Tip na výlet: Tretia skala a Dúpna jaskyňa

  • Kategória: Život
  • Uverejnené 09. 07. 2016
  • Napísal: Ľubomír Horný
2016-07-dupna-tretia-skala09

Hľadáte vhodný program pre vaše deti? Nechcete, aby sa počas leta iba povaľovali doma na gauči alebo pri počítači? Máme pre vás skvelú správu. Portál Naše Humenné pre vás pripravil niekoľko tipov na výlet v Humennom a okolí, vďaka ktorým spoznáte počas prázdnin lepšie humenský kraj a okolie. Prvý výlet je do Národnej prírodnej rezervácie Humenský Sokol, kde nájdete Tretiu skalu a Dúpnu jaskyňu.

Národná prírodná rezervácia Humenský Sokol ležiaca na okraji mesta je súčasťou Humenských vrchov. Nachádza sa na hranici medzi Humenným, Jasenovom, Ptičím a Chlmcom. S výškou 447 m n. n. je najvyšším vrcholom Červená skala, ktorá sa však častejšie nazývaná Tretia skala. Kóta Sokolej, podľa ktorej je pomenované sídlisko, má nadmorskú výšku 404 m n. m.

Dĺžka: 3,2 km
Orientačný čas: 1 hod.
Najvyšší bod: Tretia skala 447 m n. m.
Stúpanie: 260
Povrch: nespevnené

Route 3 477 952 - powered by www.wandermap.net

 

Nami prvá odporúčaná trasa vás prevedie prírodnými zaujímavosťami Humenského Sokola – Tretia skala a jaskyňa Dúpna. Parkovisko na Sídlisku pod Sokolejom je vhodným východiskovým bodom na začiatok tejto nenáročnej túry. Aj napriek tomu, že trasa nie je značená, nie je problém sa v lese orientovať. Počas celej cesty sa stačí držať zreteľne vyšľapaného chodníka.2016-07-dupna-tretia-skala01

Asi po 1,5 km mierne stupňujúceho sa stúpania sa dostanete na hlavný hrebeň Humenského Sokola. Po ňom budeme ďalej pokračovať v pravo asi kilometer, kým sa dostaneme na vrchol Tretej skaly. Z tej sa nám naskytne krásny panoramatický výhľad na všetky svetové strany. Naokolo môžeme vidieť obce Jasenov, Chlmec a samozrejme Humenné. Ďalej Brekovský a Jasenovský hrad s južnou časťou Humenských vrchov s ich najvyšším vrcholom – Krivošťankou. Pri pohľade na východ jasne dominuje vrchol Vihorlatu a v popredí sa nachádza národná prírodná rezervácia Humenská s vrchom Humenská, ktorý má nadmorskú výšku 445 m n. m.

2016-07-dupna-tretia-skala09

Táto lokalita je významná výskytom zákonom chráneného Ponikleca veľkokvetého (Pulsatilla grandis). Suché teplé kamenité prostredie vytvára dokonalé podmienky pre jeho rozšírenie v hojnom počte. Najmä na začiatku jari tu môžete nájsť niekoľko desiatok exemplárov.  

Ak budete pokračovať ďalej po chodníku, po niečo viac ako pol kilometri sa dostaneme k druhej prírodnej zaujímavosti, ktorou je Dúpna jaskyňa. Jej vek je naozaj pozoruhodný, datuje sa do čias, kedy bola Zem ešte domovom dinosaurov. Vznikla v období druhohôr, čiže je stará asi 150 mil. rokov Celková dĺžka Dúpnej je niečo viac ako 30 metrov, no prístupná je asi len z tretiny. Aj keď neobsahuje žiadne krasové útvary, počas horúcich letných dní poskytne návštevníkom príjemné schladenie.

2016-07-dupna-tretia-skala16

Celú trasu absolvovali aj niektorí členovia redakčnej rady, a tak si ju môžete pozrieť zdokumentovanú na nasledujúcich fotkách.

Prvú opísanú trasa môžeme označiť, s výnimkou jedného výraznejšieho stúpania, za mierne náročnú, a preto ju môžu absolvovať aj rodiny so staršími deťmi. Jej lokalizácia na okraji mesta je výhodná najmä pre obyvateľov blízkeho sídliska alebo Jasenova.

Ak by ste si chceli spríjemniť výlet opekaním, viaceré ohniská sa nachádzajú v kameňolome na trase chodníka. Zakladanie nových ohnísk alebo otvoreného ohňa priamo v lese je zakázané! Čistota prostredia sa zvyšuje s pribúdajúcimi metrami. Najviac odpadkov sa nachádza v okolí ohnísk po vstupe do lesa alebo v spomínanom kameňolome. Je to spôsobené chýbajúcou zbernou nádobou, no v prvom rade nezodpovednosťou návštevníkov najmä v letných mesiacoch. K pozitívam nepochybne patrí aj prítomnosť náučného chodníka, ktorý začína na východnej strane NPR Humenský Sokol a vedie cez Tretiu Skalu a Dúpnu. Označený je zelenými náučnými značkami.

2016-07-dupna-tretia-skala-hodnotenie-01

Už čoskoro vám prinesieme ďalší tip na výlet s rodinkou.

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Nová inzercia

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

9 skvelých tipov, kde sa schladiť počas leta!

09.07.2019 / Život

9 skvelých tipov, kde sa schladiť počas leta!

Leto a prázdniny sú už v plnom prúde, a tak sme pre vás pripravili výber tých najlepších miest na kúpanie...

Čítať viac

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

08.07.2019 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 28. týždeň 2019 pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

Vydarený a úspešný školský rok vo vedomostných, športových i umeleckých súťažiach pre ZŠ Pugačevova

05.07.2019 / Školy

Vydarený a úspešný školský rok vo vedomostných, športových i umeleckých súťažiach  pre ZŠ Pugačevova

Bežnou súčasťou života na ZŠ Pugačevova v Humennom je zapájanie sa do rôznych súťaží, obzvlášť predmetových olympiád. V školskom roku 2018/2019 sa...

Čítať viac

Práca, brigáda Humenné a okolie

03.07.2019 / Pre občanov

Práca, brigáda Humenné a okolie

Hľadáte zamestnanie, potešila by vás slušná práca alebo brigáda? Pozrite si voľné pracovné miesta v Humennom a okolí.

Čítať viac

Na humenské námestie zavíta umelecký klenot i vážne memento

02.07.2019 / Kultúra

Na humenské námestie zavíta umelecký klenot i vážne memento

Spájať slávny film „Obchod na korze“ s Humenným nebýva zvykom. Je to však trocha nespravodlivé, pretože humenský rodák Ladislav Grosman...

Čítať viac