Martina Slebodníková: Moja práca je pre mňa zároveň aj hobby. Je to to, čomu sa chcem venovať naplno

  • Kategória: Rozhovory
  • Uverejnené 21. 02. 2017
  • Napísal: Janka Nevoľníková
2017-02-martina-slebodnikova01

Dnes sme si pre Vás pripravili rozhovor s Martinou Slebodníkovou, ktorá učí spev a hru na zobcovej flaute. Pýtate sa, čím nás zaujala? Odpovede nájdete v rozhovore.

To, ako vyzerá život talentovanej Humenčanky Martiny Slebodníkovej, sa môžete dozvedieť v nasledujúcom rozhovore.

Aký podnet ťa viedol k tomu, aby si sa začala venovať hudbe?

Hudbe sa venujem už od malička. Už v škôlke som začala spievať na rôznych vystúpeniach a vtedajšia pani učiteľka povedala mojim rodičom, aby ma prihlásili na ZUŠ a zostalo mi to až doteraz.

V súčasnosti vyučuješ na SZUŠ Via Arto hru na zobcovú flautu a spev. Aké poslanie má tvoja práca?

Moja práca je pre mňa zároveň aj hobby. Už ako malá som chcela spievať, a čím som bola staršia, tak som si uvedomovala, že sa hudbe chcem venovať aj v budúcnosti. Že to je to, čomu sa chcem venovať naplno. Čiže nie lenže pracujem a zarábam si na seba, ale robím to, čo ma baví a zároveň sa aj sama učím. Niekedy aj od detí. (smiech).

2017-02-martina-slebodnikova01

Tvoríš piesne (nielen) pre deti a mládež. Čím sa líšia od tých pre dospelých?

Priznám sa, že piesne pre deti sa mi píšu oveľa ľahšie ako pre mňa, a to už len skrz to, že sama sa niekedy cítim ako také dieťa (smiech). No..., hlavne je to iné. Je to iné v tom, že keď píšem pieseň pre deti, musím si svoj mozog prepnúť na úroveň povedzme 8-ročného dieťaťa (niekedy to nie je príliš ťažké, smiech), zapojiť detskú fantáziu a „transportovať“ sa do toho ich sveta, ako vnímajú a čo prežívajú práve ony.

Inšpirácia a motivácia sú v umeleckej práci dôležité - čo všetko ťa dokáže inšpirovať?

Inšpirovať ma dokáže, dá sa povedať, "hocičo". Vlastne aj moja práca sa mi stala mojou inšpiráciou a motiváciou sa venovať hudbe a písaniu skladieb, či už pre deti, ale aj pre seba. Takisto ma vedia motivovať moji žiaci, keď vidím, že cvičia a chcú sa učiť a majú z toho radosť, že im niečo dáva tá hodina, tak to ma vie tak nabudiť na ďalšiu prácu v oblasti písania a tvorenia hudby.

Skladáš hudbu a píšeš si aj vlastné texty. Ako prebieha tento tvorivý proces?

Áno. Píšem skladby pre deti, čoho dôkazom je aj moja prvá zbierka Sedmičky pre altku (sedem skladieb pre altovú zobcovú flautu) a moja Vianočná pieseň, kde mi aranžmány robila Vierka Petrovčinová. Takisto píšem aj piesne pre deti, ktoré chcem tiež časom vydať :) To záleží od okolností. Priznám sa, že niekedy to príde samé, ani neviem ako a niekedy mi nenapadá nič :) Väčšinou si len tak spievam, čo mi práve preletí mysľou, a keď sa mi zdá niečo dobré, tak si to zapíšem.

Ako rada tráviš svoj voľný čas?

Všelijako. Mám veľmi rada prechádzky. Hocikedy a hocikam. Áno... veľa času trávim a pozeraním TV (smiech), ale veľmi rada si len tak zoberiem do rúk flautu a hrám a zapisujem, čo mi napadne (len to zaujímavé), alebo si spievam a popri tom si tiež zapisujem, čo mi napadne.

