Martina Dudová: To, že som sa ocitla medzi troma najúspešnejšími živnostníčkami, bola pre mňa výhra

  • Kategória: Rozhovory
  • Uverejnené 21. 01. 2018
  • Napísal: Lenka Mikitová
2018-01-martina-dudova-navia02

Humenčanka Martina Dudová, ktorá je zakladateľkou kozmetickej značky Navia, sa stala víťazkou súťaže Podnikateľka roka v kategórií Úspešná živnostníčka. Viac o jej nominácií, podnikaní a živote sa môžete dozvedieť v nasledujúcom rozhovore.

Martina Dudová z Humenného je zakladateľka kozmetickej značky Navia a v roku 2017 bola jednou zo 4 hostí na podujatí Inšpiratívni Humenčania. Dnes vám ju však predstavujeme ako víťazku v súťaži Podnikateľka roka 2017 v kategórií Úspešná živnostníčka.

Ako si sa dostala do súťaže Podnikateľka Slovenska? Kto ťa tam nominoval?

Do súťaže Podnikateľka Slovenska ma nominoval manžel Matúš, ktorý je zároveň mojím kolegom. Keďže pracujeme spolu a sme spolu vlastne celý deň, najlepšie vie, ako veľa energie do podnikania dávam, že pracujem aj neskoro do noci, no aj to, ako ma to veľmi baví.

„Najmä preto, že aj keď je to nesmierne náročné, tak to všetko stíha aj popri starostlivosti o našu ročnú dcérku, starostlivosti o domácnosť a dokončovaní doktorandského štúdia v oblasti chémie,“ napísal vo vysvetlení v prihláške.

2018-01-martina-dudova-navia02

Aké pocity si prežívala, keď si sa dozvedela, že si v užšom výbere súťaže?

Keď mi zavolali, že ma porota vybrala do trojice nominovaných v mojej kategórii, skoro som odpadla, lebo už len to, že som sa ocitla medzi troma najúspešnejšími živnostníčkami, bola pre mňa výhra. Celkovo sa do súťaže prihlásilo 150 žien, takže to vnímam ako veľký osobný úspech, že odborná porota, v ktorej bol napr. Peter Pellegrini (podpredseda vlády slovenskej republiky pre investície a informatizáciu), Miriam Letašiová (generálna riaditeľka sekcie podnikateľského prostredia a inovácií), alebo Jaroslava Lukačovičová (združenie podnikateľov slovenska), vybrala aj mňa.

O víťazkách jednotlivých kategórií už potom rozhodovali ľudia svojimi hlasmi.

Ktoré ženy boli tvoje "najväčšie konkurentky"? A ako napokon skončilo výsledné poradie? Aké pocity to v tebe vzbudilo?

Vo finálovej trojici sa spolu so mnou ocitla aj cukrárka Mária Vyšovská zo Starej Ľubovne a Natália Messner Bakošová z Krompách, ktorá vyrába ozdobné a dekoratívne predmety z dreva.

Určite by som ich však nenazvala „konkurentky“, pretože sú to ženy, ktoré obdivujem za to, čo dokázali, keďže podnikajú už dlhé roky, a majú za sebou veľa úspechov. Cítim to tak, že všetky sme boli víťazky už vtedy, takže aj keď ľudia zvolili ako celkovú víťazku kategórie práve mňa, necítim sa byť o nič lepšia ani výnimočnejšia. Všetky sme tvrdo pracovali, dali do toho celé svoje srdce a obetovali veľa, aby biznis fungoval. Všetky si za tieto úspechy zaslúžime uznanie.

2018-01-martina-dudova-navia04

Spomínaš si ešte na svoje začiatky v podnikaní? Prečo si sa rozhodla práve pre toto odvetvie?

Podnikať som začala popri doktorandskom štúdiu chémie na Fakulte materiálov, metalurgie a recyklácií TUKE, ktoré bolo pokračovaním môjho inžinierskeho štúdia. Ľudové liečiteľstvo je vyhľadávané čoraz väčšou skupinou ľudí a ja som sa aj vďaka štúdiu chémie rozhodla prepojiť ho so skutočnými vedeckými poznatkami.

Veda, výskum a klinické štúdie posúvajú ľudstvo stále dopredu. Mojím snom je pomôcť tomuto trendu v oblasti prírodnej kozmetiky. Rozumiem fungovaniu ľudského tela, študujem súvislosti medzi vplyvom konkrétnych chemických zlúčenín na naše zdravie a tieto poznatky pretavujem do tvorby logicky premyslených, no stále prírodných receptúr.

