Jaroslav Varchola: Oceňujem tých, ktorí sa napriek malej podpore snažia v Humennom niečo dobré urobiť

  • Kategória: Rozhovory
  • Uverejnené 01. 08. 2014
  • Napísal: Stanislav Mikita
2014-07-jaro-varchola07

Ďalšou z osobností, ktorá sa našim čitateľom bude prihovárať formou pravidelných komentárov, je aj 27 ročný Humenčan Jaroslav Varchola. Doktorand na katedre biofyziky na UPJŠ v Košiciach je okrem iného zodpovedný za projekt Kolégium Gagls. Na internete ho spoznáte aj pod pseudonymom Martin Levin, pod ktorým sa mu podarilo vydať knihu Valčík pre troch.

Skús na úvod našim čitateľom opísať, aké bolo tvoje detstvo a čomu si sa venoval?
Narodil som sa a vyrástol v Humennom. Na základnú školu som chodil na ZŠ Hrnčiarska a odtiaľ som šiel na štátne gymko. Vysokú školu som pred dvoma rokmi skončil v Košiciach na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v odbore biofyzika.
Keď som bol mladší, bol som dosť lenivý navštevovať nejaké krúžky, ale zato som každý rok chodil na rôzne vedomostné olympiády, hlavne z matematiky a geografie a čítal som veľa kníh, hlavne na strednej. Okrem toho som ešte aj hrával futbal za Humenné a neskôr aj za Hažín nad Cirochou. Na gymnáziu som už s futbalom prestal a začal som rekreačne hrať tenis, čo mi vydržalo až doteraz.

Čo tvoja aktuálna práca? Čomu sa teraz venuješ?
Momentálne som doktorand na katedre biofyziky na UPJŠ v Košiciach, čiže som niečo medzi zamestnancom univerzity a študentom. Väčšinu tohto roka som však strávil v zahraničí na univerzite v Lausanne, kde som sa ako mladý vedec zúčastnil výskumného projektu v rámci Švajčiarsko - Slovenskej spolupráce. Viac času mi síce zaberajú doktorandské povinnosti a práca, ale momentálne viac žijem našim občianskym združením "Myslím, teda som", v rámci ktorého sme tento školský rok začali v Humennom unikátny projekt pre stredoškolákov - Kolégium Gagls. Od septembra okrem druhého ročníka v Humennom začneme nové stredoškolské kolégium aj v Košiciach a v príprave sú aj ďalšie aktivity v oblasti vzdelávania, takže cez leto sa trochu venujem príprave týchto projektov.

2014-07-jaro-varchola01Jaroslav Varchola a švajčiarsky profesor van den Bergh počas stretnutia Kolégia Gagls

Ktorí ľudia ťa v živote najviac inšpirovali a motivovali k tomu, čo teraz robíš?
O tom, že človek by sa mal vo svojom živote venovať niečomu zmysluplnému a aspoň trochu svojej energiu a času obetovať pre dobro druhých ma naučili v prvom rade rodičia, ktorí sú obaja učitelia, a potom najmä ľudia od Saleziánov. Myslím, že práve moja skúsenosť animátora v saleziánskom stredisku v Humennom, kde sme pripravovali a vymýšľali akcie a výlety pre mladých, bola tou hlavnou motiváciou venovať sa práve vzdelávaniu. A za mnohé a i za to, že kolégium funguje práve na humenskom gymnáziu, som veľmi vďačný mojej výbornej bývalej triednej učiteľke profesorke Kababikovej. Tiež musím osobitne spomenúť ľudí, ktorí prijali moju ponuku podieľať sa na projekte Kolégia - môj brat Marek Varchola, čerstvý inžinier Peťo Belej, môj kolega doktorand Dominik Belej a vedúci nášho starého stretka - salezián Cyro Slíž.

Viacerí ľudia z rôznych dôvodov odišli z Humenného. Čo drží teba v našom meste?
Musím úprimne priznať, že aj ja som stopercentný Humenčan už iba srdcom, kedže v Humennom strávim približne len tretinu roka. Okrem toho, že Humenné je krásne mesto a vediem tu Kolégium tak domov rád chodím aj preto, že tu mám rodinu a zopár kamarátov, ktorí naopak z rôznych dôvodov z Humenného neodišli.

Skúsil by si zo svojho pohľadu napísať, čo oceňuješ na živote v našom meste a naopak čo ti v našom meste chýba/prekáža?
Mne v Humennom chýba širšia generácia čerstvých vysokoškolských absolventov. Sám viem, ako málo mojich bývalých spolužiakov z gymnázia či kamarátov od saleziánov sa vrátilo do Humenného. Tento fakt určite spôsobuje, že nové myšlienky, nové nápady a aj nové pracovné miesta vznikajú v Humennom oveľa pomalšie, čo spôsobuje, že ďalší mladí Humenčania sa nevrátia, je to taká smutná reťazová reakcia.
Naopak veľmi oceňujem a obdivujem ľudí, ktorí sa aj napriek menšej podpore svojich rovesníkov a často napriek neochote a pasivite väčšiny snažia niečo spraviť pre zlepšenie života v našom meste.

Jaroslav Varchola - zoznam komentárov:
* Len jeden domov
* Slovenský Oxford a Humenské kolégium

Pre občanov

Nová inzercia

Myšlienka dňa

Ak chcete vedieť aké ste mali včera myšlienky, všimnite si, ako sa dnes cíti vaše telo.

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

23.04.2019 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 17. týždeň 2019 pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

21.04.2019 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac

Veľkonočná výzdoba v Humennom aj s novinkou

18.04.2019 / Život

Veľkonočná výzdoba v Humennom aj s novinkou

Jar rozkvitla púčikmi stromov v našom meste rýchlosťou svetla. Vzduch je teplejší a dni o čosi dlhšie naplnené svetlom. Námestie...

Čítať viac

Rozpis bohoslužieb vo veľkom týždni v humenskom gréckokatolíckom kostole

17.04.2019 / Cirkev

Rozpis bohoslužieb vo veľkom týždni v humenskom gréckokatolíckom kostole

Ponúkame liturgický program na Veľký týždeň Veľkého pôstu v dňoch 18. - 21.04.2019 v humenskom gréckokatolíckom kostole - farnosť Zosnutia...

Čítať viac

Humennčania vyzbierali v rámci Dňa narcisov túto sumu!

17.04.2019 / Život

Humennčania vyzbierali v rámci Dňa narcisov túto sumu!

Mesto Humenné sa v tomto roku zapojilo do tradičnej celoslovenskej humánnej zbierky známej pod názvom Deň narcisov, ktorý sa uskutočnil...

Čítať viac