Tip na výlet: Tretia skala a Dúpna jaskyňa

  • Kategória: Život
  • Uverejnené 09. 07. 2016
  • Napísal: Ľubomír Horný
2016-07-dupna-tretia-skala09

Hľadáte vhodný program pre vaše deti? Nechcete, aby sa počas leta iba povaľovali doma na gauči alebo pri počítači? Máme pre vás skvelú správu. Portál Naše Humenné pre vás pripravil niekoľko tipov na výlet v Humennom a okolí, vďaka ktorým spoznáte počas prázdnin lepšie humenský kraj a okolie. Prvý výlet je do Národnej prírodnej rezervácie Humenský Sokol, kde nájdete Tretiu skalu a Dúpnu jaskyňu.

Národná prírodná rezervácia Humenský Sokol ležiaca na okraji mesta je súčasťou Humenských vrchov. Nachádza sa na hranici medzi Humenným, Jasenovom, Ptičím a Chlmcom. S výškou 447 m n. n. je najvyšším vrcholom Červená skala, ktorá sa však častejšie nazývaná Tretia skala. Kóta Sokolej, podľa ktorej je pomenované sídlisko, má nadmorskú výšku 404 m n. m.

Dĺžka: 3,2 km
Orientačný čas: 1 hod.
Najvyšší bod: Tretia skala 447 m n. m.
Stúpanie: 260
Povrch: nespevnené

Route 3 477 952 - powered by www.wandermap.net

 

Nami prvá odporúčaná trasa vás prevedie prírodnými zaujímavosťami Humenského Sokola – Tretia skala a jaskyňa Dúpna. Parkovisko na Sídlisku pod Sokolejom je vhodným východiskovým bodom na začiatok tejto nenáročnej túry. Aj napriek tomu, že trasa nie je značená, nie je problém sa v lese orientovať. Počas celej cesty sa stačí držať zreteľne vyšľapaného chodníka.2016-07-dupna-tretia-skala01

Asi po 1,5 km mierne stupňujúceho sa stúpania sa dostanete na hlavný hrebeň Humenského Sokola. Po ňom budeme ďalej pokračovať v pravo asi kilometer, kým sa dostaneme na vrchol Tretej skaly. Z tej sa nám naskytne krásny panoramatický výhľad na všetky svetové strany. Naokolo môžeme vidieť obce Jasenov, Chlmec a samozrejme Humenné. Ďalej Brekovský a Jasenovský hrad s južnou časťou Humenských vrchov s ich najvyšším vrcholom – Krivošťankou. Pri pohľade na východ jasne dominuje vrchol Vihorlatu a v popredí sa nachádza národná prírodná rezervácia Humenská s vrchom Humenská, ktorý má nadmorskú výšku 445 m n. m.

2016-07-dupna-tretia-skala09

Táto lokalita je významná výskytom zákonom chráneného Ponikleca veľkokvetého (Pulsatilla grandis). Suché teplé kamenité prostredie vytvára dokonalé podmienky pre jeho rozšírenie v hojnom počte. Najmä na začiatku jari tu môžete nájsť niekoľko desiatok exemplárov.  

Ak budete pokračovať ďalej po chodníku, po niečo viac ako pol kilometri sa dostaneme k druhej prírodnej zaujímavosti, ktorou je Dúpna jaskyňa. Jej vek je naozaj pozoruhodný, datuje sa do čias, kedy bola Zem ešte domovom dinosaurov. Vznikla v období druhohôr, čiže je stará asi 150 mil. rokov Celková dĺžka Dúpnej je niečo viac ako 30 metrov, no prístupná je asi len z tretiny. Aj keď neobsahuje žiadne krasové útvary, počas horúcich letných dní poskytne návštevníkom príjemné schladenie.

2016-07-dupna-tretia-skala16

Celú trasu absolvovali aj niektorí členovia redakčnej rady, a tak si ju môžete pozrieť zdokumentovanú na nasledujúcich fotkách.

Prvú opísanú trasa môžeme označiť, s výnimkou jedného výraznejšieho stúpania, za mierne náročnú, a preto ju môžu absolvovať aj rodiny so staršími deťmi. Jej lokalizácia na okraji mesta je výhodná najmä pre obyvateľov blízkeho sídliska alebo Jasenova.

Ak by ste si chceli spríjemniť výlet opekaním, viaceré ohniská sa nachádzajú v kameňolome na trase chodníka. Zakladanie nových ohnísk alebo otvoreného ohňa priamo v lese je zakázané! Čistota prostredia sa zvyšuje s pribúdajúcimi metrami. Najviac odpadkov sa nachádza v okolí ohnísk po vstupe do lesa alebo v spomínanom kameňolome. Je to spôsobené chýbajúcou zbernou nádobou, no v prvom rade nezodpovednosťou návštevníkov najmä v letných mesiacoch. K pozitívam nepochybne patrí aj prítomnosť náučného chodníka, ktorý začína na východnej strane NPR Humenský Sokol a vedie cez Tretiu Skalu a Dúpnu. Označený je zelenými náučnými značkami.

2016-07-dupna-tretia-skala-hodnotenie-01

Už čoskoro vám prinesieme ďalší tip na výlet s rodinkou.

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Nová inzercia

Myšlienka dňa

Vkladajte pozitívne myšlienky ako semená do úrodnej pôdy svojho ducha a dočkáte sa veľkolepej úrody.

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

20.01.2019 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac

Hokej: Zápas hviezd 1. hokejovej ligy s trojnásobným zastúpením MHK Humenné!

17.01.2019 / Šport

Hokej: Zápas hviezd 1. hokejovej ligy s trojnásobným zastúpením MHK Humenné!

Už 19. januára sa v Michalovciach stretnú najväčšie osobnosti St. Nicolaus 1. hokejovej ligy. V poradí...

Čítať viac

Vyjadrenie riaditeľa Technických služieb k zimnej údržbe ciest a chodníkov

16.01.2019 / Život

Vyjadrenie riaditeľa Technických služieb k zimnej údržbe ciest a chodníkov

Technické služby mesta Humenné v poslednom čase zaznamenali zvýšený počet sťažností. Dôvodom je vraj nedostatočne odhrnutý sneh na chodníkoch na...

Čítať viac

Futbal: FK Humenné zbrojí pred novou sezónou

15.01.2019 / Šport

Futbal: FK Humenné zbrojí pred novou sezónou

Zdá sa, že vedenie FK Humenné nechce nechať nič na náhodu! Do nasledujúcej časti sezóny III. TIPOS ligy východ vstúpi...

Čítať viac

Bilancujeme rok 2018. Aké mená dostali mladí Humenčania najčastejšie?

14.01.2019 / Život

Bilancujeme rok 2018. Aké mená dostali mladí Humenčania najčastejšie?

Január každého roka sa nezaobíde bez bilancovania. Štatistika počtu obyvateľov či narodených a zomrelých prináša vždy zaujímavé čísla.

Čítať viac