Hokej: MHK Humenné ostáva aj napriek postupu naďalej v 2. lige. Môže za to rozhodnutie klubu!

  • Kategória: Šport
  • Uverejnené 03. 06. 2017
  • Napísal: admin, TS MHK Humenné
2016-10-hokej01

Humenskí fanúšikovia hokeja sa začiatkom júna dozvedeli zdrvujúcu správu. Hokejisti MHK Humenné nepostupujú do 1. ligy, ale pre sezónu 2017/2018 ostávajú naďalej v 2. lige seniorov. Prinášame vám vyhlásenie klubu, prečo sa tak stalo.

Vyhlásenie MHK Humenné:

Dňa 30. mája 2017 sme po dlhom rozhodovaní podali na Slovenskom zväze ľadového hokeja (SZĽH) prihlášku do súťaže 2. ligy seniorov pre sezónu 2017/2018. A to aj napriek tomu, že sme si ako strieborní medailisti vybojovali právo postupu do 1.ligy.

K tomuto kroku sme pristúpili po naozaj dôkladnom uvážení. Je nám jasné, že mnoho našich fanúšikov môže byť sklamaných. Preto v nasledujúcich riadkoch chceme ozrejmiť dôvody, ktoré nás k tomuto rozhodnutiu viedli. A nebolo to ľahké rozhodnutie.

HRAŤ 1. LIGU V SEZÓNE 2017/2018 BY PRE NÁS ZNAMENALO HRAŤ HUMENSKÝ HOKEJ BEZ HUMENSKÝCH HRÁČOV

Ak by sme hrali v nadchádzajúcej sezóne 1. ligu, znamenalo by to, že by sme museli vyskladať prakticky nové mužstvo, v ktorom by humenskí odchovanci takmer nefigurovali. Z aktuálnej súpisky seniorského áčka by nám v prípade 1. ligy ostali iba traja humenskí hráči. A takéto riešenie nám nedáva ani logiku, ani zmysel. Nechcem a nebudem hodnotiť prácu predchádzajúceho vedenia klubu, každopádne dôsledkom nekoncepčného prístupu k mládeži v predchádzajúcej ére vznikla skutočnosť, že dnes nemáme ani juniorov a ani kadetov.

Pritom práve juniorský tím je v každom klube zdrojom talentovaných domácich hráčov pre seniorské áčko. V doraste, ktorý je momentálne našou najstaršou mládežníckou kategóriou, máme talenty ako sú Jaro Šiňanský, Rišo Duhoň, Jakub Vasilega, alebo Dávid Labanc. Chalani však dosiahli juniorský vek, my juniorku nemáme, preto im musíme aktuálne hľadať miesto na hosťovanie v iných kluboch. Aby mohli v nadchádzajúcej sezóne vôbec hrať, vyhrať sa a byť tak v sezóne 2018/2019 pripravení nielen pre našu juniorku (ktorú v sezóne 2018/2019 spúšťame), ale potenciálne aj pre seniorské áčko.

Vnímame to tak, že seniorské áčko je v hierarchii každého klubu vrcholom a má skutočný zmysel iba vtedy, ak pre odchovancov klubu predstavuje zavŕšenie ich doterajšieho športového vývoja v mládežníckych kategóriách v rámci daného klubu a súčasne východisko pre ich ďalšie hokejové napredovanie, či už v našej extralige alebo zahraničných súťažiach. Dnes sme jednoducho nútení počkať, kým nám mladší hráči do juniorky dorastú.

Je jasné, že žiaden hokejový tím nemôže byť postavený výlučne na domácich hráčoch. Ale od prevzatia vedenia klubu v júli minulého roka uplatňujeme princíp, podľa ktorého základ tímu musia tvoriť domáci hráči, okolo ktorých sa následne tím skladá. Tomáš Petro, Filip Vaško, Rišo Ficko, Ľubo Buraľ, Vlado Čopák, Erik Dzoba, Adam Suvák, Slavo Maury, Rišo Kačurik, Ivan Fedorko a nakoniec aj Vlado Slivka, to všetko sú humenskí hráči, ktorí svojimi výkonmi a prístupom v minulej sezóne iba potvrdili, že tento model je správny a funkčný.

HRAŤ 1. LIGU V SEZÓNE 2017/2018 BY PRE NÁS ZNAMENALO KONIEC TÍMU V AKTUÁLNEJ ZOSTAVE

Prvá liga je plnoprofesionálna súťaž, ktorá vzhľadom na tréningový proces a program zápasov počas týždňa neumožňuje, aby ju hrali hráči, ktorí sú zamestnaní. Pre nás to znamená, že naši hráči, ktorí v minulej sezóne vybojovali strieborné medaile, by boli nútení, práve s ohľadom na svoje zamestnania a pracovné povinnosti, svoje účinkovanie v MHK Humenné ukončiť. Hovoríme teraz nielen o našom kapitánovi Jurajovi Dancsákovi alebo brankárskej jednotke Tomášovi Petrovi, ale takmer o všetkých hráčoch.

