ROZHOVOR: Samovraždy sú príznaky najhlbšej depresie

 • Kategória: Rozhovory
 • Uverejnené 10. 01. 2013
 • Napísal: Stanislav Mikita
2013-1-rozhovor-samovrazdy

Koncom uplynulého roka preleteli cez Humenné správy o niekoľkých samovraždách. Portál Naše Humenné o podobných udalostiach zámerne neinformoval (ani do budúcna konkrétne informovať nebude), keďže ide o mimoriadne citlivú tému, ktorá môže dosť ublížiť a zraniť. Naopak, prinášame rozhovor, v ktorom vo všeobecnosti približujeme možné dôvody týchto smutných činov, a v ktorom sú načrtnuté aj možné východiská a prevencia. Viac už o tom odpovedá klinická psychologička a psychoterapeutka PhDr. Mgr. Iva Mocaková.

Iste ste zaregistrovali v posledných dňoch veľký dôraz na niekoľké tragické samovraždy v našom meste a okolí. Aké stanovisko k tomu zaujať?
Nevedno ako sme sa na konci občianskeho roka 2012 dostali do médií :

 • početnosť dokonaných samovrážd vysoká
 • stali sa v našom meste a blízkom okolí
 • väčšina sa udiala okolo sviatočných dní Vianoc a krátko pred a po nich
 • niektorí boli mladí, ostatní stredného veku a starší
 • boli to aj muži, aj ženy.

Hľadať teda medzi nimi súvislosť sociologicky neobstojí, pretože je takmer vylúčené, že by sa čo i len virtuálne „poznali“ (cez sociálne siete) a plánovali tento skutok spolu...

Dôvodov by mohlo byť zaiste veľa a pri každom jednotlivom životnom príbehu by sa určite našlo mnoho osobných príčin. Tie však nepoznáme. Okrem nich mohli mať vplyv príliš medializované katastrofické scenáre o konci sveta vyvolávajúce až hystériu. Pre väčšinu ľudí bežne slávenie sviatkov vyvoláva prirodzenú radosť, avšak u ľudí osamelých, chorých, nezamestnaných, u ľudí bez dôverných vzťahov, bez vyšších hodnôt a etických (resp. estetických) zážitkov, spôsobuje slávenie sviatkov problém, existenciálnu núdzu, prázdnotu, vyprahnutosť, sklamanie a opustenosť, ktoré môže nakoniec prevládnuť nad túžbou žiť. A v neposlednom rade, v každom človeku je hlboko ukrytá senzáciechtivá radosť zaoberať sa apokalyptickými skutočnosťami, vecami konca, smrti – Libido versus Destruo. Zaujať kritické stanovisko k pohnútkam samovrahov teda nemožno ľahko.

Ako možno z psychologického hľadiska vnímať samovraždu? Čo jej eventuálne predchádza? Čo samovražda je ?
Samovražda (lat. suicídium), samovražedné konanie, sú príznaky najhlbšie prežívanej depresie u človeka. Z toho plynie skutočnosť, že tomuto štádiu predchádzajú rôzne dlhé ľahšie fázy depresie s povšimnuteľnými príznakmi.  Suicidálne myšlienky (teda pohrávanie sa s fantáziou  skoncovať so životom), môže mať však každý normálny človek niekoľkokrát v živote, ale nikdy nič nepripravuje, alebo nevykonáva. Pri nejasnosti je lepšie poradiť sa s psychológom a nebagatelizovať ani myšlienky. Samovrah skutok plánuje a dokonale sa naň pripravuje (v tichosti) a nezriedka o ňom aj hovorí, avšak v metafórach a prirovnaniach. Urýchľovačmi skutku môžu byť psychická choroba, precitlivenosť na podnety (až zraniteľnosť), neschopnosť čeliť prekážkam (v dobe neobmedzených možností), zlé psychosociálne postavenie (keď sa realita človeka , ktorý počíta len s vlastnými silami, zásadne odchýli od ľudských očakávaní), osamelosť, mladosť (pochabosť), nešťastne prežívaný vzťah lásky (ako jeden z najmocnejších ľudských citov, čo netreba podceňovať). Aj hodnotová „púšť“, čo u súčasného postmoderného človeka znamená, že nemá referenčné, vzťažné body v živote – smerovanie ku ... niečomu vyššiemu, odlišnému, významnému,... a tiež ľahko dostupné sociálne učenie sa „zručnostiam“ ako zaobchádzať  so svojím životom bez mravných hraníc pomocou netu.

