosti na korčuľovanie, ale v lete je Laborec ideálnym miestom na opaľovanie alebo kúpanie.  V prípade priaznivého počasia sú k dispozícii na požičanie vodné bicykle alebo kajaky. Viac detailov o cenách a možnostiach prenajatia atrakcií sme vás prednedávnom informovali v tomto článku.

2015-07-laborec01

Rybník L.A., Lackovce

L.A. nemá len Amerika, ale je taktiež vzdialené len pár kilometrov od Humenného. Známa rekreačná oblasť v Lackovciach je každým rokom populárnejšia. V tejto sezóne prešla výraznou zmenou. V areáli rybníka môžete nájsť stánky s občerstvením, plážové ihrisko, reštauráciu, jazero so skokanským mostíkom a oddeleným vstupom pre deti.

Novinkou je veľký bazén (60x35m) s biofiltráciou, bez akéhokoľvek chemického čistenia. Okrem toho je takmer celoročne miestom organizovania viacerých športových podujatí. Medzi tie najvýznamnejšie patria Lackovský lesný beh alebo cyklopreteky Laboreckej MTB cez Iľovnický hrebeň.

Rekreačný areál Lysá Hora, Vyšný Kazimír

Medzi novinky v našom regióne môžeme zaradiť taktiež rekreačný areál Lysá hora neďaleko obce Vyšný Kazimír. Podobne ako v predchádzajúcom prípade, aj voda v rybníku vo Vyšnou Kazimíri sa filtruje výlučne pomocou rastlín. Poznávacím znakom celého areálu je amfiteáter pre asi 600 ľudí, ktorých na kultúrne podujatie zvoláva zvonica. Deti sa zabavia na tobogáne, tí starší môžu stráviť horúce dni v prítmí reštaurácie alebo pod altánkom. Návštevníci môžu taktiež využiť možnosť grilovania.

2016-07-lysa-hora01

Kúpalisko Zemplínske Hámre

Obec Zemplínske Hámre je významná svojou polohou. Nachádza sa na úpätí Vihorlatský vrchov, čo z nej robí ideálne miesto na začiatok vašej túry. A naopak, ak sa z takejto túry budete vracať, určite sa oplatí zastaviť na miestnom kúpalisku. V rekreačnom areáli Barnova rika je k dispozícii 25 metrový bazén a taktiež detský bazén so šmýkačkou. Celý kolorit prostredia s výhľadom na Vihorlatské vrchy dopĺňa sauna, multifunkčné ihrisko, tenisové kurty, detské ihriská alebo miesta na grilovanie.

Cez obec taktiež vedie Hámorský náučný chodník s významnými pamiatkami, medzi ktoré patrí napríklad hámor, vysoké pec, replika štôlne alebo neďaleká Sninská úzkokoľajka.

Sninské Rybníky, Snina

Po rekonštrukcii rybníkov v roku 2010 sa stali len druhou rekreačnou oblasťou na Slovensku, využívajúce samočistenie vody pomocou vodných rastlín a rias. V regióne sú rybníky počas celého leta vyhľadávané aj návštevníkmi z ďalekého okolia. Veľkú časť rozsiahleho areálu vypĺňajú vodné plochy, tie sú rozdelené do troch častí –  plavecká časť (1 854 m2), časť pre neplavcov (1 109 m2) a plocha pre deti (507m2). Návštevníkom sú k dispozícií lehátka, zatrávnené plochy, plážové ihrisko na volejbal, antukové ihrisko s basketbalovými košmi alebo moderné detské ihriská. Samozrejmosťou sú reštauračné a ubytovacie zariadenia.

Rekreačná oblasť je lokalizovaná na vstupe do Vihorlatských vrchov. V tejto oblasti sa nachádza množstvo turistických a cyklistických chodníkov, ktoré spolu s oddychom pri vode vytvárajú ideálne podmienky pre víkendové výlety s rodinou alebo priateľmi.

2016-07-sninske-rybniky01

Jazero Vinné

Jazero Vinné je častým cieľom cyklistov z Humenného alebo Michaloviec. Jazero vzniklo privedením Vinianskeho potoka do zníženiny medzi vrchmi Marečková a Šútová. Jeho rozloha je 8 hektárov a priemerná hĺbka asi 3 metre. Veľká plocha okolo jazera ponúka dostatok možností na stanovanie alebo ubytovanie v karavanoch. Možný je prenájom chát alebo ubytovanie v penziónoch a hoteloch. Neďaleký hrad, možnosť osviežujúceho kúpania a ďalšie vodné atrakcie sú príležitosťou na príjemne strávený víkend. 

