Organista Fabián Greš na najvyššom stupni víťazov!

  • Kategória: Školy
  • Uverejnené 20. 06. 2019
  • Napísal: Peter Franko
201906111

V dňoch 10.-11. júna 2019 som sa so žiakom našej ZUŠ Fabiánom Grešom prvýkrát zúčastnil celoštátnej „Súťaže mladých organistov“ v Námestove, kde úspešne prezentoval svoje umelecké schopnosti.

Svojím mimoriadnym hudobným nadaním a náročným súťažným repertoárom zaujal trojčlennú odbornú porotu a v silnej konkurencii súťažiacich v prvej kategórii s najvyšším bodovým ohodnotením obsadil prvé miesto. Je to opäť ďalší veľký úspech pedagóga organového oddelenia Petra Franka ZUŠ na Mierovej ulici v Humennom.

Súťaž sa konala v majestátnom chrámovom prostredí kostola sv. Šimona a Júdu v spolupráci s mestom Námestovo a farským úradom. V prvý deň súťaže sme mali vyhradený čas na registráciu skladieb pri organe a oboznámenie sa s nástrojom a na druhý deň prebiehala už samotná súťaž. Súťaže sa zúčastnilo 13 žiakov z ôsmich ZUŠ Slovenska od Humenného až po Nitru. Fabiánov výkon bol hodnotený veľmi kladne. Naša prítomnosť bola obohatením súťažnej prehliadky aj kvôli zaujímavému a poslucháčsky príťažlivému repertoáru.

201906112

Poslaním súťažnej prehliadky bolo zvýšiť umeleckú, interpretačnú úroveň organistov, vytvoriť priestor na vzájomné stretnutie, výmenu skúseností a prezentáciu organistov. Úspech na súťaži predpokladá okrem kvalitného pedagogického vedenia aj talent žiaka, jeho obrovskú vôľu, ctižiadosť, ochotu pracovať a disciplínu. Tieto atribúty nie sú Fabiánovi Grešovi vôbec cudzie. Súťaž „Mladých organistov“ bola a stále je zaujímavým príspevkom do mozaiky hudobných podujatí Slovenska. Tohto roku išlo už o XVI. ročník tohto podujatia.

Zo súťaže sme odchádzali umelecky emotívne naladení, s vedomím, že organové umenie žije a má svojich oddaných, naozaj zanietených nielen študentov ale aj pedagógov a podporu školy, rodiny a okolia. Boli sme nielen v krásnej oravskej prírode s nádhernými horami, hustými lesmi, nad ktorými sa týči impozantný oravský zámok, ale stretli sme predovšetkým ľudí s dobrým a láskavým srdcom a dušou.

20190611

Cítili sme, že patríme všetci do jednej veľkej organovej rodiny. A medzi takýchto dobrých ľudí sa veľmi rád niekedy s ďalším talentovaným žiakom vrátim. Fabián pravidelne hráva aj na koncertoch ZUŠ, napr. v decembri na Vianočnom koncerte a nedávno v rámci 58. HHJ sa predstavil verejnosti aj tromi efektnými skladbami. Jeho snaženie a talent je korunované aj ďalším úspechom, a to prijatím na štúdium hry na organe na košickom Konzervatóriu.

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Nová inzercia

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Klzisko - otváracie hodiny pre verejnosť

19.02.2020 / Pre občanov

Klzisko - otváracie hodiny pre verejnosť

Predpokladané časy korčuľovania pre verejnosť v roku 2020.

Čítať viac

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

17.02.2020 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 8. týždeň pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

09.02.2020 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac

Medzinárodná výstava Karpatská kraslica vo Vihorlatskom múzeu. Zapojíte sa aj vy?

08.02.2020 / Kultúra

Medzinárodná výstava Karpatská kraslica vo Vihorlatskom múzeu. Zapojíte sa aj vy?

Vihorlatské múzeum v  Humennom ako organizátor medzinárodnej súťažno-prezentačnej výstavy kraslíc Karpatská kraslica si dovoľuje osloviť verejnosť s výzvou k aktívnej účasti...

Čítať viac

Matej Soročin opäť postúpil do krajského kola v nemeckom jazyku

30.01.2020 / Školy

Matej Soročin opäť postúpil do krajského kola v nemeckom jazyku

Dňa 16. 1. 2020 reprezentovali Základnú školu na Pugačevovej ulici v Humennom v okresnom kole 30. ročníka Olympiády v nemeckom jazyku...

Čítať viac