Ivana Molnárová: Každý si zodpovedáme za svoje šťastie a za život aký vedieme

  • Kategória: Rozhovory
  • Uverejnené 02. 10. 2015
  • Napísal: Lenka Mikitová
2015-10-ivana-molnarova03

Vedeli ste o tom, že Humenčanka Ivana Molnárová je už päť rokov výkonnou riaditeľkou historicky prvého pracovného portálu na Slovensku s názvom Profesia.sk? Neostaneme však iba pri tomto úspechu a prezradíme vám, že tento rok je naša rodáčka nominovaná za Manažéra roka 2015, ocenenie, ktoré každý rok vyhlasuje a udeľuje týždenník TREND od roku 2005. Prinášame vám rozhovor s pani Molnárovou, ktorá nám viac prezradí o sebe i svojom povolaní.

Ivana Molnárová pochádza z Humenného, má jedného brata - dvojičku Martina. Študovala na Gymnáziu arm. generála Ludvika Svobodu v Humennom a neskôr odišla študovať na vysokú školu do Bratislavy - Matematicko-fyzikálnu fakultu. V súčasnosti je už päť rokov výkonnou riaditeľkou historicky prvého pracovného portálu na Slovensku - Profesie a týždenníkom TREND je nominovaná za Manažéra roka 2015.

Na úvod by som sa rada opýtala, čím ste chceli byť v čase dospievania? Aké boli Vaše sny, vízie do budúcna?
Vždy ma fascinoval vesmír, aj preto bola pre mňa fascinujúca práca so skúmaním toho, čo je mimo nasej planéty. Bavili ma skôr fyzika, chémia a matematika ako  humanitné vedy a nakoniec som si vybrala štúdium matematiky, kde súčasťou boli aj predmety z fyziky. Dodnes si čítam nové objavy, a aj to, čo sa podarilo vyskúmať v tejto oblasti. Naposledy som sledovala tlačovú konferenciu o objave tečúcej vody na Marse.

Ivana Molnárová, šéfka portálu Profesia.sk, je nominovaná na Manažérku roka 2015

Prezraďte nám, aká bola Vaša cesta k získaniu postu výkonnej riaditeľky historicky prvého slovenského pracovného portálu Profesia.sk?
Prirodzená, keď som po materskej dovolenke nastúpila na pozíciu obchodného zástupcu, v živote by ma nenapadlo, ze raz budem šéfka. Keď ste 5 rokov na materskej, tak máte znížené sebavedomie a úplne si neveríte, že niečo môžete dokázať s dvoma malými deťmi. Moja pozitívna vlastnosť je nikdy sa nevzdávať a robiť veci s úsmevom, dívať sa na veci z pozitívnej strany. Nikdy nie je tak zlé, aby nemohlo byť horšie, a v konečnom dôsledku ide o pracú, nie o život... Bola to obrovská škola, kde som sa za pochodu učila nové veci, robila chyby, dostávala tvrdú spätnú väzbu, za čo som vďačná, a to ma zároveň najviac posúvalo.

Čo Vás na Vašej práce baví, napĺňa?
Baví ma skvelý kolektív ľudí, bez ktorých by Profesia nebola Profesiou. Neustále vymýšľanie nových vecí pre produkty, aj pre internú motiváciu ľudí. Aj napriek tomu, že u nás pracuje skoro 80 ľudí, mame rodinnú atmosféru. Cez víkend sa chystáme na firemný víkend do Liptovského Jana, kde sa budeme 2015-10-ivana-molnarova06môcť opäť trosku zastaviť. Porozprávať sa mimo prace, keďže teraz mame veľmi náročné obdobie.

Čo pre Vás znamená nominácia týždenníka Trend pre ocenenie Manažér roka 2015? Aké pocity ste prežívali, keď ste sa o tom dozvedeli?
Keďže som už jednu nomináciu mala a dokonca vyhrala Manažérku roku, tak som to prijala s pokorou. Skôr ma prekvapilo, že budem jedinou ženou medzi 9 chlapmi manažérmi a je to pre mňa česť reprezentovať nežné pohlavie v tejto súťaží. Nominácia v tejto prestížnej súťaži je veľký úspech, ďalšie závisí od čitateľov týždenníka Trend. Tiež to vnímam ako firemné ocenenie nie len osobne, pretože Profesia sa už dlhodobo snaží prinášať zmeny a nové trendy v oblasti personalistiky a náboru. Sme barometrom trhu práce a cítime každú legislatívnu zmenu.

V čom spočíva manažment firmy, na čo je firme dobrý? A aké kvality by mal mať podľa Vás dobrý manažér?
O kvalitách manažérov sa popísalo veľa, no ja to vnímam, že aj keď ste na manažérskej pozícii, zostávate naďalej predovšetkým človekom. Dobrý manažér sa vie každý deň pozrieť do zrkadla s čistým svedomím. Dokáže dávať priestor ľuďom, počúvať ich. Vie prebrať na seba riziko a zodpovednosť. Po tých rokoch vnímam, že kľúčová je hlavne komunikácia. Hovoriť ľuďom na rovinu, keď má firma problém, priznať si chybu a ukázať riešenie. Nebáť sa zlyhaní, dôležité je vedieť sa z toho poučiť. Vedieť vnímať ľudí, ktorí nemajú ani zďaleka toľko informácii ako manažér, ale vidia to zo svojho uhla pohľadu, zo svojich potrieb.

