Róbert Švec: Mojím rukopisom sú farby

  • Kategória: Rozhovory
  • Uverejnené 04. 02. 2016
  • Napísal: Monika Fecenková
robo-svec

V druhej polovici februára sa uskutoční vernisáž Humenčana, Róberta Šveca. Ide o výstavu jeho fotografií z prírody s názvom Power of colour. Autora výstavy sme si odchytili a spýtali sme sa ho na výstavu, odkiaľ fotky pochádzajú či ako sa dostal k svojej práci. Prezradil nám tiež, čo ho odlišuje od iných fotografov.
Na výstavu sa môžete prísť pozrieť, a tak podporiť mladého umelca, od 12. do 28. februára v priestoroch Msks Humenné.

V piatok 12. februára začína Vaša prvá výstava fotografií pod názvom „Power of colour“. Ak by ste mali čitateľov pozvať na túto výstavu, čo by ste im povedali? Prečo by si ju nemali nechať ujsť?

Tak v prvom rade podľa môjho názoru je v našom meste málo spoločenských akcií, ktoré sú zamerané na kultúrne vyžitie mládeže a ktoré by vedeli zaujať všetky vekové kategórie, od detí cez mládež až po starších ľudí. Práve téma fotografie je podľa mňa presne to, kde si nájde každý to svoje. Preto verím, že si nájdu ľudia čas a prídu sa pozrieť na fotografie tak trocha v inom „svetle“ ako ich normálne poznáme. Nechajte sa prekvapiť. Názov výstavy by výstavu samotnú mal charakterizovať a niečo o nej napovedať. Ako ste prišli k názvu „Power of colour“ a aké je posolstvo Vašej výstavy? Názov Power Of Colour som nejak obzvlášť nevymýšľal, bolo to spontánne. Vystihuje to presnú podstatu výstavy a znamená: Sila farieb, v čom sa bude niesť aj celá táto výstava. Touto výstavou chcem poukázať aj na inú stránku prírody než akú ju poznáme, aby sa ľudia pozastavili a zistili aká krásna vie byť.

kvet

Vystavovať budete fotky z prírody. Kde ste ich zachytili? Sú z okolia Humenného alebo z iných oblastí?

Fotky sú zachytené na rôznych miestach, no hlavne z mojej rodnej obce Hažín nad Cirochou, ale aj z Humenného a okolia či Tatier a ďalších miest. ktoré som navštívil.

Fotografovaniu sa už venujete nejaký čas. Je to pre Vás práca alebo relax? Čo máte na tom najradšej a ako ste objavili svoj talent?

Fotografovanie je pre mňa v prvom rade relax a oddych. Niekto si rád prečíta dobrú knihu, iný si zas pozrie svoj obľúbený film, no ja si vezmem do ruky fotoaparát a hor sa do prírody. Na fotografovaní mam najradšej tú rozmanitosť a nekonečné možnosti, ktorými sa dá fotografovať a to ma aj motivuje skúšať a objavovať nové veci. Fotografia ma fascinovala už od mala, čo nebolo až také zvláštne, no ke¬ď som začal fotiť mobilom a fotky boli iné ako fotili spolužiaci či kamaráti, začal som si uvedomovať, že to by som možno vedel rozvíjať aj ďalej, a tak som sa posúval krôčik po krôčiku až do dnešnej podoby.

kvet2

Fotografov je pomerne mnoho a vraví sa, že každý má svoj štýl, tzv. rukopis, podľa ktorého ho vieme rozpoznať. Čo si myslíte, že Vás odlišuje od vašej konkurencie? Ako by ste charakterizovali svoj „rukopis“ ?

Áno, je pravda že fotografov je v dnešnej dobe veľa, no vždy som sa snažil odlišovať od iných. Mojou takou odlišnosťou alebo rukopisom sú farby. Farby pre mňa znamenajú pozitívnu energiu a rozmanitosť. Fotografia by mala zaujať a verím, že v takom tom farebnom ponímaní fotografie vynikne tá podstata oveľa viac.

robo-svec2

Určite máte bohaté skúsenosti z fotografovania portrétov. Na základe toho by ste vedeli potvrdiť alebo vyvrátiť tvrdenie, že „každý človek je fotegenický, ale závisí to od toho, či fotograf nájde ten správny uhol“?

Presne tak, portrétové a macro fotografie sú moje najobľúbenejšie oblasti fotografovania. Áno, určite by som súhlasil s týmto tvrdením. Ako sa hovorí, sto ľudí, sto chutí, toto by som možno aplikoval aj v tejto oblasti, sto fotografov, sto rôznych fotografií z rôznych uhlov a pritom každá z nich je svojim spôsobom krásna.

trava

*foto: Róbert Švec

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Žiadne udalosti

Nová inzercia

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

16.07.2020 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac

Letný zážitkový program Oživené remeslá v humenskom skanzene

15.07.2020 / Kultúra

Letný zážitkový program Oživené remeslá v humenskom skanzene

Znalosti odovzdávané z generácií na generáciu, zručnosť a zanietenosť pre tvorivú činnosť, umelecký talent a zábavné spoznávanie regionálnej histórie v autentickom...

Čítať viac

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

13.07.2020 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 29. týždeň pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

Inšpiratívne stretnutie s umením vo Vihorlatskom múzeu v Humennom

08.07.2020 / Kultúra

Inšpiratívne stretnutie s umením vo Vihorlatskom múzeu v Humennom

V poradí 57. ročník súťaže napriek aktuálnej mimoriadnej situácii spôsobenej pandémiou koronavírusu prekvapil nárastom celkového počtu prihlásených autorov. Zvýšený záujem...

Čítať viac

Rozdelenie financií pre športové kluby na rok 2020

02.07.2020 / Samospráva

Rozdelenie financií pre športové kluby na rok 2020

Mesto Humenné podporuje rozvoj športu v meste dvoma formami – priamou a nepriamou finančnou dotáciou. Z rozpočtu mesta poskytuje priamu...

Čítať viac