Oznam

   Na stránke pracujeme, aby sme vám čoskoro mohli priniesť nový obsah.

Eugen Kudzej: Ak ženy začnú trénovať či hrať úplne zo srdca, hrajú nádherný volejbal

  • Kategória: Rozhovory
  • Uverejnené 19. 10. 2013
  • Napísal: Lenka Mikitová
2013-10-zeny2

O tom, že volejbal v Humennom je na vysokej úrovni svedčia hlavne úspechy mužov ŠK Chemes Humenné. Avšak ani ženský volejbalový klub VK Chemes Humenné sa nemá za čo hanbiť. Minulý rok sa ženám podarilo vyhrať II. ligu junioriek oblasť východ vo volejbale. Viac o úspechoch ženského volejbalu i zmene hráčok v kádri nám prezradí tréner Eugen Kudzej.

Aké zmeny nastali v humenskom kádri žien pre túto sezónu? 
V tejto novej sezóne došlo k najväčším zmenám za posledných 5 rokov. Z Humenného resp. z družstva pre ll.ligu junioriek, ktorú v Humennom hráme odišli hráčky Štibláriková, Morochovičová, Kamasová, Žinčáková na vysokoškolské štúdium, Turčíková prestúpila do Slávie UK Bratislava, Csontosová na hosťovanie do Komjatíc a Dzanová s Palšovou prestúpili do Sniny. Z družstva žiačiek prišla Helemiková. Takže je jasné, že nahradiť takýto odchod hráčok bude veľmi, veľmi ťažké. Z tejto talentovanej a úspešnej generácie ostali v Humennom len Švecová a Hudáková, ktorá však napriek prísľubu nakoniec v tohtoročnej sezóne hrať asi nebude.

Ak by ste mali zhodnotiť minuloročnú sezónu, splnili dievčatá Vaše očakávania alebo ciele, ktoré ste si stanovili?
Minulý rok sme mali jednoznačný cieľ, vyhrať ll.ligu junioriek oblasť východ, čo sa nám jasne podarilo. Podarilo sa taktiež úspešne spolupracovať s družstvom ŠK Skore Snina a pracovať na rozvoji veľkého talentu Turčíkovej či mladučkej Dzanovej. Bohužiaľ, pretože ženský volejbal je v Humennom stále v tieni mužského, kvôli finančným dôvodom nehráme l.ligu junioriek, do ktorej sme po víťazstve v ll.lige postúpili, a túto sezónu budeme opäť hrať ll.ligu junioriek. Áno, dievčatá v minuloročnej sezóne jednoznačne splnili očakávania a ciele.

2013-10-zeny1

Výkon, ktorej hráčky by ste najviac vyzdvihli? Prípadne, ktorá hráčka výkonnostne o dosť podrástla a zdokonalila si techniku najviac?
V poslednom ročníku to bola jednoznačne M. Turčíková, blokárka nášho družstva, ktorá po polročnom pôsobení v Snine prestúpila do Slávie UK Bratislava. Toto je hráčka s najväčším výkonnostným progresom. No stabilné výkony podávali i nahrávačka Morochovičová, smečiarka Štibláriková, diagonálna hráčka Švecová a liberá Csontosová a talentovaná Dzanová.

Je podmienkou, že hráčky v kategórií ženy musia prejsť predtým prípravou už v kategórií junior alebo nie?
Nuž, podmienkou to nie je, určite tie najtalentovanejšie sa dokážu presadiť aj v družstve žien, ale práve v kategórii junioriek každá hráčka či hráč dozrieva herne i mentálne. V tomto období dochádza k najväčšiemu rozvoju motorických schopností i volejbalových zručností, preto len tak preskočiť juniorskú kategóriu vhodné nie je.

Čo je podľa Vás najdôležitejšie pri trénovaní dievčat?
Tak toto je ale ťažká otázka... asi trpezlivosť, správna motivácia a samozrejme prihliadať na osobitosti ženského organizmu i väčšej emotívnosti. Ale asi správne namotivovať dievčatá je to najdôležitejšie.

