Jana Karľová: Do súťaže som napísala svoj príbeh o tom, ako učím, aké metódy používam

  • Kategória: Rozhovory
  • Uverejnené 29. 09. 2018
  • Napísal: Lenka Marcinová
2018-09-karlova04

Humenská učiteľka Jana Karľová je jednou z desiatich finalistiek v prvom ročníku súťaže Učiteľ Slovenska. To, aká je jej učiteľská cesta a čo jej v práci pomáha, sa dozviete už v nasledujúcom rozhovore.

Jana Karľová je učiteľkou na Špeciálnej základnej škole pre deti s mentálnym postihnutím v Humennom a jej žiakmi sú rómske deti s mentálnym postihnutím navštevujúce 6. ročník. S deťmi pracuje formou zážitkového učenia, približuje im svet našich predkov, a aj tak v nich vzbudzuje pocit hrdosti na to, kým sú a kam patria.

Aby mohla financovať svoje školské aktivity, založila občianske združenie Gaštanový koník, v ktorom organizujú tvorivé dielne, stretnutia s inými deťmi z rómskych komunít či seniormi. Okrem združenia vedie od mája už aj folklórny súbor Podkovička.

V súčasnosti je Jana Karľová jednou z desiatich finalistiek prvého ročníka celoslovenskej súťaže Učiteľ Slovenska. Viac o nej už prezradí samotný rozhovor.

Kto vás nominoval do sútaže Učiteľ Slovenska? Aké pocity ste prežívali, keď ste sa o tom dozvedeli?

Ja som sa prihlásila na štúdium do Komenského inštitútu na šk. rok 2018/2019, ale tam ma neprijali, no navrhli mi prihlásiť sa do národnej ceny Učiteľ Slovenska. Prihlásenie nepozostávalo z vypísania prihlášky, ale opísania môjho pedagogického príbehu. O zaradení do finálovej desiatky som sa dozvedela telefonicky, bolo to pre mňa prekvapenie ale aj zvažovanie či idem ďalej.

2018-09-karlova03

2018-09-karlova01

Čo pre vás vaša práca znamená? Chceli ste byť učiteľkou od malička alebo ste mali inú vysnenú prácu?

No, mojím snom bolo stať sa fotografkou. Ale po maminom rozhodnutí som po ukončení základnej školy nastúpila na strojnícku priemyslovku v Snine. Tam ma do tajov práce s deťmi pozvala profesorka matematiky a ja pod jej vedením som celé letné prázdniny organizovala program deťom v letnom tábore. Mojím prvým zamestnaním bola Osobitná škola v Humennom v roku 1987. Vtedy bola škola na Sninskej ulici.

Strojarina mi pomáha v presnosti a pri práci s počítačovou technikou. Fotografujem stále. Práca pre mňa neznamená iba zdroj príjmu, ale i koníček. A snažím sa, aby to bol aj kopec zábavy.

Je ťažké pracovať s rómskymi deťmi, ktoré majú mentálne postihnutie? Čo vám vo vašej práci pomáha?

Ak pochopíte podstatu učiteľského poslania a robíte to s radosťou a s láskou, tak to nie je ťažké. Ale nejde to zo dňa na deň. Najprv musíte spoznať dieťa, spoznať jeho okolie a až potom začať vychovávať – to je základ psychopédie. Dieťa beriete také, aké je.

Zameriavam sa nie proti postihnutiu, ale v prospech postihnutého. Vždy pomôže niečo iné. Ja teraz využívam na vyučovaní folklór – ľudovú pieseň, kroj, staré remeslá, tradície našich predkov. Na pozemku pri škole pestujeme zeleninu, kvety. Vyrábame košíky, drevené misky, hrnčeky z hliny.

Aké aktivity pripravujete pre tieto deti?

V škole pokračujem podľa dostupných podmienok. Začala som učiť v kroji. Ale zistila som, že aj kroj si zaslúži úctu, nie je to odev na denné nosenie. Iba na sviatok. Preto používam pre mňa taký pracovný kroj na bežný deň. Deti v triede majú svoje tričká s ľudovým motívom. Aktivity realizujem s Občianskym združením Gaštanový koník. Zúčastnili sme sa remeselných dielní na akcii Človek, pes a kôň v Snine, pripravujem tvorivé dielne v Koškovciach, chystáme sa pozdraviť seniorov v Humennom a v Snine a dúfame, že sa nám podarí ešte tohto roku zúčastniť na Vianočnom bazári v Bratislave.

2018-09-karlova02

Čo by pre vás znamenalo, keby ste vyhrali ocenenie Učiteľ Slovenska? Ako by sa vám zmenil život?

Do súťaže som napísala svoj príbeh. O tom ako učím, aké metódy používam. Potrebovala som, aby si to niekto prečítal a povedal mi či je to dobrá cesta. Nepredpokladala som, že súťaž bude mať taký ohlas. Ja som už vyhrala tým, že viem, že pokračovanie v tej ceste má zmysel, že som tam spoznala kopec inšpiratívnych kolegov. Do Vzdelávacieho centra Záježová, kde sa konalo stretnutie finalistov sa určite ešte vrátim ako študentka. Len mi je veľmi ľúto, že niektorí to chápu ako zviditeľnenie sa či slávu. O to viac, že sú to môjmu srdcu najbližší.

Videovizitku učiteľky Karľovej si môžete pozrieť na facebooku.

* Pani učiteľke Karľovej veľmi pekne ďakujeme za poskytnutý rozhovor a do budúcna jej prajeme veľa úspechov.

Pre občanov

Nová inzercia

Myšlienka dňa

Ak chcete vedieť aké ste mali včera myšlienky, všimnite si, ako sa dnes cíti vaše telo.

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

23.04.2019 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 17. týždeň 2019 pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

21.04.2019 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac

Veľkonočná výzdoba v Humennom aj s novinkou

18.04.2019 / Život

Veľkonočná výzdoba v Humennom aj s novinkou

Jar rozkvitla púčikmi stromov v našom meste rýchlosťou svetla. Vzduch je teplejší a dni o čosi dlhšie naplnené svetlom. Námestie...

Čítať viac

Rozpis bohoslužieb vo veľkom týždni v humenskom gréckokatolíckom kostole

17.04.2019 / Cirkev

Rozpis bohoslužieb vo veľkom týždni v humenskom gréckokatolíckom kostole

Ponúkame liturgický program na Veľký týždeň Veľkého pôstu v dňoch 18. - 21.04.2019 v humenskom gréckokatolíckom kostole - farnosť Zosnutia...

Čítať viac

Humennčania vyzbierali v rámci Dňa narcisov túto sumu!

17.04.2019 / Život

Humennčania vyzbierali v rámci Dňa narcisov túto sumu!

Mesto Humenné sa v tomto roku zapojilo do tradičnej celoslovenskej humánnej zbierky známej pod názvom Deň narcisov, ktorý sa uskutočnil...

Čítať viac