Ústavný súd rozhodol. Martin Daňo nemal byť z volieb vylúčený

  • Kategória: Samospráva
  • Uverejnené 18. 02. 2015
  • Napísal: Lukáš Gamrat
martin-dano

(aktualizované) Sťažnosť Martina Daňa, ktorou namietal porušenie jeho základného práva zúčastňovať sa na správe vecí verejných, sa po takmer piatich mesiacoch čakania dočkala rozhodnutia Ústavného súdu SR. Investigatívny novinár v nej tvrdil, že jeho kandidatúra v komunálnych voľbách 2014 bola Okresným súdom v Humennom neoprávnene zrušená. Ústavný súd SR mu dal na zasadnutí III. senátu 17. februára 2015 za pravdu.

Primátorskú kandidatúru Martina Daňa zrušil Okresný súd v Humennom 2. októbra 2014 na základe podozrenia, že podpis na kandidátnej listine nie je jeho vlastnoručný. Volebná komisia ho následne vyškrtla zo zoznamu kandidátov. Reakcia Martina Daňa na seba nenechala dlho čakať a v priebehu niekoľkých dní podal sťažnosť na Ústavný súd, ktorý v tejto veci rozhodol až teraz.

Voľby sa opakovať nebudú

Rozhodnutie Ústavného súdu uvádza, že "základné právo M . D . zúčastňovať sa na správe vecí verejných podľa čl. 30 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky, základné práva na prístup k voleným a iným verejným funkciám podľa čl. 30 ods. 4 Ústavy Slovenskej republiky, práva na súdnu ochranu podľa čl. 46 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky a práva na spravodlivé súdne konanie podľa čl. 6 ods. 1 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd uznesením Okresného súdu Humenné č. k. 18 S/1/2014 - 10 z 2. októbra 2014 a č. k. 21 S/1/2014 - 11 z 2. októbra 2014 porušené boli. Uznesenie Okresného súdu Humenné č. k. 18 S/1/2014 - 10 z 2. októbra 2014 a č. k. 21 S/1/2014 - 11 z 2. októbra 2014 zrušuje".

V ďalších bodoch sa píše, že novinárovi bude priznané finančné zadosťučinenie a budú uhradené súdne trovy, no možnosť opakovania volieb v hre už nie je. "M. D. priznáva finančné zadosťučinenie, ktoré je Okresný súd Humenné povinný vyplatiť mu do dvoch mesiacov od právoplatnosti tohto rozhodnutia. ... Okresný súd Humenné je povinný uhradiť M. D. trovy právneho zastúpenia na účet jeho právneho zástupcu do dvoch mesiacov od právoplatnosti tohto rozhodnutia. ... Vo zvyšnej časti sťažnosti M . D . n e v y h o v u j e ."

Martin Daňo sa k celej veci pre náš portál vyjadril takto: "Ústavný súd SR rozhodol, že boli porušené moje základné práva a slobody a zrušil škandalózne uznesenia Okresného súdu Humenné, ktoré mi znemožnili kandidovať v komunálnych voľbách za primátora v meste Humenné a poslanca do Mestského zastupiteľstva. O primátorovi mesta tak nerozhodli občania v riadnych demokratických voľbách, ale sudcovia z Okresného súdu Humenné, čo považujem za vážne porušenie mojich práv. Primátorku Mesta Humenné Janu Vaľovú považujem za nelegitímne zvolenú a očakávam, že sa vzdá svojej funkcie a podrobí sa novým voľbám. Podľa môjho právneho zástupcu - JUDr. Michala Mandzáka - sudcovia vydali svojvoľné rozhodnutia a spôsobili štátu škodu, keďže Okresný súd Humenné mi bude podľa rozhodnutia Ústavného súdu SR povinný zaplatiť aj primerané finančné zadosťučinenie. Po doručení rozhodnutia ÚS SR preto podám podnet na disciplinárne potrestanie týchto dvoch sudcov."

Zdroj:
* http://portal.concourt.sk/plugins/servlet/get/attachment/main/ts_data/Tlacove_+informacie_S3_6_15.pdf
* Ginn

Dobrý článok? Podporte ho hlasom na vybrali.sme.sk

Pre občanov

Nová inzercia

Myšlienka dňa

Najväčšie víťazstvo v ľudskom živote je odpustiť tomu, kto ublížil, stať sa priateľom tomu, kto priateľstvo porušil, zachovať vernosť tomu, kto ju zradil.

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Medzinárodná súťaž Karpatská kraslica 2019

23.02.2019 / Kultúra

Medzinárodná súťaž Karpatská kraslica 2019

Vihorlatské múzeum v Humennom  ako hlavný organizátor podujatia, v spolupráci s Úniou žien Slovenska, krajská organizácia Prešov, pozývajú širokú verejnosť...

Čítať viac

Výstava humenských fotografov - Čo nám ostalo...

22.02.2019 / Kultúra

Výstava humenských fotografov -  Čo nám ostalo...

Vihorlatské múzeum v Humennom v spolupráci s fotoklubom REFLEX Humenné a obcou Ulič pozývajú širokú verejnosť na výstavu fotografií dokumentujúcich...

Čítať viac

Film Niečo naviac o dievčati s downovým syndrómom získal prestížnu cenu!

21.02.2019 / Kultúra

Film Niečo naviac o dievčati s downovým syndrómom získal prestížnu cenu!

Autorská dvojica Palo Kadlečík a Martin Šenc, ktorá spoločne minulý rok v septembri uviedla do kín celovečerný dokumentárny film Niečo...

Čítať viac

Futbal: FK Humenné s ďalšími zmenami v tíme!

21.02.2019 / Šport

Futbal: FK Humenné s ďalšími zmenami v tíme!

V poslednom článku, venovanom posilám FK Humenné sme vám priniesli viacero zvučných futbalových mien. Funkcionári humenského futbalového klubu nechcú nechať...

Čítať viac

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

21.02.2019 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac