Hokej: MHK Humenné ostáva aj napriek postupu naďalej v 2. lige. Môže za to rozhodnutie klubu!

  • Kategória: Šport
  • Uverejnené 03. 06. 2017
  • Napísal: admin, TS MHK Humenné
2016-10-hokej01

Humenskí fanúšikovia hokeja sa začiatkom júna dozvedeli zdrvujúcu správu. Hokejisti MHK Humenné nepostupujú do 1. ligy, ale pre sezónu 2017/2018 ostávajú naďalej v 2. lige seniorov. Prinášame vám vyhlásenie klubu, prečo sa tak stalo.

Vyhlásenie MHK Humenné:

Dňa 30. mája 2017 sme po dlhom rozhodovaní podali na Slovenskom zväze ľadového hokeja (SZĽH) prihlášku do súťaže 2. ligy seniorov pre sezónu 2017/2018. A to aj napriek tomu, že sme si ako strieborní medailisti vybojovali právo postupu do 1.ligy.

K tomuto kroku sme pristúpili po naozaj dôkladnom uvážení. Je nám jasné, že mnoho našich fanúšikov môže byť sklamaných. Preto v nasledujúcich riadkoch chceme ozrejmiť dôvody, ktoré nás k tomuto rozhodnutiu viedli. A nebolo to ľahké rozhodnutie.

HRAŤ 1. LIGU V SEZÓNE 2017/2018 BY PRE NÁS ZNAMENALO HRAŤ HUMENSKÝ HOKEJ BEZ HUMENSKÝCH HRÁČOV

Ak by sme hrali v nadchádzajúcej sezóne 1. ligu, znamenalo by to, že by sme museli vyskladať prakticky nové mužstvo, v ktorom by humenskí odchovanci takmer nefigurovali. Z aktuálnej súpisky seniorského áčka by nám v prípade 1. ligy ostali iba traja humenskí hráči. A takéto riešenie nám nedáva ani logiku, ani zmysel. Nechcem a nebudem hodnotiť prácu predchádzajúceho vedenia klubu, každopádne dôsledkom nekoncepčného prístupu k mládeži v predchádzajúcej ére vznikla skutočnosť, že dnes nemáme ani juniorov a ani kadetov.

Pritom práve juniorský tím je v každom klube zdrojom talentovaných domácich hráčov pre seniorské áčko. V doraste, ktorý je momentálne našou najstaršou mládežníckou kategóriou, máme talenty ako sú Jaro Šiňanský, Rišo Duhoň, Jakub Vasilega, alebo Dávid Labanc. Chalani však dosiahli juniorský vek, my juniorku nemáme, preto im musíme aktuálne hľadať miesto na hosťovanie v iných kluboch. Aby mohli v nadchádzajúcej sezóne vôbec hrať, vyhrať sa a byť tak v sezóne 2018/2019 pripravení nielen pre našu juniorku (ktorú v sezóne 2018/2019 spúšťame), ale potenciálne aj pre seniorské áčko.

Vnímame to tak, že seniorské áčko je v hierarchii každého klubu vrcholom a má skutočný zmysel iba vtedy, ak pre odchovancov klubu predstavuje zavŕšenie ich doterajšieho športového vývoja v mládežníckych kategóriách v rámci daného klubu a súčasne východisko pre ich ďalšie hokejové napredovanie, či už v našej extralige alebo zahraničných súťažiach. Dnes sme jednoducho nútení počkať, kým nám mladší hráči do juniorky dorastú.

Je jasné, že žiaden hokejový tím nemôže byť postavený výlučne na domácich hráčoch. Ale od prevzatia vedenia klubu v júli minulého roka uplatňujeme princíp, podľa ktorého základ tímu musia tvoriť domáci hráči, okolo ktorých sa následne tím skladá. Tomáš Petro, Filip Vaško, Rišo Ficko, Ľubo Buraľ, Vlado Čopák, Erik Dzoba, Adam Suvák, Slavo Maury, Rišo Kačurik, Ivan Fedorko a nakoniec aj Vlado Slivka, to všetko sú humenskí hráči, ktorí svojimi výkonmi a prístupom v minulej sezóne iba potvrdili, že tento model je správny a funkčný.

HRAŤ 1. LIGU V SEZÓNE 2017/2018 BY PRE NÁS ZNAMENALO KONIEC TÍMU V AKTUÁLNEJ ZOSTAVE

Prvá liga je plnoprofesionálna súťaž, ktorá vzhľadom na tréningový proces a program zápasov počas týždňa neumožňuje, aby ju hrali hráči, ktorí sú zamestnaní. Pre nás to znamená, že naši hráči, ktorí v minulej sezóne vybojovali strieborné medaile, by boli nútení, práve s ohľadom na svoje zamestnania a pracovné povinnosti, svoje účinkovanie v MHK Humenné ukončiť. Hovoríme teraz nielen o našom kapitánovi Jurajovi Dancsákovi alebo brankárskej jednotke Tomášovi Petrovi, ale takmer o všetkých hráčoch.

