Humenčania na Tour de France

  • Kategória: Šport
  • Uverejnené 16. 07. 2013
  • Napísal: Peter Dolobáč
2013-07-toru-de-france-04

Začiatkom júla sa trojica Humenčanov vybrala pozrieť najslávnejšie cyklistické preteky na svete. Okrem toho, že sa aktuálne koná stý ročník, sú tam dvaja slovenskí cyklisti, na ktorých sa oplatí pozrieť. Poprosili sme ich, aby sa podelili o svoje pocity i zážitky.

Ak sa hovorí o Tour de France, tak sa pokojne môže hovoriť ako o fenoméne podobnom ako sú MS vo futbale, turnaj Wimbledon v tenise, či opera La Scala v Miláne. Jedinečné, neopakovateľné. Nie nadarmo je tour tretím najväčším športovým podujatím na svete.

To, že Francúzi milujú svoju Le Tour, je relatívne jasné. Faktom je, že kým ju nenavštívite, nepochopíte, ako veľmi. Tisíce dobrovoľníkov, predovšetkým v mestách, kde je štart a cieľ etáp, destaťtisíce francúzskych policajtov, ktorí vo svojom voľnom čase, bez nároku na odmenu organizujú toto slávne podujatie. A samozrejme státisíce fanúšikov rozmiestnených na každom kilometri Tour. V posledných rokoch im výdatne sekundujú aj zahraniční fanúšikovia: Briti, Austrálčania, Nóri, Nemci, Belgičania, Španieli, Česi ... a tohto roku aj množstvo Slovákov, no a medzi nimi aj my. Traja Humenčania, ktorí sme sa zúčastnili na tour troch etáp. Tímovej časovke v Nice, nasledujúcej z Cagnes–sur-Mer do Marseille, v ktorej skončil Peter Sagan tretí a v poradí šiestej etapy z Aix-en-Provence do Montpellieru, v ktorej skončil Peter Sagan druhý.

2013-07-toru-de-france-07

Peter Sagan – slovenský poklad

V týchto dňoch patrí medzi najpopulárnejších športovcov nielen na Slovensku, ale na celej planéte Peter Sagan. Za posledné dva roky urobil dieru do sveta. Športové úspechy aj oslavné gestá, ktorými rozvíril vody cyklistiky, z neho urobili športovca najvyššieho kalibru. Na štarte je 200 cyklistov, slávne mená, známe osobnosti a komentátori v každej tretej vete spomínajú meno Sagan. Ako povedal Peťov otec: „Francúzi berú synovo meno, akoby bol ich rodák“. Neuveriteľné. A skutočnosť, že meno Sagan má francúzsky pôvod je len zlomkom tohto úspechu. Jeho úspechy a reklama, ktorú robí Slovensku, vyvrcholili na tejto tour symbolicky v piatok 5. júla na sviatok sv. Cyrila a Metoda. Fanúšikovia priamo v meste Albi i tí pri domácich obrazovkách si mohli vychutnať slovenčinu v priamom prenose, keď po víťazstve v 7. etape pustili slovenského novinára, aby s Petrom Saganom urobil oficiálny rozhovor.

Jazdí sa pri rýchlosti takmer 50 km/hod.

Povedzme si pravdu, cyklistika je jedným z najnudnejších športov na svete. Päť hodín sa pozeráte, v televízii samozrejme, ako pelotón ide a ide. Niekedy sa utrhne skupinka, ktorú pelotón 5 kilometrov pred cieľom s prehľadom dobehne. Ak si chcete cyklistiku pozrieť naživo, je to ešte horšie. Jednu až dve hodiny čakáte na prejazd cyklistov. Oni vám prejdú za cca 30 sekúnd v rýchlosti 48 km za hodinu pred nosom a koniec. Ani nestihnete zaregistrovať svojich favoritov. Ešte najlepšie je pozrieť si štart pretekov - tam sa cyklisti zdržiavajú na jednom mieste cca 5 minút. A potom dojazd. My sme si to vyskúšali na štarte i v cieli a boli to veru pekné zážitky.

2013-07-toru-de-france-06

Čo v TV nevidieť?

Tour de France je jedna veľká šou. Dve hodniny pred štartom pretekov štartuje karavána. Je to sprievod marketingových vozidiel všetkých sponzorov Tour. Odhadom je to asi 200 automobilov, ktoré prechádzajú celú trasu pred cyklistami a začínajú robiť atmosféru. Majú svoje vlastné noviny, rozhadzujú do davov reklamné predmety, prezentujú svoju značku, robia náladu. Bez karavány je ťažko predstaviť si Tour. Taktiež už dve hodiny pred prejazdom cyklistov sú uzavreté všetky cesty, ktorými Tour prechádza. Uzavreté sú tiež všetky príjazdové cesty, križovatky. Francúzski policajti to robia úplne profesionálne. S citom a zároveň nekompromisne. No o ďalších zážitkoch už v ďalšom článku...

* foto: archív humenských fanušíkov

Kam za športom

Najbližšie udalosti

Nová inzercia

Myšlienka dňa

Vkladajte pozitívne myšlienky ako semená do úrodnej pôdy svojho ducha a dočkáte sa veľkolepej úrody.

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

20.01.2019 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac

Hokej: Zápas hviezd 1. hokejovej ligy s trojnásobným zastúpením MHK Humenné!

17.01.2019 / Šport

Hokej: Zápas hviezd 1. hokejovej ligy s trojnásobným zastúpením MHK Humenné!

Už 19. januára sa v Michalovciach stretnú najväčšie osobnosti St. Nicolaus 1. hokejovej ligy. V poradí...

Čítať viac

Vyjadrenie riaditeľa Technických služieb k zimnej údržbe ciest a chodníkov

16.01.2019 / Život

Vyjadrenie riaditeľa Technických služieb k zimnej údržbe ciest a chodníkov

Technické služby mesta Humenné v poslednom čase zaznamenali zvýšený počet sťažností. Dôvodom je vraj nedostatočne odhrnutý sneh na chodníkoch na...

Čítať viac

Futbal: FK Humenné zbrojí pred novou sezónou

15.01.2019 / Šport

Futbal: FK Humenné zbrojí pred novou sezónou

Zdá sa, že vedenie FK Humenné nechce nechať nič na náhodu! Do nasledujúcej časti sezóny III. TIPOS ligy východ vstúpi...

Čítať viac

Bilancujeme rok 2018. Aké mená dostali mladí Humenčania najčastejšie?

14.01.2019 / Život

Bilancujeme rok 2018. Aké mená dostali mladí Humenčania najčastejšie?

Január každého roka sa nezaobíde bez bilancovania. Štatistika počtu obyvateľov či narodených a zomrelých prináša vždy zaujímavé čísla.

Čítať viac