Humenčania na Tour de France

  • Kategória: Šport
  • Uverejnené 16. 07. 2013
  • Napísal: Peter Dolobáč
2013-07-toru-de-france-04

Začiatkom júla sa trojica Humenčanov vybrala pozrieť najslávnejšie cyklistické preteky na svete. Okrem toho, že sa aktuálne koná stý ročník, sú tam dvaja slovenskí cyklisti, na ktorých sa oplatí pozrieť. Poprosili sme ich, aby sa podelili o svoje pocity i zážitky.

Ak sa hovorí o Tour de France, tak sa pokojne môže hovoriť ako o fenoméne podobnom ako sú MS vo futbale, turnaj Wimbledon v tenise, či opera La Scala v Miláne. Jedinečné, neopakovateľné. Nie nadarmo je tour tretím najväčším športovým podujatím na svete.

To, že Francúzi milujú svoju Le Tour, je relatívne jasné. Faktom je, že kým ju nenavštívite, nepochopíte, ako veľmi. Tisíce dobrovoľníkov, predovšetkým v mestách, kde je štart a cieľ etáp, destaťtisíce francúzskych policajtov, ktorí vo svojom voľnom čase, bez nároku na odmenu organizujú toto slávne podujatie. A samozrejme státisíce fanúšikov rozmiestnených na každom kilometri Tour. V posledných rokoch im výdatne sekundujú aj zahraniční fanúšikovia: Briti, Austrálčania, Nóri, Nemci, Belgičania, Španieli, Česi ... a tohto roku aj množstvo Slovákov, no a medzi nimi aj my. Traja Humenčania, ktorí sme sa zúčastnili na tour troch etáp. Tímovej časovke v Nice, nasledujúcej z Cagnes–sur-Mer do Marseille, v ktorej skončil Peter Sagan tretí a v poradí šiestej etapy z Aix-en-Provence do Montpellieru, v ktorej skončil Peter Sagan druhý.

2013-07-toru-de-france-07

Peter Sagan – slovenský poklad

V týchto dňoch patrí medzi najpopulárnejších športovcov nielen na Slovensku, ale na celej planéte Peter Sagan. Za posledné dva roky urobil dieru do sveta. Športové úspechy aj oslavné gestá, ktorými rozvíril vody cyklistiky, z neho urobili športovca najvyššieho kalibru. Na štarte je 200 cyklistov, slávne mená, známe osobnosti a komentátori v každej tretej vete spomínajú meno Sagan. Ako povedal Peťov otec: „Francúzi berú synovo meno, akoby bol ich rodák“. Neuveriteľné. A skutočnosť, že meno Sagan má francúzsky pôvod je len zlomkom tohto úspechu. Jeho úspechy a reklama, ktorú robí Slovensku, vyvrcholili na tejto tour symbolicky v piatok 5. júla na sviatok sv. Cyrila a Metoda. Fanúšikovia priamo v meste Albi i tí pri domácich obrazovkách si mohli vychutnať slovenčinu v priamom prenose, keď po víťazstve v 7. etape pustili slovenského novinára, aby s Petrom Saganom urobil oficiálny rozhovor.

Jazdí sa pri rýchlosti takmer 50 km/hod.

Povedzme si pravdu, cyklistika je jedným z najnudnejších športov na svete. Päť hodín sa pozeráte, v televízii samozrejme, ako pelotón ide a ide. Niekedy sa utrhne skupinka, ktorú pelotón 5 kilometrov pred cieľom s prehľadom dobehne. Ak si chcete cyklistiku pozrieť naživo, je to ešte horšie. Jednu až dve hodiny čakáte na prejazd cyklistov. Oni vám prejdú za cca 30 sekúnd v rýchlosti 48 km za hodinu pred nosom a koniec. Ani nestihnete zaregistrovať svojich favoritov. Ešte najlepšie je pozrieť si štart pretekov - tam sa cyklisti zdržiavajú na jednom mieste cca 5 minút. A potom dojazd. My sme si to vyskúšali na štarte i v cieli a boli to veru pekné zážitky.

2013-07-toru-de-france-06

Čo v TV nevidieť?

Tour de France je jedna veľká šou. Dve hodniny pred štartom pretekov štartuje karavána. Je to sprievod marketingových vozidiel všetkých sponzorov Tour. Odhadom je to asi 200 automobilov, ktoré prechádzajú celú trasu pred cyklistami a začínajú robiť atmosféru. Majú svoje vlastné noviny, rozhadzujú do davov reklamné predmety, prezentujú svoju značku, robia náladu. Bez karavány je ťažko predstaviť si Tour. Taktiež už dve hodiny pred prejazdom cyklistov sú uzavreté všetky cesty, ktorými Tour prechádza. Uzavreté sú tiež všetky príjazdové cesty, križovatky. Francúzski policajti to robia úplne profesionálne. S citom a zároveň nekompromisne. No o ďalších zážitkoch už v ďalšom článku...

* foto: archív humenských fanušíkov

Kam za športom

Najbližšie udalosti

Nová inzercia

Myšlienka dňa

Šťastie je ako ozvena. Ohlási sa ti, ale nepríde k tebe.

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Práca, brigáda Humenné a okolie

18.10.2018 / Pre občanov

Práca, brigáda Humenné a okolie

Hľadáte zamestnanie, potešila by vás slušná práca alebo brigáda? Pozrite si voľné pracovné miesta v Humennom a okolí.

Čítať viac

Klzisko - otváracie hodiny pre verejnosť

17.10.2018 / Pre občanov

Klzisko - otváracie hodiny pre verejnosť

Predpokladané časy korčuľovania pre verejnosť v roku 2018.

Čítať viac

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

15.10.2018 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 42. týždeň 2018 pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

Voľby a ego

14.10.2018 / Komentáre

Voľby a ego

Zasa tu máme voľby. Zasa sa nafúknuté egá tvrdo hlásia k slovu, zasa cítia príval energie. Prichádza čas osláv, tancov...

Čítať viac

Hokej: Súboj tabuľkových susedov priniesol dramatickú koncovku. Humenčania sa bili o body do posledných minút!

10.10.2018 / Šport

Hokej: Súboj tabuľkových susedov priniesol dramatickú koncovku. Humenčania sa bili o body do posledných minút!

Stredajšie 9. kolo St. Nicolaus 1. hokejovej ligy prinieslo so sebou vzrušujúci zápas dvoch tabuľkových susedov. Dubničania si prišli na...

Čítať viac