Na čo v živote ste najviac hrdá, pyšná? a prečo?
Na svojich dvoch synov - Peťa, ktorý ma 20 rokov a študuje vo Viedni, popritom pracuje ako pomocný auditor, bol v Nepále ako dobrovoľník, aktívne športoval niekoľko rokov. Druhý Tomáško, ktorý bude zachviľu dospelý a je v poslednom ročníku gymnázia, tiež dobrovoľničil v Nemecku, aktívne robí Downhill a má neskutočnú empatiu vcítiť sa do ľudí a pomôcť im. Vážim si náš vzťah a dôveru. Keďže som často na cestách, tak si uvedomujem, aké sú vzácne chvíle, ktoré spolu trávime. To, že sa mi podarilo im vštiepiť, že nie je nič zadarmo a každý si zodpovedáme za svoje šťastie a za život aký vedieme.

2015-10-ivana-molnarova01

Čo je Vaším najväčším koníčkom, hobby?
Je pravda, že ma môžete stretnúť na bežeckých akciách. Intenzívne behať som začala od septembra 2013, predtým som neubehla ani kilometer. Teraz mám za sebou maratón „Od Tatier k Dunaju“, „Vltava run“ a ďalšie. Som rada, že sa mi podarilo inšpirovať aj mnohých kolegov a tento rok sme zostavili Profesia tím na pretekoch od Tatier k Dunaju. Cieľom bolo posilniť tím, zažiť zábavu a to sa nám splnilo do poslednej bodky. Som veľmi hrdá na kolegov, že to zvládli.

Keď som začala trénovať, tak som zistila, že beh má veľa spoločného s riadením firmy a ľudí, tu sa ukáže najmä cieľavedomosť a tvrdá práca na sebe. Ak chcete, aby sa dostavili výsledky, nemôžete čakať, že sa úspech dostaví ihneď. Mám trénerku, ktorá nám pripravuje tréningový plán a aj účasť na pretekoch je niečo podobné ako stanovovať ciele vo firme a pracovať na ich dosiahnutí. Pri štafetách a tréningoch ste v tíme ľudí, kde sa navzájom motivujete. Najdôležitejšou vecou, ktorú mi poskytuje beh je usporiadanie si myšlienok a relax. Ak sa Vám zdá, že ste mali ťažký deň, idete si na hodinku zabehať a máte potom úplne iný pohľad na danú vec, ako predtým. Na základe spätnej väzby od ľudí z môjho okolia som zistila, že odkedy som začala behať mám oveľa viac energie a negatívne správy beriem s nadhľadom a pomerne rýchlo viem nájsť možné riešenia.

Máte nejaké motto, ktorým sa riadite? Ak áno, prezraďte nám ho prosím.
Keď nejde o život ide o ... ale vážne asi, že sme zodpovední každý za seba a za svoje činy, môžeme ísť na to s úsmevom a nadhľadom alebo sa všetkým trápiť a na všetko nadávať, aký je k nám život nespravodlivý. Ja som za ten úsmev a nadhľad.

2015-10-ivana-molnarova04

Vraciate sa niekedy do svojho rodného mesta? Ak áno, prečo?
Veľmi rada, ale teraz som pracovne vyťažená spolu s mojimi bežeckými aktivitami, takže moje návštevy sú menej časté, je to menej často, akoby som chcela. Mám tu mojich rodičov, ktorých si nesmierne väzím.

Mesto Humenné každým rokom „stráca“ mladú generáciu, ktorá odchádza do škôl a za prácou viac na západ Slovenska či dokonca do zahraničia. Ako vidíte túto situáciu vy z osobnej skúsenosti a možno aj z nadhľadu – z pozície riaditeľa pracovného portálu, ktorý denne inzeruje množstvo pracovných ponúk? Dá sa podľa Vás táto situácia nejako riešiť?
Kým nebudú zaujímavé pracovné príležitosti, tak mladých ľudí nepritiahneme späť do regiónu. Tiež nie je vybudovaná ani infraštruktúra. Keď si zoberiem, ako dlho sa už hovorí o diaľnici do Košíc, verím, že to raz bude naozaj pravda.

* p. Molnárovej ďakujeme za poskytnutý rozhovor a prajeme jej veľa úspechov aj do budúcna.

Manažér roka je tradičné ocenenie udeľované týždenníkom TREND už od roku 2005. Desiatku nominovaných zostavuje redakcia, o držiteľovi titulu rozhodujú hlasovaním osobnosti hospodárskeho života z TREND Barometra spolu s čitateľmi TRENDU a TREND.sk.

Profily nominovaných uverejňujú postupne každý týždeň od 20. augusta. Hlasovanie bude spustené 21. októbra a víťaza vyhlásia 10. novembra na slávnostnom večeri TREND TOP 2015.

* zdroj: www.etrend.sk

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Žiadne udalosti

Nová inzercia

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

07.07.2020 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 28. týždeň pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

Rozdelenie financií pre športové kluby na rok 2020

02.07.2020 / Samospráva

Rozdelenie financií pre športové kluby na rok 2020

Mesto Humenné podporuje rozvoj športu v meste dvoma formami – priamou a nepriamou finančnou dotáciou. Z rozpočtu mesta poskytuje priamu...

Čítať viac

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

02.07.2020 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac

Mesto poďakuje ľudom, ktorí stáli počas pandémie v prvej línií

29.06.2020 / Život

Mesto poďakuje ľudom, ktorí stáli počas pandémie v prvej línií

Humenné sa ľuďom v prvej línii poďakuje divadlom. Pomoc pri zvládnutí situácie spojenej s pandémiou nového koronavírusu odmení mesto Humenné...

Čítať viac

Futbal: Zomrel Marián Čišovský. Športový svet stratil veľkého bojovníka

28.06.2020 / Šport

Futbal: Zomrel Marián Čišovský. Športový svet stratil veľkého bojovníka

Vo veku 40 rokov zomrel bývalý slovenský futbalový reprezentant Marián Čišovský. Od roku 2014 bojoval s amyotrofickou laterálnou sklerózou (ALS),...

Čítať viac