Aj Humenčania prispeli k zisku zlatého i bronzového kovu na PGSI 2015

  • Kategória: Rozhovory
  • Uverejnené 10. 05. 2015
  • Napísal: Lenka Mikitová
2015-5-pgsi07

Minulý rok sme informovali o Medzinárodných saleziánskych športových hrách PGSI, ktoré sa po prvýkrát konali v našej krajine pri príležitosti 90. výročia príchodu prvých saleziánov na Slovensko. Po roku sa tieto medzinárodne hry uskutočnili opäť, avšak ich dejiskom bol taliansky Turín. Ani tentokrát nechýbali posily z Humenného, ktoré reprezentovali Slovensko vo futbale i volejbale. Na XXVI. ročníku PGSI sa Slovákom podarilo celkovo získať 6 kovov, z čoho boli 2 zlaté, 2 strieborné a 2 bronzové medaily.

Medzinárodné saleziánske športové hry, znám pod skratkou PGSI, sa v roku 2014 konali po prvýkrát na Slovensku. Práve doma sa podarilo slovenským reprezentantom zaznamenať najväčší úspech v histórií, keď získali 2 zlaté a 4 strieborné medaily.

Po roku sa XXVI. ročník Medzinárodných saleziánskych športových hier konal v termíne od 29. apríla do 4. mája 2015 v talianskom Turíne pri príležitostí dvojstého výročia narodenia dona Bosca, zakladateľa rehole saleziáni. Ako po iné roky, aj tentokrát si mladí zo saleziánskych stredísk zmerali sily v piatich športoch – basketbal, volejbal, futbal, futsal a stolný tenis. Po úspechoch z minuloročných hier sa tento rok slovenská výprava rozšírila až na 60 členov. Z toho súťažili tri chlapčenské družstvá vo futsale, dievčatá vo futbale i volejbale a nechýbali ani dvaja zástupcovia v ping-pongu.

2015-5-pgsi06

2015-5-pgsi03

Výsledky PGSI 2015:
1. miesto – ping-pong - Laura B.
1. miesto – futsal - Starší Slovensko A (chlapci)
2. miesto – ping-pong - Andrej K.
2. miesto - futbal - Slovensko (dievčatá)
3. miesto – futsal - Starší Slovensko B (chlapci)
3. miesto – futsal - Mladší Slovensko C (chlapci)

Do nominácie reprezentovať Slovensko na XXVI. ročníku Medzinárodných saleziánskych športových hier PGSI 2015 sa dostali aj piati rodáci z Humenného, menovite: Matej Roško, Dominik Šatník, Matúš Zlacký, Alžbeta Bačišinová a Zuzana Palaštová. Prinášame Vám krátky rozhovor s vyššie spomenutými reprezentantmi.

Aké pocity ste prežívali, keď ste sa dozvedeli, že budete hrať na PGSI 2015 za tím reprezentujúci Slovensko?
Matej: Keď som sa dozvedel, že pôjdem na PGSI 2015, bol som veľmi šťastný. Keďže som sa týchto hier zúčastnil už minulý rok, vedel som, čo ma tam čaká, a preto som sa veľmi tešil.
Dominik: Najprv som tomu celkom neveril, ale keď mi to osobne oznámili saleziáni, tak som bol veľmi rad a tešil som sa nato.
Matúš: Bol som prekvapený, že vybrali práve mňa, aby som reprezentoval Slovensko na PGSI 2015.
Betka: Ako by som začala... keď sme sa so Zuzkou dozvedeli, že nás vybrali na PGSI do Turína, nevedeli sme, že vôbec niečo také je. (smiech) Boli sme dosť prekvapené a zároveň sme sa tešili, že máme takúto možnosť cestovať do Talianska a vidieť nádherný Turín. To, že sme sa mohli zúčastniť týchto saleziánskych hier, bola pre nás nová skúsenosť, a tak sme boli rozhodnuté ukázať v tom najlepšom svetle ako sa u nás hrá poriadny volejbal a hlavne sme chceli hrdo reprezentovať Slovensko.
Zuzka: Prvé, čo som cítila, bol určite šok. Nemohla som uveriť tomu, že práve ja mám tú česť reprezentovať našu krajinu. Je to asi sen každého malého športovca, každej malej športovkyne. Neskôr sa však dostavila aj určitá zodpovednosť, ktorú potom aj tak vystriedala radosť.

