ROZHOVOR: Samovraždy sú príznaky najhlbšej depresie

 • Kategória: Rozhovory
 • Uverejnené 10. 01. 2013
 • Napísal: Stanislav Mikita
2013-1-rozhovor-samovrazdy

Koncom uplynulého roka preleteli cez Humenné správy o niekoľkých samovraždách. Portál Naše Humenné o podobných udalostiach zámerne neinformoval (ani do budúcna konkrétne informovať nebude), keďže ide o mimoriadne citlivú tému, ktorá môže dosť ublížiť a zraniť. Naopak, prinášame rozhovor, v ktorom vo všeobecnosti približujeme možné dôvody týchto smutných činov, a v ktorom sú načrtnuté aj možné východiská a prevencia. Viac už o tom odpovedá klinická psychologička a psychoterapeutka PhDr. Mgr. Iva Mocaková.

Iste ste zaregistrovali v posledných dňoch veľký dôraz na niekoľké tragické samovraždy v našom meste a okolí. Aké stanovisko k tomu zaujať?
Nevedno ako sme sa na konci občianskeho roka 2012 dostali do médií :

 • početnosť dokonaných samovrážd vysoká
 • stali sa v našom meste a blízkom okolí
 • väčšina sa udiala okolo sviatočných dní Vianoc a krátko pred a po nich
 • niektorí boli mladí, ostatní stredného veku a starší
 • boli to aj muži, aj ženy.

Hľadať teda medzi nimi súvislosť sociologicky neobstojí, pretože je takmer vylúčené, že by sa čo i len virtuálne „poznali“ (cez sociálne siete) a plánovali tento skutok spolu...

Dôvodov by mohlo byť zaiste veľa a pri každom jednotlivom životnom príbehu by sa určite našlo mnoho osobných príčin. Tie však nepoznáme. Okrem nich mohli mať vplyv príliš medializované katastrofické scenáre o konci sveta vyvolávajúce až hystériu. Pre väčšinu ľudí bežne slávenie sviatkov vyvoláva prirodzenú radosť, avšak u ľudí osamelých, chorých, nezamestnaných, u ľudí bez dôverných vzťahov, bez vyšších hodnôt a etických (resp. estetických) zážitkov, spôsobuje slávenie sviatkov problém, existenciálnu núdzu, prázdnotu, vyprahnutosť, sklamanie a opustenosť, ktoré môže nakoniec prevládnuť nad túžbou žiť. A v neposlednom rade, v každom človeku je hlboko ukrytá senzáciechtivá radosť zaoberať sa apokalyptickými skutočnosťami, vecami konca, smrti – Libido versus Destruo. Zaujať kritické stanovisko k pohnútkam samovrahov teda nemožno ľahko.

Ako možno z psychologického hľadiska vnímať samovraždu? Čo jej eventuálne predchádza? Čo samovražda je ?
Samovražda (lat. suicídium), samovražedné konanie, sú príznaky najhlbšie prežívanej depresie u človeka. Z toho plynie skutočnosť, že tomuto štádiu predchádzajú rôzne dlhé ľahšie fázy depresie s povšimnuteľnými príznakmi.  Suicidálne myšlienky (teda pohrávanie sa s fantáziou  skoncovať so životom), môže mať však každý normálny človek niekoľkokrát v živote, ale nikdy nič nepripravuje, alebo nevykonáva. Pri nejasnosti je lepšie poradiť sa s psychológom a nebagatelizovať ani myšlienky. Samovrah skutok plánuje a dokonale sa naň pripravuje (v tichosti) a nezriedka o ňom aj hovorí, avšak v metafórach a prirovnaniach. Urýchľovačmi skutku môžu byť psychická choroba, precitlivenosť na podnety (až zraniteľnosť), neschopnosť čeliť prekážkam (v dobe neobmedzených možností), zlé psychosociálne postavenie (keď sa realita človeka , ktorý počíta len s vlastnými silami, zásadne odchýli od ľudských očakávaní), osamelosť, mladosť (pochabosť), nešťastne prežívaný vzťah lásky (ako jeden z najmocnejších ľudských citov, čo netreba podceňovať). Aj hodnotová „púšť“, čo u súčasného postmoderného človeka znamená, že nemá referenčné, vzťažné body v živote – smerovanie ku ... niečomu vyššiemu, odlišnému, významnému,... a tiež ľahko dostupné sociálne učenie sa „zručnostiam“ ako zaobchádzať  so svojím životom bez mravných hraníc pomocou netu.