Štúdium som tesne pred ukončením na istý čas kvôli tehotenstvu prerušila, a práve to odštartovalo Naviu do nových rozmerov. Predtým som na to nemala popri štúdiu toľko času a záujem zákazníkov o moje produkty bol čoraz väčší. Nakoniec dal teda aj manžel výpoveď z práce, začal sa venovať podnikaniu spolu so mnou a nastúpil namiesto mňa na rodičovskú dovolenku. Teraz pracujeme na spoločnom projekte, ktorý je pre nás srdcový, a vnímam to ako veľmi pozitívnu vec, lebo takto môžeme byť spolu aj s našou 16 mesačnou dcérkou Miškou každý deň. Bez pomoci rodiny by som to teda určite nezvládla, kľúčovou osobou je najmä moja mama, ktorá nám pri starostlivosti o Mišku pomáha.

Tvoja značka má názov Navia. Symbolizuje to niečo?

Zvoliť vhodný názov pre moju značku kozmetiky nebolo vôbec jednoduché. Asi 2 týždne som intenzívne rozmýšľala, spájala rôzne slová dokopy, až konečne prišla inšpirácia v podobe slov „sila prírody“, ktorý som z latinského voľného prekladu modifikovala do názvu svojej značky, Navia.

2018-01-martina-dudova-navia03

Všimli sme si, že tvoju značku na internete podporujú aj slovenské celebrity ako Eva Cifrová a Mamba Dasha. Plánuješ spoluprácu ešte s nejakými inými známymi osobami?

Tieto celebrity podporujú našu kozmetiku dobrovoľne, nešlo o platenú reklamu, oslovili ma sami, keď hľadali niečo vhodné pre ich pleť. :)  Sú našimi zákazníčkami, a keďže sú spokojné nielen s mojimi výrobkami, ale najmä s mojím osobným prístupom, radi ma pochvália aj verejne. Robia to bežne aj ďalší naši zákazníci, akurát, že tí nemajú toľko fanúšikov. :)2018-01-martina-dudova-navia01

Kde sa nachádza tvoj biznis v súčasnosti? Máš nejaké výzvy do budúcna? Ak áno, aké?

Okrem predaja našej kozmetiky cez vlastný eshop, spolupracujeme s viac ako 60-timi partnerskými kamennými predajňami a eshopmi na Slovensku a v Čechách a stále nás kontaktujú noví partneri, ktorí by našu značku chceli zaradiť do ponuky. V súčastnosti sťahujeme prevádzku do nových väčších priestorov, kde plánujeme zamestnať niekoľkých pomocníkov do nášho tímu.

Plánov je aj na tento rok veľa, ako každý rok, uvidíme však, čo všetko sa podarí zrealizovať. Zatiaľ intenzívne pracujem najmä na výraznejšom prepojení prírody, vedy a aromaterapie. Výsledok by mal byť viditeľný už čoskoro, ale viac si zatiaľ nechám pre seba.

Na záver nám ešte prezraď, či máš nejaké motto, ktorým sa riadiš?

Nedá sa povedať, že by to bolo práve motto, ale myslím si, že keď má človek svoju prácu rád, robí ju oveľa lepšie a kvalitnejšie. Určite to cítia aj zákazníci, ktorí sú vlastne základom každého úspešného podnikania.

* Martine Dudovej veľmi pekne ďakujeme za poskytnutý rozhovor a do budúcna jej prajeme veľa úspechov.

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Nová inzercia

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Klzisko - otváracie hodiny pre verejnosť

25.02.2020 / Pre občanov

Klzisko - otváracie hodiny pre verejnosť

Predpokladané časy korčuľovania pre verejnosť v roku 2020.

Čítať viac

Pripravované podujatia vo Vihorlatskej knižnici

24.02.2020 / Kultúra

Pripravované podujatia vo Vihorlatskej knižnici

Na prelome februára a marca pripravila Vihorlatská knižnica v Humennom pre svojich návštevníkov zaujímavé podujatia.

Čítať viac

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

24.02.2020 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 9. týždeň pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

Pugačevkári opäť triumfovali na Dejepisnej olympiáde!

23.02.2020 / Šport

Pugačevkári opäť triumfovali na Dejepisnej olympiáde!

V tomto školskom roku sa okresné kolo Dejepisnej olympiády konalo 14. februára. Základná škola na Pugačevovej ulici v Humennom vyslala do...

Čítať viac

V Humennom pribudnú platené parkoviská. Koľko si Humenčania za parkovanie priplatia?

22.02.2020 / Život

V Humennom pribudnú platené parkoviská. Koľko si Humenčania za parkovanie priplatia?

Od 1. marca bude v platnosti novinka, a to platba vo forme SMS lístka, ktorá ponúka flexibilitu pre občanov bez...

Čítať viac