Ak ste mali skúsenosť s trénovaním chlapcov, mužov, v čom je možno práca s dievčatami náročnejšia a v čom ľahšia?
Trénoval som aj mužov aj ženy, teda chlapcov i dievčatá a práca s krajším pohlavím určite nie je ľahšia. Ako tréneri ženských družstiev vravia, ženský volejbal niekedy nemá logiku. Ženy dokážu vyhrávať nečakane už stratené zápasy, no zároveň dokážu prehrať aj už dokonale vyhrané duely. Je treba však jednoznačne povedať, že ak ženy začnú trénovať či hrať úplne zo srdca, hrajú nádherný volejbal. Dovolím si povedať, že zaujímavejší ako muži. A určite krajší, veď ho hrajú ženy. V čom je práca náročnejšia? Vo väčšom dôraze na vzťahy v družstve, ale i k trénerovi. Preto ako som už uviedol, je motivácia viac než dôležitá.

2013-10-zeny3

Čo si sľubujete od tejto sezóny?
Vzhľadom na tak veľké straty bude táto sezóna veľmi náročná. Chceme hrať moderný a dobrý volejbal, no bez ambícií na medailové umiestnenie. Tak ako po minulé roky odhaliť a podporiť najväčšie talenty a nasmerovať ich k ďalšiemu rastu v kvalitnejších súťažiach.

Čo si myslíte o aktuálnej situácií vo volejbale v Humennom? Diskusia medzi mestom a VK Chemesom?
Myslím si, že predovšetkým tým trpí rozvoj volejbalu. A aj ženského. Vo všeobecnosti je dnes skôr výnimkou, keď niekto šport podporuje, mládežnícky šport obzvlášť. Je treba nájsť cesty, spôsoby, financie ako odtiahnuť deti a mládež od drog, od počítačov, z reštaurácií, ukázať im vzory, ktoré budú nasledovať. Tie v Humennom máme. Okrem Čekovského, Breinera, Eckhardt aj v podobe humenských volejbalových odchovancov a odchovankýň. Mená Zburová, Farkašová, Huba, Jakubov a mnoho, mnoho ďalších sú hodné nasledovania. Ja som kedysi hrával za Chemlon potom Lindu, trénoval Chemes, no predovšetkým a hlavne reprezentoval Humenné. Volejbal patrí do výkladnej skrine Humenného, tak ju nerozbíjajme. Narodil som sa v Humennom a myslím si, že je nevyhnutné, aby sa športové kluby a mesto, t.j. volení zástupcovia občanov, dohodli na podporovaní športu v Humennom.

2013-10-zeny-rozpis

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Žiadne udalosti

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Livestream: Trail Hubková

04.09.2022 / Šport

Livestream: Trail Hubková

Priamy prenos z humenského námestia. 

Čítať viac

Lackomoni - August 2022

07.08.2022 / Život

Lackomoni - August 2022

Po dvoch turnusoch letného denného tábora tu máme ďalšie zaujímavé aktivity. Chceme nimi deťom ponúknuť zmysluplne aj originálne strávenie letných...

Čítať viac

Lackomoni - Denný tábor 2022

23.06.2022 / Život

Lackomoni - Denný tábor 2022

Ponuka denného tábora, cez ktorú môžu Vaše deti zmysluplne aj originálne stráviť časť letných prázdnin a rodičom pomôže vykryť...

Čítať viac

Live stream: "Motorpárty DEMON PROXIMUM 665"

13.05.2022 / Život

Live stream: "Motorpárty DEMON PROXIMUM 665"

Live stream z humenského námestie, kde sa od 9:30 hod. oficiálne začína "Motorpárty DEMON PROXIMUM 665". Čakajú na Vás zábery...

Čítať viac

Trička na pomoc Ukrajine

02.03.2022 / Život

Trička na pomoc Ukrajine

V duchu myšlienky #LáskaDávanímRastie by sme radi pomohli ľuďom na Ukrajine aj my z portálu nasehumenne.sk. Pripravili sme preto 3...

Čítať viac