To, čo nás môže vyzbrojiť odolnosťou proti pocitu osamelosti uprostred ľudí a to nielen v dave, ale napríklad aj v rodinnom fungovaní, je vytváranie vzťahov s autentickým zážitkom lásky,(ktorý má silu liečiť), plných empatie (plakať s plačúcimi), dôvery, bezpečia, citlivého zamerania sa na akéhokoľvek blížneho, ktorý je práve vedľa mňa.

Nepoteší ani skutočnosť, že Slovensko patrí v počte pokusov o samovraždu aj dokonaných suicídií štatisticky ku krajinám rozvojového sveta.

Dokáže človek so samovražednými sklonmi požiadať o pomoc a ako sa dá takýmto ľuďom pomôcť?
Počas mojej 28 – ročnej praxe ma mnohí oslovili v prosbe o pomoc a túto skúsenosť iste potvrdia aj  ľudia z iných pomáhajúcich profesií, ako napr. zdravotné sestry, policajti, pedagógovia, kňazi, ale aj susedia, kamaráti a pod. V dejinách ľudstva však vždy bolo, je a bude prítomné samovražedné správanie jednotlivca, ako zdanlivé „(vy)riešenie“ nezmyselnosti žitia a ako také, ostane navždy tajomstvom, ktoré bude ťažko opísať.

To, čo nás môže vyzbrojiť odolnosťou proti pocitu osamelosti uprostred ľudí a to nielen v dave, ale napríklad aj v rodinnom fungovaní, je vytváranie vzťahov s autentickým zážitkom lásky,(korý má silu liečiť), plných empatie (plakať s plačúcimi), dôvery, bezpečia, citlivého zamerania sa na akéhokoľvek blížneho, ktorý je práve vedľa mňa.

Kým psychológia 20.stor. pomohla do najmenších detailov rozvinúť jednotlivcovi svoju individuálnu osobnosť personálne, (čoho  príspevok, okrem iných, je aj prežívanie existenciálnej osamelosti  s jej krajnými možnosťami, akými suicídium tiež je); psychológia 21.stor. môže dať viac dôraz  na „vzťahovosť“ medzi ľuďmi, na vzájomnosť medzi  ja a ty a tým nádej na prekonanie existenciálnej núdze človeka dneška.

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Nová inzercia

Myšlienka dňa

Keď Ti život predkladá dôvody na plač, ukáž mu, že máš tisíc a jeden dôvod na smiech.

Najnovšie články

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Predchádzajúci Ďalší

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

23.04.2019 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 17. týždeň 2019 pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

21.04.2019 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac

Veľkonočná výzdoba v Humennom aj s novinkou

18.04.2019 / Život

Veľkonočná výzdoba v Humennom aj s novinkou

Jar rozkvitla púčikmi stromov v našom meste rýchlosťou svetla. Vzduch je teplejší a dni o čosi dlhšie naplnené svetlom. Námestie...

Čítať viac

Rozpis bohoslužieb vo veľkom týždni v humenskom gréckokatolíckom kostole

17.04.2019 / Cirkev

Rozpis bohoslužieb vo veľkom týždni v humenskom gréckokatolíckom kostole

Ponúkame liturgický program na Veľký týždeň Veľkého pôstu v dňoch 18. - 21.04.2019 v humenskom gréckokatolíckom kostole - farnosť Zosnutia...

Čítať viac

Humennčania vyzbierali v rámci Dňa narcisov túto sumu!

17.04.2019 / Život

Humennčania vyzbierali v rámci Dňa narcisov túto sumu!

Mesto Humenné sa v tomto roku zapojilo do tradičnej celoslovenskej humánnej zbierky známej pod názvom Deň narcisov, ktorý sa uskutočnil...

Čítať viac