Mladý Bratislavčan natočil dokument o Humennom, o ktorom teraz všetci hovoria. Už ste ho videli?

  • Kategória: Rozhovory
  • Uverejnené 25. 10. 2018
  • Napísal: admin
2018-10-foto01

Mladý dokumentarista Edo Cicha prišiel do nášho mesta zmapovať situáciu, ktorá nastala na Základnej umeleckej škole v Humennom. Čo ho k tomu viedlo a ako celé natáčanie prebiehalo, sa dozviete v rozhovore.

Eduard Cicha je 26-ročný muž pôvodom z Bratislavy, ktorý je absolventom Ateliéru dokumentárnej tvorby na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave. Do nášho mesta prišiel, aby zmapoval situáciu na Základnej umeleckej škole. Výsledkom je dokument pod názvom "Základná umelecká škola Petra Breinera", ktorý ponúka výpovede viacerých zainteresovaných. Viac už prezradí rozhovor i samotný dokument, ktorý nájdete na konci rozhovoru.

Prečo ste sa rozhodli natočiť film, ktorý mapuje situáciu na ZUŠ v Humennom v súvislosti s pani Polovkovou? Bola to vaša ročníková práca alebo bakalárska/diplomová?

O tom, že na tejto ZUŠ-ke sa deje niečo zvláštne som sa dozvedel od známeho, ktorý pochádza z Humenného. V tom čase som sa snažil svoju tvorbu viac zamerať na témy publicistického charakteru a toto sa mi javilo ako dobrá cvičná príležitosť. Do Humenné som prvý raz pricestoval s predstavou, že to bude krátka reportáž, ktorú zvládnem nakrútiť za dva dni. Keď som však osobne precítil strach, ktorý tam vládne a spoznal ďalšie články tohto reťazca problémov, rýchlo som si uvedomil, že toto je materiál vyžadujúci podstatne väčší formát. Tak sa z toho stal môj magisterský film.

2018-10-foto01

Na čo ste chceli poukázať v tejto práci?

Predovšetkým som chcel ukázať pravdu. Mesto vypustilo do éteru množstvo nepravdivých informácií o škole a osobe p. Polovkovej, pričom im nedali žiaden priestor na vyjadrenie. V prvom rade som teda chcel zhromaždiť dôkazový materiál, ktorý konfrontuje mediálnu kampaň mesta. Zároveň som počas štúdia tejto témy nadobudol pocit, že tento príbeh môže fungovať ako veľmi dobrý zmenšený model toho, čo to konkrétne znamená, keď sa rozprávame o zneužívaní moci. Dnes je v spoločnosti cítiť silný "antiSMERácky" trend, no obávam sa, že mnohý naň naskakujú bez toho, aby disponovali konkrétnymi argumentami. Sám som si v minulosti uvedomil, že sa staviam do opozície voči Ficovi a SMERu, no mal som len pomerne vágnu predstavu o tom, prečo sú vlastne zlí. Tento film sa snaží túto často vágnu predstavu naplniť konkrétnym obsahom. Taktiež som chcel, aby film pôsobil aj ako obhajoba hodnoty takejto formy kultúrneho vzdelávania.

Ako prebiehalo natáčanie i samotné strihanie videá? Stretli ste sa s ochotou respondentov, ktorí vám poskytovali ich osobné výpovede?

Nebolo to ľahké. Ako som povedal, strach v Humennom je naozaj výrazne citeľný. Rozumel som tomu, viem, čo tí ľudia riskujú ak kritizujú mesto alebo sa odmietajú podriadiť jeho vôli. Preto som nikoho do ničoho netlačil. Tí učitelia, ktorí sa odhodlali postaviť pred kameru a hovoriť o problémoch školy, do poslednej chvíle trvali na utajení identity. Od tejto podmienky ustúpili iba pár dní pred zverejnením nášho filmu, keď na SME vyšla relácia Cez čiaru od Pavla Fejéra o praktikách vedenia mesta Humenné, ktorá ich k tomu pravdepodobne vyburcovala. Strihový proces bol tiež veľmi náročný, keďže sme do stráviteľnej podoby museli usporiadať kvantum informácií, no našťastie sme na to mali dosť času.

Nebáli ste sa spracovať takúto náročnú tému? Z akých zdrojov ste čerpali? Boli dostatočne objektívne a dôveryhodné?

Mal som pred takouto témou určite istý rešpekt. No so zodpovedným, postupným prístupom a pomocou kvalitných zdrojov to šlo. Mali sme k dispozícii vyjadrenie Ministerstva školstva, konzultoval som s bývalou predsedkyňou Asociácie slovenských ZUŠ-iek, s Vladom Crmomanom, prezidentom Slovenskej komory učiteľov, ktorý problémy v školstve intenzívne a dlhodobo rieši, stretol som sa s lokálnymi novinármi, aby som pochopil tamojšie súvislosti... Myslím, že všetky tvrdenia vo filme máme dobre podložené.

Myslíte si, že sa uverejnením tejto vašej práce niečo zmení?

Minimálne je to istá forma satisfakcie pre zamestnancov humenskej ZUŠ-ky, ktorí si to celé odtrpeli. Zároveň škola už má dosť financií, aby mohla fungovať. To je podľa mňa dôsledkom mediálnej pozornosti, ktorá bola týmto problémom venovaná. Verím, že táto práca bude cenným príspevkom k širšej, dlhodobej snahe mnohých ľudí o rozvoj kultúry demokracie na Slovensku. Zdá sa, že výrazná časť spoločnosti je po udalostiach z uplynulých mesiacov scitlivená voči zneužívaniu moci, a to je dobrá pôda pre konkrétne zmeny.

* Edovi Cichovi ďakujeme za poskytnutý rozhovor a do budúcna mu prajeme veľa úspechov.

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Žiadne udalosti

Nová inzercia

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

20.05.2020 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac

Slovensko prejde na štvrtú fázu uvoľňovania opatrení

19.05.2020 / Život

Slovensko prejde na štvrtú fázu uvoľňovania opatrení

V priebehu tohto týždňa začne štvrtá fáza uvoľňovania reštriktívnych opatrení prijatých v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu.

Čítať viac

Video: #PPteam - Cvičenie na tretí týždeň

21.04.2020 / Život

Video: #PPteam - Cvičenie na tretí týždeň

Po prvých dvoch videách nás oslovilo veľa žien s tým, že by chceli viac cvikov na zadok. Keďže pre ženy...

Čítať viac

Prebieha vakcinácia líšok. Odporúča sa obmedziť pohyb v lese!

20.04.2020 / Život

Prebieha vakcinácia líšok. Odporúča sa obmedziť pohyb v lese!

Koronavírus vyprázdnil ulice i nákupné centrá, ľudia v slnečných jarných dňoch mieria do prírody. Niektorí sa vydajú na dlhšie prechádzky,...

Čítať viac

V Humennom odobrali 444 vzoriek na COVID-19. Niektoré boli pozitívne!

17.04.2020 / Život

V Humennom odobrali 444 vzoriek na COVID-19. Niektoré boli pozitívne!

V rámci mobilného odberového miesta pri humenskej nemocnici zdravotníci vykonali ku štvrtku 16. apríla dovedna 444 odberov.

Čítať viac