Ústavný súd rozhodol. Martin Daňo nemal byť z volieb vylúčený

  • Kategória: Samospráva
  • Uverejnené 18. 02. 2015
  • Napísal: Lukáš Gamrat
martin-dano

(aktualizované) Sťažnosť Martina Daňa, ktorou namietal porušenie jeho základného práva zúčastňovať sa na správe vecí verejných, sa po takmer piatich mesiacoch čakania dočkala rozhodnutia Ústavného súdu SR. Investigatívny novinár v nej tvrdil, že jeho kandidatúra v komunálnych voľbách 2014 bola Okresným súdom v Humennom neoprávnene zrušená. Ústavný súd SR mu dal na zasadnutí III. senátu 17. februára 2015 za pravdu.

Primátorskú kandidatúru Martina Daňa zrušil Okresný súd v Humennom 2. októbra 2014 na základe podozrenia, že podpis na kandidátnej listine nie je jeho vlastnoručný. Volebná komisia ho následne vyškrtla zo zoznamu kandidátov. Reakcia Martina Daňa na seba nenechala dlho čakať a v priebehu niekoľkých dní podal sťažnosť na Ústavný súd, ktorý v tejto veci rozhodol až teraz.

Voľby sa opakovať nebudú

Rozhodnutie Ústavného súdu uvádza, že "základné právo M . D . zúčastňovať sa na správe vecí verejných podľa čl. 30 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky, základné práva na prístup k voleným a iným verejným funkciám podľa čl. 30 ods. 4 Ústavy Slovenskej republiky, práva na súdnu ochranu podľa čl. 46 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky a práva na spravodlivé súdne konanie podľa čl. 6 ods. 1 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd uznesením Okresného súdu Humenné č. k. 18 S/1/2014 - 10 z 2. októbra 2014 a č. k. 21 S/1/2014 - 11 z 2. októbra 2014 porušené boli. Uznesenie Okresného súdu Humenné č. k. 18 S/1/2014 - 10 z 2. októbra 2014 a č. k. 21 S/1/2014 - 11 z 2. októbra 2014 zrušuje".

V ďalších bodoch sa píše, že novinárovi bude priznané finančné zadosťučinenie a budú uhradené súdne trovy, no možnosť opakovania volieb v hre už nie je. "M. D. priznáva finančné zadosťučinenie, ktoré je Okresný súd Humenné povinný vyplatiť mu do dvoch mesiacov od právoplatnosti tohto rozhodnutia. ... Okresný súd Humenné je povinný uhradiť M. D. trovy právneho zastúpenia na účet jeho právneho zástupcu do dvoch mesiacov od právoplatnosti tohto rozhodnutia. ... Vo zvyšnej časti sťažnosti M . D . n e v y h o v u j e ."

Martin Daňo sa k celej veci pre náš portál vyjadril takto: "Ústavný súd SR rozhodol, že boli porušené moje základné práva a slobody a zrušil škandalózne uznesenia Okresného súdu Humenné, ktoré mi znemožnili kandidovať v komunálnych voľbách za primátora v meste Humenné a poslanca do Mestského zastupiteľstva. O primátorovi mesta tak nerozhodli občania v riadnych demokratických voľbách, ale sudcovia z Okresného súdu Humenné, čo považujem za vážne porušenie mojich práv. Primátorku Mesta Humenné Janu Vaľovú považujem za nelegitímne zvolenú a očakávam, že sa vzdá svojej funkcie a podrobí sa novým voľbám. Podľa môjho právneho zástupcu - JUDr. Michala Mandzáka - sudcovia vydali svojvoľné rozhodnutia a spôsobili štátu škodu, keďže Okresný súd Humenné mi bude podľa rozhodnutia Ústavného súdu SR povinný zaplatiť aj primerané finančné zadosťučinenie. Po doručení rozhodnutia ÚS SR preto podám podnet na disciplinárne potrestanie týchto dvoch sudcov."

Zdroj:
* http://portal.concourt.sk/plugins/servlet/get/attachment/main/ts_data/Tlacove_+informacie_S3_6_15.pdf
* Ginn

Dobrý článok? Podporte ho hlasom na vybrali.sme.sk

Pre občanov

Nová inzercia

Myšlienka dňa

Ak chcete vedieť aké ste mali včera myšlienky, všimnite si, ako sa dnes cíti vaše telo.

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

23.04.2019 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 17. týždeň 2019 pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

21.04.2019 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac

Veľkonočná výzdoba v Humennom aj s novinkou

18.04.2019 / Život

Veľkonočná výzdoba v Humennom aj s novinkou

Jar rozkvitla púčikmi stromov v našom meste rýchlosťou svetla. Vzduch je teplejší a dni o čosi dlhšie naplnené svetlom. Námestie...

Čítať viac

Rozpis bohoslužieb vo veľkom týždni v humenskom gréckokatolíckom kostole

17.04.2019 / Cirkev

Rozpis bohoslužieb vo veľkom týždni v humenskom gréckokatolíckom kostole

Ponúkame liturgický program na Veľký týždeň Veľkého pôstu v dňoch 18. - 21.04.2019 v humenskom gréckokatolíckom kostole - farnosť Zosnutia...

Čítať viac

Humennčania vyzbierali v rámci Dňa narcisov túto sumu!

17.04.2019 / Život

Humennčania vyzbierali v rámci Dňa narcisov túto sumu!

Mesto Humenné sa v tomto roku zapojilo do tradičnej celoslovenskej humánnej zbierky známej pod názvom Deň narcisov, ktorý sa uskutočnil...

Čítať viac