Mládežnícky parlament FreeMar má za sebou úspešný prvý rok

  • Kategória: Život
  • Uverejnené 19. 04. 2015
  • Napísal: Lenka Mikitová
2014-04-mladenicky-parlament-01

História mládežníckeho parlamentu FreeMar sa začala písať 17. apríla 2014. Rok od jeho vzniku sa podarilo štyridsiatim mládežníkom z mesta Humenné i okolia zorganizovať niekoľko aktivít, ktoré boli zamerané na dobrovoľníctvo, čistotu životného prostredia, diskusiu, šport či zábavu. Viac o ich činnosti sa môžete dozvedieť z rozhovoru s koordinátorom parlamentu, Martinom Ruščanským.

Za celým projektom mládežníckeho parlamentu FreeMar stojí dobre známa dvojica mladých mužov – Frederik Gergeľ a Martin Ruščanský. O stručné zhodnotenie činnosti mládežníckeho parlamentu FreeMar sme požiadali koordinátora parlamentu Martina.

Martin, ako by si nám opísal začiatky mládežníckeho parlamentu FreeMar?
Už od začiatku bolo pri práci s mládežníkmi cítiť entuziazmus a elán k ďalšej dobrovoľníckej práci. Hneď v úvode dobre vedeli, že jediné, čo im môžeme s Frederikom ponúknuť, je dobrý pocit za ich vykonanú dobrovoľnícku, miestami až charitatívnu prácu, a za ich čas pre naše mesto. Priznávam, že začiatky neboli jednoduché, pretože sme začínali od nuly. Spolu s Frederikom sme z vlastných vreciek zaplatili všetky poplatky, aby sme zaregistrovali nové občianske združenie, a zároveň sme aj investovali peniažky do letákov, plagátov, rečových bublín a do farby na chodníky. Investícia sa napokon vyplatila, pretože podľa komentárov a reakcií občanov sme ich potešili. V súčasnosti nás oboch teší aj fakt, že v roku 2015 sa mládežnícka organizácia FreeMar stala už aj členom Rady mládeže Prešovského kraja.

Priblíž nám, aké aktivity sa vám s parlamentom podarilo počas roka 2014 zorganizovať?
Medzi najväčšie aktivity mládežníckeho parlamentu FreeMar patria: Mesto optimizmu - maľovanie pozitívnych citátov na chodníky, lepenie rečových bublín na zástavky, objatia a básne po celom meste; čistenie Hubkovej; čistenie autobusovej stanice; mládežnícky ples; predvolebná diskusia s kandidátmi na primátora mesta Humenné v spolupráci s portálom Naše Humenné; fotografická súťaž FOTOIMPRESIE; športové turnaje a iné.

S ďalšími občianskymi združeniami v meste sme spolupracovali na organizácií dňa detí v CVČ Dúha či na filmovom festivale Jeden svet. V spolupráci s OZ Pomáhame si sme zorganizovali podujatie Zlatá Sova 2014.

S akými bariérami, negatívnymi skúsenosťami ste sa počas vašej činnosti stretli?
Podľa iných mládežníckych parlamentov na Slovensku sme hneď na začiatku pochopili, že jediná možnosť, ako meniť naše mesto k lepšiemu, je mať svojich poslancov v Mestskom zastupiteľstve (MsZ), ktorí budú podporovať dobrovoľnícku činnosť v našom meste. Keďže sa nám to nepodarilo, tak sme v rámci FreeMaru požiadali MsZ o to, aby v komisií mládeže boli mládežníci, ktorí najlepšie vedia, čo mesto pre mládež môže urobiť. „Vládna väčšina“ to žiaľ zamietla, a tak je mesto Humenné a komisia mládeže bez mládežníkov.

2015-4-mladeznicky-parlament05

V zapätí sme požiadali mesto o bezplatný prenájom priestorov v CVČ DÚHA, ktorých priestory často zívajú prázdnotou. MsZ sa touto našou požiadavkou dodnes nezaoberalo, hoci nám prišiel oficiálny list, že to zaradia do programu MsZ. Vnímame, že podpora z mesta je strašne mizivá. Je to zrejme náš trest za to, že sme mladých zasvecovali do politického života, avšak po návšteve viacerých školení pre mladých lídrov nám priamo pracovníci ministerstiev hovorili, že politická participácia, príprava kampaní, diskusia s kandidátmi a pod. má byť zameranie mládežníckych parlamentov na Slovensku.