Z našich hráčov, ktorí sa v priebehu minulej sezóny skvele zohrali a funguje medzi nimi aj chémia, by nám pre potreby 1. ligy v nadchádzajúcej sezóne zostali maximálne štyria hráči. Teda ani jedna päťka. V júli 2017 to bude presne rok, čo sme klub prevzali. Za jeden rok sme rozbehli viacero projektov, ktorých cieľom je koncepčný a udržateľný rozvoj hokeja v Humennom.

Iste si pamätáte, že minulú sezónu sme až do polovice novembra odohrali mimo domáceho prostredia, keďže strecha humenského štadióna zatekala a prakticky celá sa musela zrekonštruovať. Nebyť pomoci vedenia mesta a pani primátorky Jany Vaľovej, v Humennom by sa aj napriek našej snahe nehral žiaden hokej. Kompletne sme zrekonštruovali zázemie štadióna a rozbehli modernizáciu jeho technologických častí.

Opätovne sa začali organizovať nábory detí do predprípravky. Organizujeme hodiny korčuľovania pre humenské školy a škôlky, v rámci ktorých prešlo štadiónom a rukami našich trénerov približne 700 detí týždenne! Túto sezónu plánujeme vybudovať na štadióne v spolupráci s naším partnerom, špičkové tréningové hokejové centrum. V neposlednom rade, s našimi priateľmi z jednej hokejovej veľmoci rokujeme o projekte, ktorý, ak sa podarí, bude na Slovensku unikátom.

Preto, ak si vyberáme v prípade seniorského hokeja v tejto sezóne time out, ktorý potrebujeme na konsolidáciu tímu a jeho doplnenie o mladých hráčov z Humenného, nevnímame to ako krok späť. Je to pre nás prejav koncepčného prístupu, ktorý je prostriedkom k dlhodobo udržateľnému rozvoju hokeja v našom meste.
Berúc do úvahy všetky vyššie uvedené skutočnosti sme chceli a museli prijať zodpovedné, férové a čestné rozhodnutie. Zodpovedné, férové a čestné voči klubu, hráčom, fanúšikom, mestu, našim malým hráčom, ich rodičom. Chceme, aby sa humenský hokej a v konečnom dôsledku aj slovenský hokej, ktorého základ je práve v kluboch ako je ten náš, rozvíjal, a preto chceme a budeme postupovať koncepčne.

Sme si vedomí, že toto rozhodnutie urobí nášho fanúšika, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou nášho klubu a vďaka ktorému sme mali suverénne najvyššiu návštevnosť v druhej lige, smutným. Ale sme presvedčení, že naše rozhodnutie je čestné a zodpovedné a preto správne. Veríme, že fanúšikovia MHK Humenné toto rozhodnutie nielen pochopia, ale aj podporia. Veď cieľ máme rovnaký.

Marek Šmida, predseda výkonného výboru MHK Humenné

Myšlienka dňa

Život je len otvorenie a zavretie očí. A záleží len na tom, čo počas tejto krátkej pauzy uvidíme.

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

17.08.2017 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 33. týždeň 2017 pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

Ani nepriaznivejšie počasie nezmarilo snahu mladých, ktorí už po štvrtýkrát zorganizovali projekt Mladí pre susedov

16.08.2017 / Život

Ani nepriaznivejšie počasie nezmarilo snahu mladých, ktorí už po štvrtýkrát zorganizovali projekt Mladí pre susedov

Počas druhej augustovej nedele sa pokúsili dobrovoľníci z Mládežníckej organizácie FreeMar vytiahnuť susedov pred ich bytovky opäť. Za všetko mohlo...

Čítať viac

Letný projekt Inšpiratívni Humenčania má za sebou úspešný 3. ročník. Toto sú príbehy posledných štyroch rečníkov

15.08.2017 / Kultúra

Letný projekt Inšpiratívni Humenčania má za sebou úspešný 3. ročník. Toto sú príbehy posledných štyroch rečníkov

Druhú augustovú stredu skončil 3. ročník dvojmesačného letné projektu pod názvom Inšpiratívni Humenčania. Poslednými hosťami boli podnikateľka Martina Dudová, športovec...

Čítať viac

Skvelá správa! Humenčana Jaroslava Varcholu prijali na Oxford. V jeho štúdiu mu môžete pomôcť aj vy

10.08.2017 / Život

Skvelá správa! Humenčana Jaroslava Varcholu prijali na Oxford. V jeho štúdiu mu môžete pomôcť aj vy

O rodákovi z Humenného, Jaroslavovi Varcholovi, ste už mohli na našom portáli viackrát počuť. V súčasnosti vzbudzuje pozornosť najmä správou...

Čítať viac

Projekt Vihorlatského múzea v Humennom k uchovaniu regionálnych tradícií Klenová v skanzene

09.08.2017 / Kultúra

Projekt Vihorlatského múzea v Humennom k uchovaniu regionálnych tradícií Klenová v skanzene

Vihorlatské múzeum v Humennom pozýva návštevníkov do atypicky − v centre mesta situovaného skanzenu ľudových remesiel na podujatie Klenová v...

Čítať viac