Práca s deťmi so sebou prináša okrem zodpovednosti a náročnosti aj vtipné momenty. Spomenieš si na nejakú konkrétnu vtipnú príhodu?

To je pravda. Túto prácu beriem veľmi zodpovedne. Niekedy až príliš vážne. (smiech) Myslím si, že pri práci s deťmi sa niekedy ani bez vtipných situácii nezaobídete. Určite ich bolo veľa, tak skúsim takú jednu, čo mi prišla taká vtipná, minule som sa pýtala malých škôlkarov: „No detičky, tak akú pesničku si zaspievame“ (čakala som odpoveď ako Kukulienka a tomu podobné) a chlapček sa po chvíľke ozve a tak nechápavo povie: „Však Kandráčovcov, ne?!“. A ešte si aj tak pokrútil hlávkou na znak, že som sa tak „hlúpo“ opýtala.

Písanie textov si vyžaduje aj veľkú kreativitu. Máš svojich obľúbených literárnych autorov?

Úprimne? Ani nie (smiech). Ani neviem, ako som k tomu prišla. Nikdy som sa nezapojila do žiadnej literárnej súťaže, ani keď som bola malá. Prišlo to tak samé od seba. Presne ako písanie skladieb pre flautu. Proste, všetko čo som napísala, alebo zložila je čisto obsahom mojej fantázie.

Detí sa často pýtajú, čím chcú byť, keď budú veľké. Splnil sa ti detský sen o povolaní?

Skôr by som povedala, že sa mi plní prostredníctvom týchto vecí, čo sa mi dejú a čo mám. Pravdu povediac, nikdy som nemala ambíciu učiť, ale odkedy túto prácu vykonávam, neviem si predstaviť, že by som sa venovala niečomu inému.

Väčšina hudobníkov má aj svoje vzory zo sveta hudby. Aké sú tie tvoje a čím ťa okrem svojej tvorby zaujali?

Nemám nikoho konkrétneho hudobníka/speváka, o ktorom by som mohla povedať, že je to môj vzor. Páčia sa mi rôzne typy hudby od klasiky až po jazz. Takže nemám vyhradený štýl hudby a ani spevákov. Páči sa mi všetko, čo sa dá počúvať (smiech).

* Martinke ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa tvorivých nápadov. Ak by ste sa chceli dozvedieť viac, môžete navštíviť jej internetovú stránku: http://martinaslebodnikova.sk

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Žiadne udalosti

Nová inzercia

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Futbal: Humenský futbal po dlhých rokoch ožil

19.10.2020 / Šport

Futbal: Humenský futbal po dlhých rokoch ožil

Predčasný záver jesene (aktuálne jej prerušenie) musia akceptovať aj futbalisti 3. ligy. Tucet kôl odohral FK Humenné a bilancia 11...

Čítať viac

Obmedzený pohyb na mestskom úrade, zatvorené športoviská a kontroly mestskej polície

13.10.2020 / Život

Obmedzený pohyb na mestskom úrade, zatvorené športoviská a kontroly mestskej polície

Za pondelok (12. októbra) pribudlo v humenskom okrese 9 pozitívne testovaných, dovedna ich je 272 (od marca 2020). V súvislosti s...

Čítať viac

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

13.10.2020 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

07.10.2020 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 41. týždeň pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

Počet pozitívne testovaných v okrese Humenné opäť stúpol. Patrí k najvyšším na Slovensku!

04.10.2020 / Život

Počet pozitívne testovaných v okrese Humenné opäť stúpol. Patrí k najvyšším na Slovensku!

Na Slovensku v sobotu (3. 10.) pribudlo 818 nakazených novým koronavírusom, ich celkový počet tak stúpol na 13.139. Laboratóriá otestovali...

Čítať viac