2016-07-vinne01

Zemplínska Šírava

Dominanta Dolného Zemplína, slovenské more, Zemplínska Šírava. Nájde sa len málokto na Slovensku, kto by aspoň nepočul o Šírave. S objemom kolísajúcim medzi 330 a 350 miliónov m3 sa radí medzi 3 najväčšie vodné nádrže na Slovensku. Jej výstavba v rokoch 1961 – 1965 mala však úplne iný zámer. Pôvodný účel bol výhradne určený na ochranu proti povodniam a na zavlažovanie Východoslovenskej nížiny. Už po troch rokoch od výstavby, v roku 1968, dosiahol počet návštevníkov pol milióna a v druhej polovici 70. rokov dosahoval už viac ako milión návštevníkov ročne. Od tohto momentu začal plánovaný rozvoj cestovného ruchu na Šírave.

Dnes na jej brehu existujú tieto rekreačné oblasti: Biela hora, Hôrka, Medvedia hora, Kamenec, Kaluža, Klokočov, Paľkov. Pričom prvých päť menovaných bolo na začiatku leta 2016 označených Úradom verejného zdravotníctva SR tromi hviezdičkami kvality vody (z troch možných). Šírava je dnes známa aj vďaka svojej párty na otvorenie leta, zrazom motorkárov a od roku 2014 je taktiež dokonalým miestom na oddych v Thermalparku.

Domaša

Vodná nádrž Veľká Domaša sa rozkladá v okresov Vranov nad Topľou a menšou časťou v okrese Stropkov. Prietok Ondavy bol prehradení v roku 1962, pričom hrádza bola dokončená 1966. Pri jej výstavbe boli úplne alebo čiastočne zaplavené tieto obce: Dobrá nad Ondavou, Kelča, Petejovce, Trepec, Veľká Domaša, Valkov, Bžany, Turany nad Ondavou a vysťahovať sa muselo 700 domácnosti. Pri nízkej hladine vody je možné dokonca vidieť múry alebo základy zničených domov.

Domaša patrí každoročne medzi nádrže s najčistejšou vodou na Slovensku, v posledných rokoch je problémom jej nadmerne vypúšťanie, čo zapríčiňuje nízku hladinu vody. Napriek tomu je vyhľadávaným cieľom návštevníkov počas celého leta, obľúbenou lokalitou pre mnohých chatárov a taktiež miestom konania významného cyklistického podujatia Okolo Domaše. Táto súťaž je z pohľadu počtu účastníkov najväčším cyklistickým podujatím na Slovensku.

2016-07-domasa01

Zabudli sme na nejaké miesto? Napíšte nám na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. .

Pre občanov

Nová inzercia

Myšlienka dňa

Ako človek myslí vo svojom srdci, taký je.

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

16.07.2018 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 29. týždeň 2018 pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

Literárny večer - Václav Pankovčín

06.07.2018 / Kultúra

Literárny večer - Václav Pankovčín

Prázdniny sa už rozbehli a Literárne večery majú pre Vás pozvánku.

Čítať viac

Tanečníci SZUŠ Via arto sa stali 4krát Majstri a 5krát Vicemajstri Európy a dostali pozvanie na svetové pódiá

06.07.2018 / Kultúra

Tanečníci SZUŠ Via arto sa stali 4krát Majstri a 5krát Vicemajstri Európy a dostali pozvanie na svetové pódiá

Tanečníci zo Súkromnej základnej umeleckej školy Via arto sa v dňoch 22. a 23.6 2018 zúčastnili Majstrovstiev Európy v Maďarsku,...

Čítať viac

Atletika: Zlato, striebro aj bronz pre humenských stredoškolákoch na M-SR v Atletike

27.06.2018 / Šport

Atletika: Zlato, striebro aj bronz pre humenských stredoškolákoch na M-SR v Atletike

V utorok 19.6.2018 sa v Nových Zámkoch konali Stredoškolské majstrovstvá Slovenska v atletike. Humenské stredné školy mali zastúpenie v podobe...

Čítať viac

Významné víťazstvá flautistov Via arto na „Gelnickom kľúči“ a „Rajeckej hudobnej jari“

19.06.2018 / Kultúra

Významné víťazstvá flautistov Via arto na „Gelnickom kľúči“ a „Rajeckej hudobnej jari“

Koncom mája sa v Evanjelickom kostole v Gelnici konal už 14.ročník festivalu komornej hudby "Gelnický kľuč". Žiaci SZUŠ Via arto...

Čítať viac