Inovatívne vyučovanie pomocou micro:bitov
- Kategória: Školy
- Uverejnené 13. 03. 2021
- Napísal: Mgr. J. Rovňák

CSŠ na Duchnovičovej 24 v Humennom v jeseni zareagovala na výzvu zapojiť sa a do grantového programu a získať micro:bity prostredníctvom nadačného fondu Telekom a nadácie Pontis. Ide o najjednoduchšie programovateľné teliesko na trhu, ktoré je vhodné aj pre úplných začiatočníkov.
Cieľom grantového programu je zaujímavou a interaktívnou formou vtiahnuť žiakov a žiačky do sveta digitálnych technológií. V rámci projektu žiaci a žiačky 2. st. ZŠ a osemročného gymnázia vytvoria ZÁCHRANNÝ INTELIGENTNÝ SYSTÉM.
Projekt odštartoval 8. februára 2021 prednáškou záchranára dištančnou formou. Absolvent školy, Jakub Blišák, pracovník záchrannej služby, sa vo svojom príhovore zameral na najdôležitejší orgán – SRDCE a prístroje, ktoré slúžia na jeho monitorovanie a záchranu.
Žiaci tak získali dostatočnú motiváciu, aby na online hodinách informatiky vytvorili svoje prvé programy pre micro:bity.
Tieto 3 vety sa stali heslami aktivít, ktoré robili piataci, šiestaci a žiaci prímy. V programovacom prostred MakeCode vytvárali jednoduchý program, ktorý zobrazuje blikajúce srdce. Aj napriek tomu, že sa prvýkrát stretli s touto aplikáciou, mali výborné nápady. Na simulátore micro:bitu si hneď vyskúšali, či to funguje. Vyučujúci potom overený kód stiahol priamo na „hardvér“ micro:bitu a cez kameru ukázal, že to naozaj funguje.
Aký to malo význam? Žiaci ako „programátori“ hneď po vytvorení softvéru mohli vidieť výsledok svojej práce priamo na zariadení – na micro:bite.
Na ďalších vyučovacích hodinách žiaci vyšších ročníkov vytvoria krokomer, merač tepu ľudského srdca a zvukovú signalizáciu SOS.