S Mgr. Dianou Francúzovou o Európskom parlamente

  • Kategória: Rozhovory
  • Uverejnené 12. 12. 2012
  • Napísal: Ľubo Horný
2012_12_gymko2

Počas 6. a 7. decembra sa na Gymnáziu armádneho generála Ludvíka Svobodu v Humennom konal Humenne Local Model European Parlament (Humenský modelový Európsky parlament) alebo skrátene „MEP-ka“. O celom projekte sme sa porozprávali s Mgr. Dianou Francúzovou, ktorá na gymnáziu vyučuje biológiu a anglický jazyk. 

Ako dlho trvajú samotné prípravy projektu? Čo všetko tomu predchádza?
Prípravy trvajú už od začiatku školského roka. Organizačný tím zložený zo študentov, tento rok ich bolo 11, a dvoch koordinátorov z radov vyučujúcich (Mgr. Francúzová a Mgr. Lokšíková) sa priebežne stretávajú a vybavujú všetko potrebné od témy (aj keď sa to nezdá, naozaj ju majú na svedomí študenti), ktorá musí byť dostatočne zaujímavá a vhodná na dvojdňové diskusie, cez propagáciu projektu na školách, prípravu materiálov a informačných stretnutí pre delegátov, výber a pozvánky pre hostí, technické zabezpečenie (úprava internetovej stránky, registračný formulár, počítačový program potrebný pri hlasovaní), až po zabezpečenie občerstvenia a prípravu záverečného banketu. Všetko sa ani nedá menovať.

Koľko delegácii sa zúčastnilo tohtoročnej MEP-ky?
Tohtoročnej HLMEP 2012 sa  okrem „našich“ zúčastnili aj žiaci Obchodnej akadémie, Gymnázia Sv. Jána Zlatoústeho, študenti z Košíc, Nitry, dokonca z Maďarska a Slovinska. Spolu sa zúčastnilo 33 delegácií, ktoré boli zložené z dvoch študentov.

Čo si myslite o úrovni diskutujúcich? Prekvapil vás niekto?
Už len to, že naši žiaci sú schopní diskutovať dva dni výlučne v anglickom jazyku, a to na témy, ktoré normálne s kamarátmi nerozoberajú, je podľa mňa obdivuhodné. Mnohí z nich si pritom pred samotnou účasťou na HLMEP vôbec neveria a idú do toho s takpovediac „malou dušičkou“. V priebehu rokovania však mnohí prekvapia i sami seba. Na záver už tradične vyhlasujeme 3 najlepšie delegácie a najlepších delegátov. Tento rok toto ocenenie dostali delegáti: Anička Gajdošová, Marek Mulík, Róbert Babjak, Jakub Holod a najlepšie delegácie boli Nemecko, Írsko a Poľsko. Čo ma teší tak všeobecne je to, že sa študenti na zasadnutie naozaj poctivo pripravujú a vďaka tomu má HLMEP veľmi dobrú úroveň.

2012 12 gymko3

Ako prebiehala diskusia? Museli ste niekoho mierniť v jeho prejavoch?
Diskusia sa nám veľmi rýchlo rozbehla, miestami bola až ohnivá, ale pri tohtoročnej téme sa to dalo čakať. Je dôležité poznamenať, že žiaci neprezentujú svoje vlastné názory, ale názory krajín, ktoré zastupujú. Preto je dôkladná teoretická príprava taká dôležitá. Tiež musia dodržiavať tzv. dress code, čiže ich oblečenie musí zodpovedať určitému formálnemu štandardu. Našťastie nikto dress code neporušil, ani sa príliš „nerozohnil“ vo vyjadrovaní, takže nikoho sme vylúčiť nemuseli.

Aký bol výsledok dvojdňového rokovania? Došlo k dohode?
Napriek pomerne vášnivej diskusii nakoniec k dohode došlo, teda skôr ku kompromisu. Delegáti sa dohodli na vytvorení štruktúry, ktorá by mala znaky tak federácie, ako súčasnej únie, inak povedané vybrali si z nich to najlepšie.

Aký je váš názor z pohľadu hlavného organizátora. Bola tohtoročná MEPka úspešná?
Pre mňa je každá MEP úspešná už tým, že máme rok čo rok množstvo záujemcov. Ja s nimi trávim celé dva dni, sledujem ich reakcie, to, ako sa diskusia pomaly rozbieha až je nakoniec problém ju zastaviť, ako sa žiaci pomaly osmeľujú až ich debata nakoniec úplne pohltí. A reakcie po ukončení typu: „Už sa teším na budúci rok...“ neviem, čo viac si ako učiteľka môžem priať. Ak sú spokojní študenti, som spokojná aj ja, koniec koncov, celé to robíme pre nich.

Na záver ešte musím pochváliť celý organizačný tím, pretože celé dva dni zvládli bez väčších problémov. Za ich prácu a zodpovedný prístup, vďaka ktorému malo zasadnutie pomerne hladký priebeh, im týmto ešte raz ďakujem.

* Autor rozhovoru je študentom 4. ročníka na Gymnáziu arm. gen. L. Svobodu.
* Foto: Michaela Martonová


Viac o projekte MEP-ky sa dočítate aj v rozhovore s účastníkmi a v článku Európsky parlament zasadal v Humennom

Pre občanov

Najbližšie udalosti

Žiadne udalosti

Nová inzercia

Najnovšie články

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Predchádzajúci Ďalší

Rozdelenie financií na rok 2020 pre športové kluby

02.07.2020 / Samospráva

Rozdelenie financií na rok 2020 pre športové kluby

Mesto Humenné podporuje rozvoj športu v meste dvoma formami – priamou a nepriamou finančnou dotáciou. Z rozpočtu mesta poskytuje priamu...

Čítať viac

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

02.07.2020 / Pre občanov

SHMÚ vydal pre okres Humenné meteorologickú výstrahu!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v tomto období meteorologické výstrahy pre okres Humenné. 

Čítať viac

Mesto poďakuje ľudom, ktorí stáli počas pandémie v prvej línií

29.06.2020 / Život

Mesto poďakuje ľudom, ktorí stáli počas pandémie v prvej línií

Humenné sa ľuďom v prvej línii poďakuje divadlom. Pomoc pri zvládnutí situácie spojenej s pandémiou nového koronavírusu odmení mesto Humenné...

Čítať viac

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

29.06.2020 / Pre občanov

Kúpalisko, plaváreň Humenné - otváracie hodiny pre verejnosť

Pozrite si otváracie hodiny pre verejnosť na 27. týždeň pre plaváreň v Humennom.

Čítať viac

Futbal: Zomrel Marián Čišovský. Športový svet stratil veľkého bojovníka

28.06.2020 / Šport

Futbal: Zomrel Marián Čišovský. Športový svet stratil veľkého bojovníka

Vo veku 40 rokov zomrel bývalý slovenský futbalový reprezentant Marián Čišovský. Od roku 2014 bojoval s amyotrofickou laterálnou sklerózou (ALS),...

Čítať viac