Humenská skupina .STEPASIDE. predstavuje relatívne čerstvý videoklip k songu Of a True Light

  • Kategória: Rozhovory
  • Uverejnené 05. 07. 2016
  • Napísal: Lenka Mikitová
2016-07-.STEPASIDE.03

Humenská kapela .STEPASIDE. sa môže pochváliť druhým videoklipom z ich aktuálneho albumu EP Choices. Ide o skladbu Of a True Light, ktorú nájdete v rozhovore. Okrem toho sa dozviete, ako vznikla kapela, kto v nej v súčasností pôsobí a kde si ich budete môcť najbližšie vypočuť.

Humenská skupina .STEPASIDE. predstavuje nový song spolu s videoklipom. Viac sa už dozviete v nasledujúcom rozhovore.

Ako dlho už pôsobí vaša skupina na hudobnej sfére? A kto bol iniciátorom pre vznik tejto kapely?
Naša kapela vznikla v jeseni roku 2004. Tesne predtým ukončili svoje pôsobenie tri humenské kapely, z ktorých sme sa všetci členovia navzájom veľmi dobre poznali. V jednom z týchto troch projektov som pôsobil ja s basgitaristom Dušanom, ktorý ale zároveň hral aj v druhej kapele a práve on prišiel s nápadom, aby sme spojili sily s bubeníkom Matejom alias Medveďom a ďalším basgitaristom Žigom, ktorý sa ale preorientoval na gitaru a nová kapela bola na svete.

2016-07-.STEPASIDE.04

Skúste nám prezradiť, ako vznikol názov STEPASIDE? A kto je členom tejto kapely?
Keď sme dali kapelu dokopy, vôbec sme neriešili názov, ale rovno sme sa vrhli na tvorbu vlastných skladieb. Keď sa však blížil prvý koncert, bolo nutnosťou pouvažovať nad ním. Keďže bolo našou snahou tvoriť svojskú hudbu, ktorá by sa odlišovala od tvorby iných kapiel, prišlo mi na um spojenie slov STEP (krok) a ASIDE (stranou, nabok), ktoré malo danú myšlienku vyjadrovať. Časom sme sa ešte rozhodli pred a za názvom používať bodky. Od roku 2004 došlo v našej zostave k niekoľkým zmenám, keďže jednotliví členovia odchádzali za prácou do zahraničia. V roku 2012 došlo k poslednej z nich a odvtedy fungujeme v zložení Peťo Kováč (basgitara), Paťo Staruch (bicie), Juraj Behún (gitara) a ja, teda Miro Selecký (spev, gitara).

Aký štýl hudby hráte?
K tejto otázke sa nám vyjadruje veľmi ťažko. My sa nad tým ani nezamýšľame a jednoducho hráme to, čo nás baví. Myslím si, že v našej tvorbe možno nájsť prvky viacerých štýlov, z ktorých je však často nutné pri vytváraní koncertných plagátov uviezť pod názvom kapely aspoň jeden. V našom prípade sa zvykne uvádzať post hardcore, alternative rock, ale už sme boli raz označení aj za crossoverovú kapelu :).

Hráte/prespievavate pesničky iných alebo máte aj vlastné songy? Ak áno, aké a koľko?
Pre nás je jednoznačne prioritou vlastná tvorba, ktorú si môžu ľudia vypočuť na našich dvoch albumoch The Point of Expression a Choices. Z času na čas sa stane, napríklad ak si ľudia po odohraní nášho playlistu vypýtajú ešte takzvaný prídavok, že na spestrenie vytiahneme coververziu nejakej našej obľúbenej skladby, ale ako vravím – je to v prvom rade o tom, čo dokážeme vyprodukovať my sami.

Viem, že vám v máji vyšiel videoklip k novému songu Of a True Light. Aké ozveny mala pesnička i videoklip u vašich fanúšikov? Prípadne, kto vám ho točil?
Klip je ešte stále relatívne čerstvý a doterajšie reakcie boli prevažne veľmi pozitívne, čo nás samozrejme teší. Po skladbe Voices, je to v poradí druhé video z nášho aktuálneho EP Choices. Natočil ho pre nás náš veľmi dobrý kamarát Rusty Shepherd, ktorý má na svedomí aj videoklip k skladbe Retrace z nášho prvého albumu a my sme s ním boli v oboch prípadoch nadmieru spokojní.

Máte okrem Humenného vystúpenia aj v iných mestách alebo v zahraničí?
Áno, hrávame aj mimo rodného mesta. V tomto roku sme v jari odohrali sedem koncertné mini turné v mestách od Humenného cez Košice až po Bratislavu. V roku 2013 sme absolvovali rozsiahlejšie československé turné so spriaznenou košickou kapelkou Retfish a rok na to nás so sebou táto skupina vzala aj na turné európske, kde sme si mali možnosť zahrať v Českej republike, Nemecku a Anglicku. Bol to úžasný zážitok, ktorý je zachytený aj v už spomínanom videoklipe k skladbe Retrace a my veríme, že takéto typy zážitkov sa budú opakovať aj v budúcnosti.

Prichádza leto a s ním aj rôzne festivaly. Zúčastnite sa na nejakých? Alebo ste sa už v minulosti nejakých zúčastnili?
Hoci sa prakticky každé leto aspoň zopár festivalov zúčastňujeme, tento rok bude zdá sa trošku iný a my sa skôr zavrieme do skúšobne a budeme sa sústrediť na prípravu nových vecí.

Čo nového chystáte pre svojich fanúšikov? Kde si vás môžeme najbližšie vypočuť?
V štádiu prípravy je textové video k skladbe The Farewell Gate zo spomínaného albumu Choices. Nuž a ako som už naznačil v predošlej odpovedi, máme rozpracované nejaké nové skladby, ku ktorým by sme radi pridali ďalšie a verím, že bude dostatok príležitostí odprezentovať ich aj koncertne, či už koncom leta, alebo na jeseň. Žiadne konkrétne dátumy a miesta momentálne nemáme, ale verím, že už čoskoro o nich budeme môcť našich fanúšikov informovať.

* Členom skupiny .STEPASIDE. ďakujeme za poskytnutý rozhovor a do budúcna im prajeme veľa úspechov v hudobnej kariére.

Pre občanov

Nová inzercia

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

24.01.2020 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac

Klzisko - otváracie hodiny pre verejnosť

22.01.2020 / Pre občanov

Klzisko - otváracie hodiny pre verejnosť

Predpokladané časy korčuľovania pre verejnosť v roku 2020.

Čítať viac

Humenčania sa dočkali nového ihriska!

21.01.2020 / Život

Humenčania sa dočkali nového ihriska!

Na ihrisku s umelou trávou boli práce koncom roka 2019 ukončené. Predĺženie termínu doby výstavby bolo spôsobené hlavne prekládkou elektrického...

Čítať viac

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

20.01.2020 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 4. týždeň pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

Bilancujeme uplynulý rok. Aké netradičné mená dostali mladí Humenčania?

17.01.2020 / Život

Bilancujeme uplynulý rok. Aké netradičné mená dostali mladí Humenčania?

Mesiac január je známy najmä štatistickým bilancovaním uplynulého roka. Inak tomu nebude ani teraz. Zaujímavé informácie sa budú týkať najmä...

Čítať viac