To, čo nás môže vyzbrojiť odolnosťou proti pocitu osamelosti uprostred ľudí a to nielen v dave, ale napríklad aj v rodinnom fungovaní, je vytváranie vzťahov s autentickým zážitkom lásky,(ktorý má silu liečiť), plných empatie (plakať s plačúcimi), dôvery, bezpečia, citlivého zamerania sa na akéhokoľvek blížneho, ktorý je práve vedľa mňa.

Nepoteší ani skutočnosť, že Slovensko patrí v počte pokusov o samovraždu aj dokonaných suicídií štatisticky ku krajinám rozvojového sveta.

Dokáže človek so samovražednými sklonmi požiadať o pomoc a ako sa dá takýmto ľuďom pomôcť?
Počas mojej 28 – ročnej praxe ma mnohí oslovili v prosbe o pomoc a túto skúsenosť iste potvrdia aj  ľudia z iných pomáhajúcich profesií, ako napr. zdravotné sestry, policajti, pedagógovia, kňazi, ale aj susedia, kamaráti a pod. V dejinách ľudstva však vždy bolo, je a bude prítomné samovražedné správanie jednotlivca, ako zdanlivé „(vy)riešenie“ nezmyselnosti žitia a ako také, ostane navždy tajomstvom, ktoré bude ťažko opísať.

To, čo nás môže vyzbrojiť odolnosťou proti pocitu osamelosti uprostred ľudí a to nielen v dave, ale napríklad aj v rodinnom fungovaní, je vytváranie vzťahov s autentickým zážitkom lásky,(korý má silu liečiť), plných empatie (plakať s plačúcimi), dôvery, bezpečia, citlivého zamerania sa na akéhokoľvek blížneho, ktorý je práve vedľa mňa.

Kým psychológia 20.stor. pomohla do najmenších detailov rozvinúť jednotlivcovi svoju individuálnu osobnosť personálne, (čoho  príspevok, okrem iných, je aj prežívanie existenciálnej osamelosti  s jej krajnými možnosťami, akými suicídium tiež je); psychológia 21.stor. môže dať viac dôraz  na „vzťahovosť“ medzi ľuďmi, na vzájomnosť medzi  ja a ty a tým nádej na prekonanie existenciálnej núdze človeka dneška.

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Žiadne udalosti

Nová inzercia

Najnovšie články

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Predchádzajúci Ďalší

Havarijny stav mestských budov bol odstránený

11.10.2019 / Život

Havarijny stav mestských budov bol odstránený

Koncom augusta tohto roka sme Vás informovali o vzniknutých havarijných stavoch na strechách mestských budov. Príčinou havarijných stavov v tom...

Čítať viac

Klzisko - otváracie hodiny pre verejnosť

10.10.2019 / Pre občanov

Klzisko - otváracie hodiny pre verejnosť

Predpokladané časy korčuľovania pre verejnosť v roku 2019.

Čítať viac

Pugačevkári skrášlili naše mesto!

09.10.2019 / Školy

Pugačevkári skrášlili naše mesto!

Vďaka Komunitnej nadácii mesta Humenné je areál pred Základnou školou Pugačevova opäť krajší. Využili sme možnosť, ktorú ponúka KNMH a...

Čítať viac

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

07.10.2019 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 41. týždeň 2019 pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

Mestská polícia má za sebou rušný september

02.10.2019 / Život

Mestská polícia má za sebou rušný september

V mesiaci september 2019 sa na priamom výkone služby podieľalo 14 príslušníkov humenskej mestskej polície (MsP). Svoju činnosť zameriavali...

Čítať viac