Z našich hráčov, ktorí sa v priebehu minulej sezóny skvele zohrali a funguje medzi nimi aj chémia, by nám pre potreby 1. ligy v nadchádzajúcej sezóne zostali maximálne štyria hráči. Teda ani jedna päťka. V júli 2017 to bude presne rok, čo sme klub prevzali. Za jeden rok sme rozbehli viacero projektov, ktorých cieľom je koncepčný a udržateľný rozvoj hokeja v Humennom.

Iste si pamätáte, že minulú sezónu sme až do polovice novembra odohrali mimo domáceho prostredia, keďže strecha humenského štadióna zatekala a prakticky celá sa musela zrekonštruovať. Nebyť pomoci vedenia mesta a pani primátorky Jany Vaľovej, v Humennom by sa aj napriek našej snahe nehral žiaden hokej. Kompletne sme zrekonštruovali zázemie štadióna a rozbehli modernizáciu jeho technologických častí.

Opätovne sa začali organizovať nábory detí do predprípravky. Organizujeme hodiny korčuľovania pre humenské školy a škôlky, v rámci ktorých prešlo štadiónom a rukami našich trénerov približne 700 detí týždenne! Túto sezónu plánujeme vybudovať na štadióne v spolupráci s naším partnerom, špičkové tréningové hokejové centrum. V neposlednom rade, s našimi priateľmi z jednej hokejovej veľmoci rokujeme o projekte, ktorý, ak sa podarí, bude na Slovensku unikátom.

Preto, ak si vyberáme v prípade seniorského hokeja v tejto sezóne time out, ktorý potrebujeme na konsolidáciu tímu a jeho doplnenie o mladých hráčov z Humenného, nevnímame to ako krok späť. Je to pre nás prejav koncepčného prístupu, ktorý je prostriedkom k dlhodobo udržateľnému rozvoju hokeja v našom meste.
Berúc do úvahy všetky vyššie uvedené skutočnosti sme chceli a museli prijať zodpovedné, férové a čestné rozhodnutie. Zodpovedné, férové a čestné voči klubu, hráčom, fanúšikom, mestu, našim malým hráčom, ich rodičom. Chceme, aby sa humenský hokej a v konečnom dôsledku aj slovenský hokej, ktorého základ je práve v kluboch ako je ten náš, rozvíjal, a preto chceme a budeme postupovať koncepčne.

Sme si vedomí, že toto rozhodnutie urobí nášho fanúšika, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou nášho klubu a vďaka ktorému sme mali suverénne najvyššiu návštevnosť v druhej lige, smutným. Ale sme presvedčení, že naše rozhodnutie je čestné a zodpovedné a preto správne. Veríme, že fanúšikovia MHK Humenné toto rozhodnutie nielen pochopia, ale aj podporia. Veď cieľ máme rovnaký.

Marek Šmida, predseda výkonného výboru MHK Humenné

Kam za športom

Najbližšie udalosti

Nová inzercia

Myšlienka dňa

Ak otváraš ústa, tvoje slová majú byť cennejšie než mlčanie.

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Deň múzeí v Humennom rozozvučia basetové rohy

18.05.2018 / Kultúra

Deň múzeí v Humennom rozozvučia basetové rohy

Vihorlatské múzeum v Humennom pozýva na oslavy Medzinárodného dňa múzeí 2018 vo Vihorlatskom múzeu v Humennom. Celodenný program podujatí prebieha...

Čítať viac

Mamky s dcérami obsadili SCVČ a stredisko Laura

17.05.2018 / Život

Mamky s dcérami obsadili SCVČ a stredisko Laura

15. mája sa v Súkromnom centre voľného času a stredisku Laura oslavoval sviatok Main po prvýkrát netradičným spôsobom. Deň patril...

Čítať viac

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

14.05.2018 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 20. týždeň 2018 pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

Úspechy tanečného odboru ZUŠ na Mierovej ulici

07.05.2018 / Kultúra

Úspechy tanečného odboru ZUŠ na Mierovej ulici

Žiačky tanečného odboru Základnej umeleckej školy na Mierovej ulici v Humennom sa aj v tomto školskom roku začali so svojou...

Čítať viac

ZŠ Pugačevova získala prestížny medzinárodný certifikát „Škola eTwinning"

26.04.2018 / Školy

ZŠ Pugačevova získala prestížny medzinárodný certifikát „Škola eTwinning"

S radosťou oznamujeme, že ZŠ Pugačevova patrí medzi 20 slovenských škôl, ktoré získali certifikát „Škola eTwinning“ pre roky 2018-2019.

Čítať viac