Ďalší problém, ktorý niekedy musíme riešiť je skutočnosť, že nás starší neberú vážne. Aj pri jednaniach napríklad s riaditeľmi škôl cítime, že niekedy by nás najradšej odbili. Asi nechápu, že my im nechceme ublížiť, ale pomôcť ich žiakom. Máme aktivity nastavené tak, že mladí sa učia komunikovať, strategicky rozmýšľať, organizovať a spoznávať sa s ľuďmi. Verím, že bariéry prelomíme. Poučili sme sa z viacerých vecí a teším sa na ďalšie naše aktivity.

Aké aktivity chystáte do budúcna?
Je ťažké odpovedať na túto otázku. Naše projekty sa rodia niekedy zo dňa na deň a všetky závisia od našich finančných možností a spolupráce s mestom i školami. Každopádne však chceme pripraviť projekty, ktoré sme robili minulého roku, ale určite zaskočíme aj novinkami, na ktoré sa už teraz tešíme.

2015-4-mladeznicky-parlament04

V závere by som sa chcel poďakovať všetkým, ktorí nás podporujú. Mládežníkom, ktorí robia pre mesto viacero projektov vo svojom voľnom čase a bez nároku na honorár. Občanom, že nás podporujú v tom, čo robíme. Chcem sa poďakovať predsedníčke parlamentu Monike Kmeťovej  za to, že robí svoju prácu predsedníčky veľmi zodpovedne a je akčná. Zároveň sa chcem poďakovať aj jej predchodcovi Jakubovi Baníkovi.

Moje poďakovanie musí smerovať aj Mirke Zajcevovej za to, že nám poskytuje priestor na stretávanie sa, ako aj p. Darine Brančíkovej a Márii Cehelskej za odovzdané skúsenosti, ktoré pri práci s mládežou majú. Chceme sa poďakovať aj kandidátom na primátora, p. Zajcevovej, p. Hoptovi, p. Semanovi, p. Babinovi p. Kováčovi, p. Pajtášovi za to, že naše názory vedeli vypočuť a niektorí sa s našimi členmi aj dnes stretávajú a pomáhajú im. Ďakujeme Bc. Jane Blichovej, riaditeľke CVČ Dúha za spoluprácu v roku 2014, ako aj Petrovi Kudráčovi za prechádzku po Podskalke a výmenu skúsenosti.

Ak aj vy chcete podporiť mládežnícky parlament v našom meste, tak ich môžete okrem dobrovoľníckej participácií podporiť aj finančne. Mládežnícky parlament FreeMar je jediný parlament, ktorý má svoj účet verejne dostupný a transparentný na stránke www.transparentneucty.sk číslo účtu: 5057185694/0900. Ak chcete kontaktovať  parlament, môžete tak urobiť na facebooku, alebo na maily Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. .

* Martinovi ďakujeme za poskytnutý rozhovor a celému mládežníckemu parlamentu FreeMar želáme veľa chuti, trpezlivosti a elánu do ďalších aktivít v našom meste.

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Žiadne udalosti

Nová inzercia

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Inšpiratívne stretnutie s umením vo Vihorlatskom múzeu v Humennom

08.07.2020 / Kultúra

Inšpiratívne stretnutie s umením vo Vihorlatskom múzeu v Humennom

V poradí 57. ročník súťaže napriek aktuálnej mimoriadnej situácii spôsobenej pandémiou koronavírusu prekvapil nárastom celkového počtu prihlásených autorov. Zvýšený záujem...

Čítať viac

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

07.07.2020 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 28. týždeň pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

Rozdelenie financií pre športové kluby na rok 2020

02.07.2020 / Samospráva

Rozdelenie financií pre športové kluby na rok 2020

Mesto Humenné podporuje rozvoj športu v meste dvoma formami – priamou a nepriamou finančnou dotáciou. Z rozpočtu mesta poskytuje priamu...

Čítať viac

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

02.07.2020 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac

Mesto poďakuje ľudom, ktorí stáli počas pandémie v prvej línií

29.06.2020 / Život

Mesto poďakuje ľudom, ktorí stáli počas pandémie v prvej línií

Humenné sa ľuďom v prvej línii poďakuje divadlom. Pomoc pri zvládnutí situácie spojenej s pandémiou nového koronavírusu odmení mesto Humenné...

Čítať viac