2015-5-pgsi05

Ako hodnotíte celé Medzinárodné saleziánske športové hry? Čo vám tieto hry do života dali?
Matej: PGSI 2015 hodnotím pozitívne. Celá slovenská výprava sme vytvorili jednu veľkú partiu, vzájomne sme sa povzbudzovali a nadobudli sme veľa nových priateľstiev aj mimo výpravy.
Dominik: Celkovo boli dobré, aj keď mali nejaké negatíva - ako dlhé presuny a tiež niektoré hracie plochy boli nekvalitné. Do života mi určite dali nové futbalové skúsenosti a taktiež veľa nových dobrých priateľstiev.
Matúš: Tieto hry sa mi veľmi páčili a určite bola pekná skúsenosť stretnúť sa s chlapcami z iných krajín a navštíviť miesto, kde sa narodil a žil Don Bosco a miesto, kde vzniklo 1. oratórium.
Betka: Celé tieto medzinárodné saleziánske športové hry boli úžasné. Nečakala som, že tam bude toľko mladých ľudí. Atmosféra tam bola jednoducho úžasná. Je to skvelý pocit, keď tam môžete byť, stretnúť nových ľudí z iných krajín a zoznámiť sa, a tak si získať viacero nových priateľov do života. Všetci tam boli veľmi priateľskí a milí, dokonca sme mali fanúšikov z Belgicka a Talianska. Nikdy nezabudnem, ako sa chceli naučiť hovoriť po slovensky. (smiech) Odporúčam zažiť tieto hry na vlastnej koži každému. Som rada, že som mohla byť ich súčasťou, je to zážitok na celý život a odnášam si z Turína samé dobré spomienky. Navštívili sme Don Bosca vo Valdoccu a máme dať pozdravovať Humenčanov osobne od D.B., ale najväčším zážitkom bolo vidieť Turínske plátno naživo - bolo to až neuveriteľné... Tieto hry ma naučili trpezlivosti a aj keď človek prehráva, vždy tu je niekto kto ťa povzbudí - Veď nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa!
Zuzka: Ja ich hodnotím určite veľmi pozitívne. Po celý čas tam vládla bojovná a pravá saleziánska atmosféra. Tieto hry mi dali do života určite veľa nezabudnuteľných zážitkov, skúseností a hlavne nové priateľstvá.

2015-5-pgsi04

Ak by ste sa mohli podeliť s vašimi výkonmi, ako ste sa vy pričinili k úspechu tímu?
Matej: Kvôli zdravotným problémom (zápal stredného ucha) som nemohol odohrať všetky z našich zápasov. Odohral som len jeden zápas, v ktorom sa mi podarilo streliť jeden gól.
Dominik: Celý turnaj sme hrali pomerne dobre, každý zápas sme vyhrali suverénne a až vo finále nás trošku potrápili, keďže sme vyhrali ''iba'' 2:1. Osobne som sa pričinil tak, že som sa snažil a robil som v tíme dobrú náladu. Boli sme veľmi dobrá partia, tak nám tam všetko išlo ľahšie.
Matúš: Myslím si, že každý jeden hráč od brankára až po útočníka je veľmi dôležitý pre tím. A myslím, že som odviedol 100% výkon, rovnako ako moji spoluhráči a tréneri.
Betka: Dostali sme sa do Turína na PGSI, aby sme mohli reprezentovať SR vo volejbale, a aby sme sa ukázali v čo najlepšom svetle. Boli sme v našom volejbalovom tíme 2 Humenčanky s 8 Bratislavčankami. I keď sme zo začiatku neboli veľmi zohraté, časom sa to zmenilo a hrali sme ako najlepšie vieme, hrali sme ako o dušu. Aj napriek tomu, že sme nezískali zlatý pohár, sme získali niečo viac - priateľstvo...
Zuzka: Ja som bola nahrávačka, takže mojou úlohou nebolo dávať body, ale dopomáhať k nim, aj keď nejaké tie body sa podarilo uhrať aj mne.

Najbližší XXVII. ročník PGSI sa bude konať na Slovensku a v Rakúsku.


* zdroj: www.saleziani.sk
* foto:
www.saleziani.sk

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Žiadne udalosti

Nová inzercia

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Rozdelenie financií pre športové kluby na rok 2020

02.07.2020 / Samospráva

Rozdelenie financií pre športové kluby na rok 2020

Mesto Humenné podporuje rozvoj športu v meste dvoma formami – priamou a nepriamou finančnou dotáciou. Z rozpočtu mesta poskytuje priamu...

Čítať viac

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

02.07.2020 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac

Mesto poďakuje ľudom, ktorí stáli počas pandémie v prvej línií

29.06.2020 / Život

Mesto poďakuje ľudom, ktorí stáli počas pandémie v prvej línií

Humenné sa ľuďom v prvej línii poďakuje divadlom. Pomoc pri zvládnutí situácie spojenej s pandémiou nového koronavírusu odmení mesto Humenné...

Čítať viac

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

29.06.2020 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 27. týždeň pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

Futbal: Zomrel Marián Čišovský. Športový svet stratil veľkého bojovníka

28.06.2020 / Šport

Futbal: Zomrel Marián Čišovský. Športový svet stratil veľkého bojovníka

Vo veku 40 rokov zomrel bývalý slovenský futbalový reprezentant Marián Čišovský. Od roku 2014 bojoval s amyotrofickou laterálnou sklerózou (ALS),...

Čítať viac